Jde o známý filmový příběh o apačském náčelníkovi z roku 1963 s Pierrem Bricem (Vinnetou) a Lexem Barkerem (Old Shatterhand) v hlavních rolích, který byl přepracován do formy divadelního představení. I když se drží dějově filmu, s ohledem na děti je přátelštější. Končí známou scénou, kdy se Vinnetou a Old Shatterhand stávají pokrevními bratry. Na smrt náčelníkovy sestry Nšo-či a otce Inču-čuny se nedostane.

Městečko začalo vznikat v bývalém pískovcovém lomu za Boskovicemi před 27 lety. Už tehdy bylo snem jeho tvůrců vytvořit amfiteátr pro uvedení příběhů o Vinnetuovi. Dočkali jsme se až nyní. V nadsázce řečeno, jsme to nechtěli uspěchat. Dali jsme si záležet, a myslím, že se podařilo vytvořit nejen jedinečnou scénu, ale i příběh doplnit o akční a kaskadérské scény. Hlavní role jsme svěřili hercům. Příznivé reakce diváků nás moc potěšily. Pokud bude mít veřejnost o Vinnetoua zájem, připraví městečko pro diváky i další jeho příběhy.

Ve westernovém městečku v Boskovicích nacvičují unikátní divadelní představení Vinnetou I na motivy slavného filmu z roku 1963. Premiéra je 18. července.
Z filmového plátna pod širé nebe. V Boskovicích lidé uvidí představení Vinnetou

Současné představení je poctou jeho tvůrcům, jak těm filmovým - hercům Briceovi a Barkerovi, tak i německému spisovatel Karlu Mayovi. Navíc představení připomíná jedno významné letošní výročí. Je tomu 130 let, co začaly vycházet knižně příběhy o Vinnetouovi v českém jazyce. Ujal se jich tehdy nejvýznamnější český nakladatel Josef R. Vilímek. První knihou o apačském náčelníkovi v češtině nebyl známý příběh Vinnetou - I. část, ale Syn lovce medvědů a Duch prérie. Knihy vyšly v tzv. Vilímkově knihovně mládeže dospívající, níž chtěl nejmladším čtenářům v Čechách a na Moravě to nejlepší ze světové literatury.

V novém představení kooperují pod vedením režiséra Igora Krištofa herci a zkušení jezdci na koních - cvičitelé a kaskadéři. Vinnetouova hraje kaskadér na koních Michal Bednář, který v roce 2018 získal v Moskvě šesté místo v Mistrovství světa v trikovém ježdění. V roli Old Shatterhanda se střídají Martin Veselý z Národního divadlo v Brně a Daniel Pivoda Ondráček, který působí v pražských divadlech. Zatímco Bednář se bez váhání vrhá z cválajícího koně na protivníky, předvádí jezdeckou show a piluje svůj herecký projev, Veselý a Pivoda Ondráček zase zdokonalují své jezdecké umění a musí zvládat i poměrně náročné akční scény.

Ve westernovém městečku v Boskovicích nacvičují unikátní divadelní představení Vinnetou I na motivy slavného filmu z roku 1963.
Lokomotiva, vodopád i saloon. V boskovickém westernovém městečku ožije Vinnetou

Snažíme se předat divákovi silný romantický příběh a ukázat mu, že principy, na nichž dřívější generace vyrostly, tedy principy jako čestnost, důstojnost a přátelství, reprezentované Vinnetouem a Old Shatterhandem, jsou stále aktuální, tedy stále naší součástí.

Luboš Jerry Procházka