Hladomorna a Michálka jsou nejznámějšími jeskyněmi v okolí Holštejna, zajímavé jsou však i další útvary v okolí. 

Jeskyně Michálka byla za první republiky vytipována na muniční sklad Armády ČR, ale po vypuknutí druhé světové války zde německá správa zřídila továrnu na výrobu součástek na letecké motory. V šedesátých letech byla nevyužitá jeskyně přebudována mlékárnou v Otinovsi na zrající sklep pro sýry. Ty zde zrály až do roku 2003. Po roce 2003 přešla jeskyně do správy speleologů. Jeskyně Michálka je pojmenovaná podle lupiče Michala Meluzíny, který zde měl v devatenáctém století úkryt.

Lesní porost pokrývá skalní masiv Stará rasovna, pod níž se dříve propadal potok Bílá voda do podzemní říše. Jeskyně 13c byla objevena v roce 1964, když potápěči našli tok Bíle vody v padesáti metrové propasti. Při dalším průzkumu se zjistilo, že jde o velký systém zatopených sifonů. Tento poznatek byl draze zaplacen roku 1965 tragickou smrtí Jiřího Šlechty při potápěčském průzkumu. Tato jeskyně je propojena s Amatérskou jeskyní a společně s dalšími tvoří největší jeskynní systém v Česku. Lidově se jeskyni říká Třináctka.

Stejně tak do tohoto systému spadá i jeskyně Piková dáma, jež byla objevená v roce 1964. Jedná se o členitý prostor zahrnující rozvětvující se chodby, dómy, propasti a podzemní jezera. Jeskyně Piková dáma vytváří útočiště pro řadu druhů netopýrů, konkrétně netopýra vousatého, netopýra černého nebo vrápence malého.

Wankelův závrt o průměru třináct metrů a hloubce dvacet dva metrů vznikl, když se v roce 1855 propadlo dno Holštejnského údolí. Postupem času byl závrt zanesen zeminou a jeho současná hloubka není ani čtyři metry.

Zřícenina hradu Holštejn se nachází na vápencové skále a od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka. Z hradu se dochovaly asi osm metrů vysoké zbytky zaoblené zdi nad příkopem, zbytky zdiva paláce a dalších staveb, malé části obvodové hradby a terénní nerovnosti.

Tomáš Vališ