V letošním roce uplyne již 79 let od vypravení hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Většina z nich se už nikdy nevrátila. V táboře během internace zahynulo více než 207 osob včetně dětí. Hodonínský tábor je jedno ze dvou míst (druhým je tábor v Letech u Písku), kde byly za II. světové války nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů. Na tomto autentickém místě vznikl památník, který je ve správě Muzea romské kultury.

Ručního vytrhávání invazního druhu jednoleté rostliny netýkavky žláznaté se zúčastnili dobrovolníci z řad ochránců přírody i veřejnosti.
Spolek Okras vyburcoval dobrovolníky. Při Netýkavkobraní zatočili s plevelem

Pietní shromáždění zahájíme v Atriu památníku v 11 hodin, v rámci akce vystoupí zpěvačka Erika Nováková a hudební kapela Romens Pardubice.Tento rok se pronesou slavnostní projevy premiér České republiky Petr Fiala i ministr kultury Martin Baxa. Za Jihomoravský kraj promluví náměstek hejtmana Lukáš Dubec a starosta Brna-sever Martin Maleček, svou zdravici připojí velvyslankyně Kanady Ayesha Patricia Rekhi, velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne, a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a pamětník Čeněk Růžička. Do programu je v letošním roce zařazeno představení jedinečné publikace nakladatelství romské literatury KHER. V prvním romském komiksu v ČR s názvem Žofi Z-4515 představuje Sofia Taikonová, coby autorka autentické vzpomínky na události holokaustu.

Olešnický spolek (na)Moll se rozhodl uspořádal další ročník zábavy pro dříve narozené.
Senioři na tahu. V Olešnici se chystá zábava pro dřív narozené

Ve 12:30 se přesuneme na nedalekou kulturní památku Žalov, nouzový hřbitov, kde proběhne uctění památky obětí tábora modlitbou kněze, kladením věnců a zapálením svíček.


Jako doprovodný program nabízíme účast na komentované prohlídce stálé expozice Tábor Hodonín u Kunštátu: Průsečík tragických osudů 1940–1950. Střední Evropa. V památníku je k vidění také krátkodobé výstava Lidická tragédie. Výstava přibližuje okolnosti vypálení této středočeské obce nacisty dne 10. června 1942, ale také poválečný vývoj Lidic až po současnost.

„Při příležitosti pietního shromáždění v Letech u Písku, které proběhlo v květnu, jsme natočili zbrusu nový videoklip k již představené písni Gejzy Horvátha Romani dukh. Ta poprvé zazněla v Brně při březnovém uctění památky obětí holokaustu,“ dodává k programu ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Program je završen přesunem autobusů ve 14:45 do Černovic a uctění památky zejména dětských obětí tzv. cikánského tábora, které jsou pohřbeny na hřbitově v Černovicích.

Karolina Spielmannová