Den otevřených dveří se uskutečnil k 27. výročí založení letiště. Letiště funguje od roku 1995, a již dlouhé roky pořádá aspoň jednou za rok akci pro veřejnost. Lidé se mohou seznámit s chodem letiště a nahlédnout do zákoutí hangáru při již tradičním sletu (nejen) ultralightů. Některé roky jsme pořádali také Letecký den, ale ten je z legislativních důvodů mnohem složitější, proto dáváme přednost Dnu otevřených dveří, který je jednodušší na organizaci.

Zdroj: Se souhlasem Renaty Spotzové.

Na akci bylo zhruba tisíc lidí. Nicméně, špatně se to odhaduje, protože akce byla zdarma, a tudíž nemáme úplně přehled o celkovém počtu návštěvníků. Prostory letiště byly však zaplněné lidmi, a to všech věkových generací. 

Zdroj: Se souhlasem Renaty Spotzové.

Letos se nám sešlo kolem čtyř desítek letadel, což je slušný počet s ohledem na to, že v okolí byly další dvě letecké akce. Byly však roky, kdy při Dnu otevřených dveří létalo i 80 letadel. I tak se však domnívám, že návštěvníci nebyli o krásný zážitek ochuzeni. Mohli vidět vrtulníky, větroně, ultralighty a kluzáky.

Zdroj: Se souhlasem Renaty Spotzové.

Lidé mohli na obloze pozorovat leteckou akrobacii v podání letadla české značky Zlín 50. Toto letadlo v soukromém vlastnictví předvádělo ve vzduchu přemety, prudké otočky a simulování pádu.  Klobouk dolů před obratným pilotem, který byl při akrobacii vystaven obrovskému přetížení. Podívaná to byla parádní. S UL letadlem se však dělat akrobacie nedá, proto tyto kousky zastal jen jeden pilot se svým sportovním letadlem z Prostějovska. Byl domluvený i dvouplošník americké výroby Stearman, nicméně ten z technických důvodů nakonec nepřistál. Se svým kolegou, který měl letadlo Mustang udělali dva průlety, pustili na pozdrav kouř a odletěli.

Na akci bylo i několik modelářů, povětšinou z Blanska. Zaujal hlavně model letadla, který nebyl poháněn motorem, ale turbínou. Jeho rychlost je oproti rychlosti  jiných modelů výrazně vyšší, létá až 300 kilometrů v hodině. Ultralighty létají rychlostí 100-180 kilometrů v hodině.

Naši princeznu ze mlejna se dočká zářijové reprízy.
Eliška a Jindřich se opět zamilují. Naše princezna ze mlejna se dočká reprízy

Jako každý rok, i letos jsme nabízeli možnost letět vrtulníkem. Zájem byl obrovský, dokonce jsme jej nemohli ani pokrýt. Těm, na které se nedostalo jsme však nabídli možnost proletět se i mimo Den otevřených dveří.

Děkujeme všem návštěvníkům a doufám, že se jim akce líbila. Za rok opět na shledanou!

Zdeněk Moravec