Nebyl v Boskovicích poprvé. Loni na jaře jste mohli shlédnout jeho přednášku V čem je Korea víc sexy než Bali. Ve svém vyprávění nazvaném Co zažiješ ve Vietnamu? popsal lehce humorně své zážitky, které se svým kamarádem zažili při cestě bez plánu z jednoho konce Vietnamu na druhý a to během 24 dnů.

Povykládal o nátuře místních obyvatel, která jim hlavně velí, jak na vás co nejvíc vydělat, o kulinářských a stolovacích zážitcích, o místní dopravě, která je založena hlavně na troubení než na předpisech. Na fotografiích jste mohli vidět například ulici s kavárnami, kterou rozdělují koleje a jezdí tudy vlak, horská údolí, která obdělávají vietnamští rolníci, krasové kopce mezi kterými protékají řeky, poklidné ale i rušné ulice Hanoie a Saigonu. Při svém pobytu navštívili také oblasti Ninh Binhu, pobřežní město Hoi An nebo město Da Lat, kterému se přezdívá „Malá Paříž“.

Pletení z pedigu v kořenecké knihovně. Foto: Jitka Svobodová
V kořenecké knihovně pletli z pedigu

Na závěr přednášející potrápil návštěvníky inteligenčním testem a odpověděl na několik dotazů z publika.

Peter Chalupianský je členem Klubu SRDCAŘŮ (www.jsmesrdcari.cz), který se věnuje pomoci zdravotně postiženým spoluobčanům. Vydal knížku Odposlechnuto v Praze (www.odposlechnutovpraze.cz), z jejíhož prodeje se kupují kompenzační pomůcky. Odeslal přes tisíc ručně psaných pohlednic a založil projekt Srdcaři na cestách (www.srdcarinacestach.cz), díky kterému můžete zasílat i vy ručně psané pohlednice.

Každá jeho přednáška je tak spojena s příspěvky na různě postižené lidi v okolí. Proto byl loňský výtěžek z přednášky věnován patnáctileté Elen z Boskovic na koupi invalidního vozíku. Výtěžek z letošní přednášky bude věnován Mobilnímu hospici svatého Martina v Blansku.

Masopustní průvod v Olomučanech.Foto: Jiří Baštář
Olomučany slavily masopust. Průvod měl i hudební doprovod

Pokud budete mít zájem, můžete hospic podpořit svým příspěvkem na transparentní účet 77667700/0600 s var.symbolem 99991.

Monika Šindelková