Můj ještě vánoční výběh z Krhova na Malý Chlum a odsud k sochařským výtvorům Stanislava Rolinka v úbočí Velkého Chlumu, který je však ve skutečnosti nižší než ten Malý, a zpět.

Jedenáctiletý Felix se svojí rodinou o prázdninách podnikl dobrodružnou cestu do Francie.
Na kole i na vodě, Francie je v pohodě. Jedenáctiletý Felix zazářil na Rajbasu

Stalo se tak cestou pro mé princezny a původně jsem měl v plánu výběh k jednomu hrádku blízko Letovic, leč mlha v níž prosvítalo Slunce a vůbec celá povětrnostní situace dávala tušit, že na Malém Chlumu opět uvidím mračný oceán pod sebou. A podařilo se! Z Krhova jsem se vydal po turistické trase na Malý Chlum na rozhlednu.

Malý Chlum je v podstatě stolovou horou a na jeho vrcholu se nacházelo hradiště v době kamenné, bronzové i železné. Rozhledna Malý Chlum je poměrně nízká, leč na tomto místě to bohatě k dokonalým kruhovým výhledům postačuje.

Slavnostní událost vyvrcholila ohňostrojem.
V Adamově to blikalo a burácelo. Lampionový průvod přišel rozsvítit stromeček

Po úžasném zážitku v podobě mračného oceánu, z něhož vystupovaly okolní kopce, jsem pokračoval s malou neznačenou odbočkou vlevo k jezírku Demák a studánce s lakonickým jménem Pod Stříškou jsem pokračoval až ke všem výtvorům Stanislava Rolinka v úbočí Velkého Chlumu. A i zde byly neuvěřitelné světelné podmínky, které mne nemohly nechat chladným a snad se mi povedlo něco málo i zachytit ve fotografii.

Sousoší husitských bojovníků v úbočí Velkého Chlumu je mistrovské dílo Stanislava Rolinka, pro něž upadl v nemilost katolického faráře v Bořitově a byl nucen svoji tvorbu přemístit do Rudky u Kunštátu. Tam mu vytvořil výborné pracovní podmínky kunštátský starosta František Burian.

Poté jsem se vydal zpět, při sestupu z Malého Chlumu zpět do Krhova již mračný oceán zmizel.

Jiří Pernica