Po roční odmlce se v naší obci Olomučany povedlo opět zorganizovat Svatováclavské hody. Jejich tradice je zde poměrně dlouhá. Scénář vychází ze zavedeného a osvědčeného harmonogramu.

Ve čtvrtek se stavěla mája (zelený rovný nazdobený smrk), kterou si vybírají stárci v místních lesích. Za pomoci techniky byla dovezena na hodové místo, kde se vše odehrálo - v našem případě je to místní výletiště Bahňák. Mája je nazdobena a postavena a stárky a stárkami po celou dobu veselí hlídána.

V pátek proběhla hodová zábava, za velmi početné účasti místních i okolních hodovníků.

V sobotu bylo v naší obci tradiční hodové zvaní, kdy mladá krojovaná chasa obchází celou obec a zve všechny k účasti na vrcholu nedělního svátečnímu programu – příjezdu svatého Václava. Celou obec projela a prošla s koňským povozem a cimbálovou muzikou a protančila se až do večera.

V neděli dopoledne proběhla svatováclavská mše, kterou vedl otec Jiří v našem kostele Božského srdce páně v Olomučanech. Poté odpoledne následoval příjezd svatého Václava, proslov starosty, svěcení nového hasičského vozu a předání hodového práva, kterým hlavní stárek a hlavní stárka zahájili hodový program plný tanců a lidové zábavy. Nechyběly ani kolotoče a dobré občerstvení zajištěné místními složkami hasičů, myslivců a sokolů. Celý program korunovalo nádherné slunečné počasí.

Těší nás, že mladí lidé se v této „rychlé“ době jsou schopni scházet a program natrénovat – jsou to dlouhé měsíce práce předem. V uplynulé době byla jejich možnost potkat se velmi omezena. Proto jsme rádi, že se hody mohly v tradičním formátu opět uskutečnit a přinést tak radost z osobního setkání. Je třeba poděkovat všem, kteří se na přípravě a průběhu celých hodů podíleli. Pevně věříme, že tato tradice bude pokračovat i v budoucích letech.

Jiří Baštář