Patrně nejdéle fungující jazzová kapela v Evropě, navíc rozšířená na kvarteto, vystoupí v Prostoru na Panském dvoře. Kdo tu byl předloni na festivalu HearMe!, zajisté si pamatuje, jak tihle „dědci“ převálcovali i mnohem mladší účinkující. Je nabíledni, že tahle kapela opět přinese uragán té nejsvobodnější hudby!

Suchovský rybník je vyhlášený kvalitou své vody během celé letní sezony. V zimě se využívá k ledním sportům.
Pohlednice od Josefa Lady: Malebný Suchovský rybník okouzlí i v zimě

Kapela vznikla na konci roku 1971 ze skupiny Jazz Q.E.V., vedené pianistou Emilem Viklickým. Ten však záhy odešel na vojnu, takže se ostatní členové rozhodli dál pokračovat bez něj a jeho piana. Změnili tak stylové zaměření – z moderního modálního jazzu na free jazz. Kapelníkem se stal saxofonista Milan Opravil, dalšími členy byli kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Premiérové vystoupení FJT se uskutečnilo 10.února 1972 na Olomouckých jazzových dnech. Od počátku musela kapela čelit odporu nejen oficiálních kulturních úřadů, ale také samotných jazzových kolegů především starší generace, kteří se na ně dívali skrz prsty. Jedním z mála osobností, který se postavil na stranu freejazzových rebelantů, byl Karel Růžička: „Samozřejmě každá generace si přinese svoje. Pokud je to ale postaveno na ějakém zdravém základě, je to v pořádku. Žádná hudba není špatná ze své podstaty, může být pouze v rámci své kategorie špatně zahraná.“

Zdroj: Youtube

V roce 1973 začal s triem hrát (nejdříve jako host) houslista, klarinetista a saxofonista Josef Bláha, profesí archeolog. V centru Olomouce, kde měl být postaven obchodní dům Prior, Bláha se svým týmem učinil významné nálezy, včetně románské rotundy. Jeho snaha pozdržet výstavbu, než bude lokalita řádně prozkoumána a nálezy zajištěny, ho nakonec připravily o zaměstnání. A právě to přivedlo tohoto vynikajícího instrumentalistu do náruče free jazzu a začala nejúspěšnější éra FJT. Současná sestava skupiny hraje od roku 1989, kdy Milan Opravil ze zdravotních důvodů ukončil hudební činnost. Vedle původního člena Bláhy tu hrají bubeník Petr Večeřa, baskytarista Luděk Záruba a od roku 2009 rozšířil trio na kvarteto Petr Löffler (alt a baryton saxofon).

Free Jazz Trio Olomouc v posledních letech nekoncertuje často, proto je každé jejich vystoupení opravdovým jazzovým svátkem. Hlavně jejich zásluhou se free jazz stal rovnocenným ostatním jazzovým stylům u nás.

Milonické vodopády jsou snadno přístupné po modré turistické značce z Milonic, která vede přes hřeben Hořické vrchoviny až do Blanska.
Tip na výlet v mrazivých dnech: Milonické vodopády oplývají křišťálovou krásou


Pořádá Jan Hocek ve spolupráci s Unijazzem Boskovice a Prostorem – kulturním a komunitním centrem pro širokou veřejnost.


Vstupné dobrovolné 100,- Kč na místě

Jan Hocek