Obyvatelé Boskovic v minulosti vykrmovali husy a dodávali je na trhy do Vídně a dalších velkých měst. Mezi zákazníky byly boskovické husy vyhlášené. Tuto tradici ve městě připomínají Husí slavnosti, které se o uplynulém víkendu konaly.

Slavnosti se po dvou letech vrátily do původního formátu před proticovidovými omezeními a nabídly i několik novinek. 

V Šebrově se konaly závodech Zlatá laťka Šebrov 2022, ve které závodníci změřili své síly ve sportu nazvaném Hobby horse
Hobby horse závody u nás. Mládež na Blanensku se bavila ve stylu seveřanů

Slavnosti odstartovaly již ve čtvrtek konferencí na téma vlivu zvířat na krajinu, páteční podvečer patřil v areálu letního kina hudbě a koncertům kapel Třetí zuby a Balage Band, které byly pojaty jako taneční zábava.

Hlavní část programu se však odehrála v sobotu a neděli. Po oba dny byl park před Zámeckým skleníkem zaplněný stánky s lidovými řemesly. Zato Masarykovo náměstí žilo hlavně vystoupením folklórních souborů.

Různé husí pochoutky nabídly téměř všechny restaurace ve městě, ale byly k dostání i v některých stáncích na trhu. V Zámeckém skleníku se konala soutěž o nejlepší husí menu, do které se přihlásilo sedm restaurací. Ze zhruba šesti druhů tematických jídel včetně klasiky v podobě husího stehýnka s knedlíkem a se zelím si návštěvníci mohli dopřát i jídlo ve velké venkovní restauraci, která vznikla v parku pod zámkem. Nechyběla kulinářskou show v podání kuchaře Jana Horkého.

Součástí Husích slavností byly již tradičně koncerty známých kapel v letním kině. Letos se tam představily kapely MIG 21, Kapitán Demo, Docuku, Mňága a Žďorp a Katarína Knechtová.

Scéna na nádvoří zámku patřila hlavně dětem. Nejmenší návštěvníky potěšila pohádková a žonglérská představení Komediantů na káře, tvořivé dílničky v režii Domečku na kolečkách a festivalové hraní Tajuplný park v 3D provedení.  Roztančily je písničky kapely Bombarďák a ty nejmenší potěšila zejména dětská kapela Čiperkové.

Boskovice zažily pátý ročník Elektrowesternového srazu.
Víkend elektromobility ve Westernovém městečku oživila koňská show

Nedělní program zpestřila výstava zemědělské techniky a výstava chovatelů drobného zvířectva v zámeckém parku. 

Adéla Novotná