Zažít Blansko jinak je pouliční sousedská slavnost, kterou si vytvoří sami obyvatelé Blanska a blízkého okolí. Cílem není zisk organizátorů ani účastníků, případný výdělek slouží k pokrytí nákladů. Slavnost je založená na dobrovolnickém nasazení, otevřená všem věkovým a zájmovým skupinám.

Hlavnímu nedělnímu programu bude předcházet sobotní táboráková zahřívací párty na zámku. Těšit se můžete na zpěv, oheň a nějaké to pohoštění.

V samotnou neděli se centrum města promění v mraveniště lidí. Na desítkách stanovišť pořadatelé nabídnou řadu kulturních, sportovních a volnočasových aktivit. Zájemci z řad sportovních nadšenců si budou moci vyzkoušet baseballový odpal, Klub biatlonu Blansko ukáže střelbu z laserových zbraní, ukázku jízdy na kolečkových lyžích, dále skauti naučí rozdělávat oheň a mnoho dalšího. Drakaták předvede improvizační divadelní představení a Policie České republiky umožní stát se policistou na zkoušku. Nabitý program nabídne i Galerie města Blanska a blanenský zámek.

Zdroj: Youtube

Motoristé musí počítat s uzavírkami. Z důvodu uzavírky ulice Poříčí a Svitavská musí být zachovaný průjezd centrem města. Pro bezpečí všech účastníků bude snížena rychlost projíždějících vozidel.

Pořadatele akce Zažít Blansko jinak inspirovala iniciativa Zažít město jinak, která vznikla v Praze, a kterou založil spolek Automat. Podle vedoucího blanenského kina Jana Macha, který je v týmu organizátorů, nejde o klasický festival, veletrh nebo farmářské trhy. Je to především sousedská slavnost. „Chceme, aby lidé přišli do centra města a zjistili, že se tady může dít něco zajímavého, představit aktivity, které lze ve městě dělat,“ řekl Mach.

Na Zažít Blansko jinak zve Kulturní středisko města Blanska.