Letošní ePorta vznikla jako reakce na zákaz koncertování a tak soutěžící poslali své písničky natočené live, jako videonahrávky.

Ty hodnotily dvě nezávislé poroty. Prvních devět porotců muselo vybrat čtrnáct písniček ze sto osmi a poslat je do finále.  Ve finálové porotě  pak zasedli známí muzikanti z folk a country oblasti-Pavel Žalman, Pavlína Jíšová, Petr Kocman, Míša Leicht, Roman Horký, Samson Lenk, Petr Bende, Slávek Janoušek a Voxel.

Při online předávání cen tvůrci akce přidali k představeným písničkám i potlesk z krásného lesního divadla v Řevnicích, natočený v minulých ročnících, kde by se měl konat i příští 55. ročník legendární Porty. Nikdo z osmi oceněných skupin a interpretů do poslední chvíle nevěděl, jak se umístili a tak to pro mnohé bylo velké online překvapení.

 Porta se stále ještě nevzdává možnosti, že se v tomto roce uskuteční koncert Porty, i když bez diváků. Na něm má vystoupit Robert Křesťan, Pavel Žalman Lohonka, Zelenáči a pochopitelně i první tři vítězové ePorty.

Změna systému soutěže i hlasování umožnila, aby se soutěžní kapely a jejich písničky představily v našich partnerských rádiích, kde byly představeny jednotlivě, nebo jako součást celého pořadu o ePortě. A to je pro nové písničky často problematické.

Ve spolupráci s Českým rozhlasem region se konalo i SMS hlasování diváků. Ti měli možnost shlédnout čtrnáct finalistů na webu Porty a dát jim svůj hlas.

Výsledky ePorty 2020

1. místo Kristína Dlouhá

2. místo  D.N.A.Brno 

3. místo Faux Pase Fonet 

Nejlepší písnička ePorty 2020 - Písnička o cestě -  Petr Melda Meluzín

Cena diváků SMS hlasování - Faux Pase Fonet

Cena Obce spisovatelů za nejlepší text - Než -  Mija Peterková - Lee Banda

Cena Country rádia  - Radim Flender 

Cena ČRO Olomouc – Huménečko 

Cena produkční skupiny PSM  -  4 zdi 

Cena SAI – Špunt 

JiŘÍ VONDRÁČEK