Na sobotu 18. června jsme si naplánovali vycházku kolem Brněnské přehrady. Na začátku jsme v Rozdrojovicích stoupali do mírného kopce, potom nás žlutá značka přivedla lesní pěšinou k Soví studánce. Je to vydatný a hezky upravený pramen, který se nachází na jižním úbočí vrchu Trnůvka. Pohodlnou cestou jsme pokračovali na vyhlídku, odkud se nám naskytl krásný pohled na hrad Veveří.

Po NS Brněnská přehrada jsme došli nad přehradu s hydroelektrárnou, která byla vybudovaná v letech 1936–1940 jako zásobárna pitné vody pro město Brno. Přehrazením řeky Svratky vzniklo největší vodní dílo na této řece, byla však zatopena obec Kníničky, podle které se přehradě občas říká. Délka hráze činí 120 metrů a výška dosahuje 34 metrů.

Každoročně se veřejně nepřístupná Býčí skála na pár dní otevírá návštěvníkům při Dnech otevřených dveří.
Nejtajemnější místo Moravského krasu. Býčí skála děsí i fascinuje, nakoukněte

V současnosti se již nevyužívá přehrada pro pitnou vodu, ale slouží pouze rekreaci a k výrobě elektrické energie. Míjeli jsme Sokolské koupaliště, pláže plné lidí, různá sportoviště. Ve výletní restauraci Princezna jsme se občerstvili a došli jsme do přístaviště ke Kotvě, která je vysoká 11 metrů a v křesťanství je symbolem naděje. Na toto místo byla přesunuta roku 2010 z letiště v Tuřanech.

Setkali se po 62 letech.
Spolužáci ze Základní školy Svitávka se opět sešli. Po šedesáti dvou letech!

Za krásného počasí jsme ušli 9 km, zúčastnilo se 16 turistů, z toho jeden host.

Připravila a vedla Irena Antoszewska.


M.Tejkalová

Spartak Adamov, z. s., turistický oddíl