Jan Odvárka má rodinné kořeny na Vysočině a tam také našel svůj trvalý domov v Moravské Svratce. O umění se zajímal od mládí, věnoval se řezbářství, grafice a keramice, pracoval i s kovy. Skutečného věhlasu ale dosáhl svojí krajinomalbou.

Pracuje především technikou akvarelu a hlavním námětem obrazů je krajina Českomoravské vysočiny. Autor ve svých obrazech zachycuje přírodu Vysočiny ve všech ročních obdobích, malebná zákoutí, osamělé chalupy i zapadlé vesničky. Rovněž maluje půvabné kytice lučních květů.

Všechny obrazy Jana Odvárky nás vracejí zpět k tomu nejlepšímu v nás – k lásce k přírodě, naší tradiční krajině, k našemu domovu. Jan Odvárka za svůj živost uspořádal nesčetné množství autorských výstav a jeho obrazy zdobí soukromé sbírky i galerie. Curriculum vitae autora je velice zajímavé nejen pro jeho uměleckou tvorbu, ale i tím, že v 70. letech 20. století byl velmi úspěšným atletem.

Reprezentoval Československou republiku ve skoku o tyči, získal opakovaně titul mistra republiky a titul mistra sportu. Dodnes se pravidelně vypravuje do krajiny své milované Vysočiny buď pěšky, nebo v létě na kole a v zimě na běžkách. Výstava obrazů Jana Odvárky v Galerii Kruh určitě stojí za zhlédnutí. Potěší srdce každého milovníka výtvarného umění a naší české a moravské krajiny. Výstava potrvá do 14. července 2024 a je přístupná zdarma v návštěvní době zámku.