První ročník Olešnického kvítku proběhl v říjnu roku 2015 ještě pod záštitou Trampské osady Zmijáci, v následujících letech se začala upevňovat základna pořadatelů Olešnického kvítku a tak nebylo překvapením, že byl brzy Kvítek pořádán pod hlavičkou vlastního spolku - Spolku (na)Moll.

Kolem organizace Kvítku se od jeho vzniku utvářela skupina dobrovolníků ze stran kamarádů a rodinných příslušníků a je tomu tak až doposud. Na organizaci akce se nyní podílí členská základna spolku (David Ostrý, Tereza Korčáková, Jakub Lžičař a Miroslav Juračka) společně s přáteli, kteří v den konání akce přijdou či přijedou pomoci při zajištění chodu celé přehlídky a to samozřejmě jen za úsměv, párek a limonádu.

Za devět uplynulých let přehlídky, bylo na pódium uvedeno celkem 79 hudebních skupin či jednotlivců, celkem tak za všechny ročníky stálo na olešnickém pódiu 225 dětí z celé České republiky. A tímto číslem rozhodně nekončíme - již v červenci se k této skupině přidají další odvážlivci, kteří se již přihlásili. Vystoupením letošních soutěžících tak bude završeno 10 let existence Olešnického kvítku.

Uplynulé roky přinesly Olešnickému kvítku množství překážek, které se však díky společnému úsilí podařilo překonat. Pořadatelé zvládli “porodní bolesti” prvních ročníků a získávali zkušenosti s organizací festivalu v soutěžním formátu, poprali se s covidovými opatřeními i s odlivem členské základny spolku. To vše díky přátelství, která na Kvítku vznikají, díky úsměvům a nadšení mladých soutěžících, díky skvělé atmosféře, kterou vytvářejí nejen účinkující, ale také přítomní diváci.

To vše nás dovedlo sem - k 10. ročníku festivalu mladých muzikantů s názvem Olešnický kvítek. I letos se na něj sjedou mladí a neuvěřitelně talentovaní muzikanti - za zmínku stojí třeba obhájci loňské divácké ceny - skupina MAD Rock Brno, VoHuBa ze šumperska nebo talentovaný písničkář Oliver Kolka. Ty v letošním roce, jak je tomu zvykem, bude hodnotit odborná porota, která vybere vítěze Olešnického kvítku. O vítězi divácké ceny pak hlasováním rozhodnou samotní návštěvníci přehlídky. V průběhu odpoledne budou samozřejmě připraveny hry a další vyžití pro návštěvníky - především ty dětské, ale na 10. Olešnickém kvítku se jistě zabaví i dospělí - především skvělou hudbou, ale také doprovodným programem.

NEUNIKLO VÁM? Na zeď u výpadovky maluje tatér tep Blanska. S výškáčem, mostem i sochami

Na zeď u výpadovky na Brno maluje adamovský tatér a příležitostný umělec Jiří Kuchař tep Blanska. S výškáčem, mostem i sochami. | Video: Deník/Jan Charvát