Na konci 16. století žil v jeskyni Kostelík za Býčí skálou potulný mnich Jonáš. Kolem vedla cesta ze Křtin do Adamova, kolemjdoucí poustevníka často navštěvovali, protože se vyznal v kouzelných bylinách, a na podzim a v zimě je směňoval za maso, sýr, mléko a jiné pochutiny potřebné k životu.  Pro rady, bylinky i masti na kterýkoliv neduh za ním chodili lidé ze širokého okolí.Jonáš zde žil spoustu let.  S lidmi, kteří hledali jeho pomoc, se ovšem blíže neseznamoval, byl to plachý, ale velmi laskavý člověk.

Jakubovo jezero, Punkevní údolí, Moravský kras
Pověsti z Moravského krasu. Kdysi voda z Jakubova jezera poháněla stroje

Jednoho jara přišel za mnichem pro radu mladý chasník Jura ze Křtin. Svěřil se mu, že má rád dceru hospodského Krpáše. Dívka je však nemocná a prý žádné pomoci pro ni není.Jonáš od Jury vyzvěděl příznaky dívčiny nemoci, a pustil se do přípravy bylin. Dal mu hrst nasušených léčivek a poradil mu, aby je užívala ve formě čaje. Ze silné kořalky vytvořil bylinný výluh a k úplnému uzdravení doporučil vodit nemocnou na malé procházky, nejprve krátké, později delší.Jura donesl léčivé přípravky své milé i s radou, jak má bylinky užívat.

Krkatá bába je přírodní památka jižně od obce Lubě.
Pověsti z Moravského krasu. Skála Krkanka dostala název podle děsivé události

Za dva měsíce se Jurova dívka skutečně uzdravila a rozhodla se jít poustevníkovi osobně poděkovat. Za to, že jí vyléčil, dostal mnoho stříbrňáků, a na památku jejího uzdravení nechali u Kostelíku postavit dřevěný kříž s poděkováním za Jonášovy služby.Po tomto zázračném uzdravení stoupl mnich Jonáš ještě více v očích venkovanů a až do jeho smrti se o něj starali.

Dřevěný kříž už je sice dávno pryč, ale název Kostelík jeskyni zůstal.

Arnošt Bechr