Na začátku cesty jsme obdivovali přícestník –  zvláštní malou stavbu připomínající boží muka. Vystavěl ji z vápencových kamenů v roce 1999 historik Zeno Čižmář. Na blízkém stromě byla pověšena cedulka vysvětlující funkci této stavby s dalšími zajímavými informacemi.

Dále už pokračujeme Novodvorskou alejí směrem k bývalému hradu Blansek. Uprostřed aleje odlovujeme kešku GCZGM5 Nové Dvory. U rozcestníku Nad Blansekem stojí turistický přístřešek. Rozhodujeme se, jestli vařit tady, nebo až na hradě. Někteří se vydávají stezkou dolů na hrad. Cestička je dost ledovatá a klouže, takže zříceniny dosáhne jen hrstka statečných, která následně uznává, že v přístřešku se bude vařit lépe a vrací se zpět. Cestou ovšem nezapomeneme na pěkně vyvedenou geokešku GCPTGN Blansek.

Po občerstvení a úklidu se část výpravy vydala zpět k autům a ostatní pokračovali skluzem na dno Pustého žlebu. Pod Salmovkou jsme si ještě udělali zacházku skrz Čertovu branku kolem dolní stanice lanovky na Macochu k Punkevním jeskyním a vývěru Punkvy. Překvapením bylo v době Coronavirové otevřené občerstvovací okénko, čehož jsme ihned využili a zakoupili čepovaný Birell (a preclík).

Pak už jsme pokračovali úžasným Pustým žlebem vzhůru až k rozcestníku U Vinšulky. Cestou jsme díky opadanému listí obdivovali skalní útvary na stěnách žlebu, které jsou jinak skryty v bujné vegetaci. Byli jsme svědky i jednoho další přírodního úkazu, kdy si v přibližně 15:15 hodin prorazil sněhem cestu vodopád napájený vodou z tajícího sněhu. Měli jsme to štěstí, že jsme šli zrovna kolem a viděli tu hnědou vodu razit si cestu bílým sněhem na dno Pustého Žlebu. Nejprve jsme slyšeli hukot přibližně dvoumetrového vodopádu asi sedmdesát metrů od cesty, ale za několik málo minut už hnědá voda tekla přes cestu na dně Pustého žlebu.

Po zelené turistické značce jsme kolem chráněné Suchdolské babyky s nádherně provedenou geocache GC76PRN Suchdolská babyka vystoupali do vesničky Suchdol, kde jsme ještě zvládli jednu lehkou kešku GC6HZAY Suchdol. Pak už jsme se po silničce s minimálním provozem vraceli zpět do Nových Dvorů. 

Vilém Kužel

kuzelovi.cz/vylety