V sobotu 5. února jsme podnikli vycházku z Rajhradu do Opatovic.Naše cesta vedla po naučné stezce Rajhradsko.

Pochod jsme zahájili v Rajhradě u benediktinského kláštera, který je nejstarším klášterem na Moravě. Byl založen v roce 1048, v baroku byl přestavěn dle návrhu slavného architekta Jana Santiniho Aichla. Klášter proslul svou knihovnou. V roce 2005 byl v klášteře otevřen Památník písemnictví na Moravě, v areálu kláštera sídlí také Farní centrum Rajhrad, které pořádá množství výstav a koncertů.

Masopust 70. léta 20.století.
Zábava s nádechem hororu. Takové bývaly masopusty v Šebrově - Kateřině

Pohodlnou cestou jsme došli k Opatovickým rybníkům. Ty se rozkládají na jihozápadním okraji obce Opatovice. Napájí je potok Dunávka. Jedná se celkem o tři samostatné vodní plochy, které slouží sportovnímu rybolovu a k vycházkám. Pokračovali jsme kolem smírčích kamenů ze 17. století, které připomínají tragickou událost, kdy se kvůli nevěrné lásce zastřelili tři lidé. Z původních tří křížů se dochovaly pouze dva a byly prohlášeny kulturní památkou. Naši akci jsme ukončili v místní restauraci Kobra.

Pro 17 členů a 2 děti necelých 8 kilometrů trasy připravila a vedla Irča Antoszewska.

Takto si děti užívaly na lyžařském kurzu v Olešnici.
Sněženky a machři na sněhu. Žáci ze Salmovky odvážně zdolávali sjezdovku

Pár dnů nato, ve středu 9. února jsme se vypravili na vycházku pod Kuřimskou horu. Zahájili jsme ji v Kuřimi a pokračovali okolo vodní kaple sv. Jana Nepomuckého. Takzvaná vodní kaple byla zbudována roku 1722. Je to malá půlkruhovitá stavba, v jejímž horním výklenku je socha sv. Jana Nepomuckého. Ve spodním výklenku vytéká pramenitá voda.

Galerie města Blanska otevřela svůj ateliér pro děti.
Jako na brněnském okruhu. Galerie města Blanska patřila dětem na motocyklech

Naše další kroky nevedly po žluté značce, ale úbočím hory. Na rozcestí do České jsme odbočili k lomu a rybníčku a došli do Ivanovic. Tato část Brna se pyšní novou výstavbou. Na závěr vycházky jsme si dopřáli občerstvení v restauraci Druhý dech.

Cesta byla pohodlná, počasí nám přálo, zúčastnilo se11 členů a ušli jsme 7 km. Připravila a vedla Irča Antoszewska.

Další akcí bude dne 19.2. procházka do Arboreta Řícmanice.

Marie Tejkalová

Spartak Adamov, z.s., turistický oddíl