Dosavadní klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt. Nová zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ povede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách, v oblečeni které si lze zašpinit či overalech, návštěvníci v malých skupinách maximálně 10 lidí projdou i část Nízké chodby jeskyně, která výškou dělá čest svému jménu. Za prohlídku v podřepu se ale odmění pohledem na krásná tenká brčka – duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně uvidí i historické podpisy dobových návštěvníků. Lidé také přes zábradlí nahlédnou do jedné z devíti propastí v jeskyni.

Po prohlídce jedné strany chodby podél krytu se po vystoupání 15 schodů a nově vybudované kovové lávce dostanou přes tři metry vysokou stavbu krytu na jeho druhou stranu. Po cestě uvidí i řadu zajímavých barevných přírodních sintrových náteků. „Na rozdíl od klasické cesty krytem, není nová trasa bezbariérová, její délka bude 690 metrů a potrvá zhruba 80 minut. Vycházet bude podle zájmu po rezervaci předem na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let,“ přibližuje vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková. Aby bylo zpřístupnění možné, musela Správa jeskyní ČR získat souhlasné stanovisko státní ochrany přírody – Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras a báňského úřadu, který dohlíží na bezpečnost činností v podzemí.

Správa jeskyní ČR již několik let úspěšně provozuje zážitkovou trasu Po stopách Nagela ve spodních patrech Sloupsko-šošůvských jeskyní. Ta je ale fyzicky náročnější, její účastníci musí mít nejméně 10 let.

V zimě jsou v Moravském krasu pro turisty otevřeny tři z pěti jeskyní – kromě Výpustku ještě Punkevní jeskyně s vodní plavbou elektroloděmi a Sloupsko-šošůvské, které od prosince do února nabízejí dvakrát denně zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek. Jeskyně Balcarka a Kateřinská po zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů otevřou opět od března.

Ve zbytku republiky nabízejí v zimě od pondělí do pátku prohlídky Bozkovské dolomitové jeskyně u Semil a Javoříčské a Mladečské jeskyně na Olomoucku. Od února se také ve všední dny přidávají i Zbrašovské aragonitové jeskyně v lázních Teplice nad Bečvou, kde je díky vyvěrající minerální kyselce celoročně příjemných 14 stupňů Celsia. Ve středy jsou v zimě přístupné Jeskyně na Pomezí u lázní Jeseník. Provoz všech jeskyní se řídí aktuálními vládními nařízeními pro uzavřené prostory, nezbytné je nošení ochrany dýchacích cest.

Letošek se, stejně jako loňský rok, slaví jako Mezinárodní rok jeskyní a krasu - International Year of Caves and Karst (IYCK). Správy jeskyní ČR se připojila s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“.

Pro informace o aktuálním provozu a dění v tuzemských zpřístupněných jeskyních je dobré sledovat web Správy jeskyní ČR i sociální sítě.

Pavel Gejdoš

Správa jeskyní České republiky