Byl jsem na čaji o páté u Čapků a potkal jsem tam také Helenku Šunkovou z Velkých Opatovic. Městská část Praha 10 a především Vinohrady jsou spojeny se jménem velikána české literatury, se slavným spisovatelem, novinářem, dramatikem, ale i překladatelem a fotografem Karlem Čapkem.

V roce 1925 se spolu s bratrem Josefem přestěhovali do nové dvojvily se zahradou v Úzké ulici (dnes se ulice jmenuje Bratří Čapků a nachází se v Praze 10 – Vinohradech). Dům skrývá dvě vily s totožnými, zrcadlově obrácenými dispozicemi. Spisovatel Karel Čapek obýval pravou část domu, do levé se nastěhoval bratr Josef s rodinou, který si v podkroví zřídil malířský ateliér.

Seriál hasičských soutěží zavítal do Jabloňan. Podívejte se
Seriál hasičských soutěží zavítal do Jabloňan. Podívejte se

V současné době je vila před rekonstrukcí, nicméně pro veřejnost se tam koná divadelně inscenovaná prohlídka vily. Samotnou prohlídku pořádá Městská část Praha 10 ve spolupráci s Vršovickým divadlem MANA. Průvodci slavnou vilou jsou herci uvedeného divadla MANA.

Kromě význačných osobností tam nemohla chybět Čapkova hospodyně Moravanka Helenka Šunková, kterou představovala herečka Jitka Smutná – viz foto. Samotná Helenka z rodných Velkých Opatovic nastoupila do domácnosti Karla Čapka 15. srpna 1928 a odešla až 15. listopadu 1949.

Dětský den v Blansku
FOTO: Den plný radosti a zábavy. Blansko oslavilo Mezinárodní den dětí

Jevíčský učitel a spisovatel František Továrek ve své publikaci z roku 1988 nazvané Mloci a hospodyně (Dvě čapkovské causerie) píše: „Kdybych oplýval statky vezdejšími, dal bych odlít do bronzu podobu Helenky Šunkové a umístil bych ji na nejhezčím místě zámeckého parku ve Velkých Opatovicích. Byl by tam jen jediný nápis: Zasloužilá hospodyně Karla Čapka.“