Masopustní veselí a průvody jsou známy již od 13. století. V 16. století byly tyto lidové hromadné slavnosti purkmistrem zakazovány. Tradici se jim však vymítit nepodařilo, i díky tomu, že se jednalo o oslavy, které byly oblíbené u bohatých i chudých a účastnílo se jich od nejchudších až po panovníky. Od 18. století jsou zmínky o tom, že v obobí masopustu se začaly konat zvláštní taneční zábavy, kterým se říkalo reduty. Po první světové válce se tento svátek slaví v podstatě v nezměněné podobě.

Haraldos Stunt Brothers hledali nové členy.
Příběh rytíře i Bathory. Boj, aréna i obratnost v sedle. Kaskadéři shání posily

V dřívějších dobách měly masky a rozpustilé veselí parodovat vrchnost a soudy. V pozdějších dobách je nahradila funkce společenská a zábavná. Mezi nejtypičtější a vůbec nejstarší masky masopustu na celém území České republiky převládají zvířecí motivy. Symbolem masopustu je převlek medvěda. V některých oblastech se medvěd stal hlavním motivem masopustu, což vyplývá z názvu obchůzky „vodění medvěda“, která je specifická pro určité oblasti regionu Haná. V dřívějších dobách byly také časté masky kobyly, kozla, berana nebo kohouta. Zvířecí motivy byly spojovány s plodností a sílou.

Masopust 70. léta 20.století.
Zábava s nádechem hororu. Takové bývaly masopusty v Šebrově - Kateřině

Časté jsou také démonické kostýmy jako čerti nebo smrtky. V mnoha evropských regionech je typická maska pohřebenáře.  Typický je pro zvířecí i démonické masky tanec a vůbec neustávající pohyb.

Jaká byla vaše masopustní maska? Své fotografie s krátkým textem zasílejte na adresu redakčního e-mailu. Rádi fotografie zveřejníme.