John Mucha je vnukem světoznámého malíře Alfonse Muchy a v současné době je prezidentem „Nadace Mucha“. Když se dozvěděl o nálezu opony, kterou maloval Alfons Mucha pro divadelníky z Doubravice a jejím zrestaurování a uložení v Muzeu regionu Boskovicka, rozhodl se navštívit Boskovice a oponu si prohlédnout.

Protože současnou starostkou Doubravice nad Svitavou je Jana Otavová, která působila jako zástupkyně ředitele na Střední pedagogické škole Boskovice, vedly první kroky Johna Muchy a jeho syna Marcuse při jejich návštěvě Boskovic v pondělí 13. září do pedagogické školy, kde na něj čekaly studentky, které se v hodinách výtvarné výchovy nechaly inspirovat díly Alfonse Muchy. Vzácnou návštěvu představila ředitelka Leona Valterová.

Hlavním bodem návštěvy Johna Muchy bylo Muzeum regionu Boskovicka, kde ho přivítal ředitel Roman Malach a představil mu zrekonstruovanou oponu, kterou pro tamní divadelní ochotníky namaloval Alfons Mucha v roce 1881, když byl na návštěvě svého přítele. Janu Otavovou doprovázeli místostarosta Martin Štěrba a kronikářka Doubravice Alena Staňková.

Jaroslav Parma