Škola pro výcvik vodicích psů v Brně společně se spolkem VODICÍ PES a oblastní odbočkou SONS Blansko uspořádali již osmnáctý ročník soutěže vodicích psů. Akce odstartovala o půl desáté ráno na náměstí Svobody v prostorách parku před Městským úřadem.

Jakubovo jezero, Punkevní údolí, Moravský kras
Pověsti z Moravského krasu. Kdysi voda z Jakubova jezera poháněla stroje

Soutěžícími byli těžce zrakově postižení lidé a jejich čtyřnozí vodicí společníci. Klání bylo rozdělené na dvě části, a sice na takzvanou frekvenci, která spočívá v absolvování předem stanovené trasy a cviky poslušnosti.


Při frekvenci jde dvojice (nevidomý a vodicí pes) po učené trase, rozhodčí, kteří je následují hodnotí souhru dvojice a přesnost společné práce. Rozhodčí pak práci dvojice bodují. Kdo dostal nejvíce bodů z frekvence i cviků poslušnosti, vyhrál.


Trasa vedla přes náměstí Republiky až k hotelu Dukla a pak nazpátek na náměstí. Další trasa vedla od náměstí Republiky na ulici Dvorskou a zpátky přes ulici Žalkovského.

Zimní výlet s dědečkem a babičkou v roce 1952.
Vzpomínka ke Dni matek. Laskavá babička měla pro vnouče vždy dveře dokořán

Po třetí hodině se soutěžící dočkali vyhodnocení soutěže. První místo získala Helenka Hadlerová s fenkou Šarlotkou, druhý místo patřilo Milanu Melicharovi a jeho psovi Wittovi a třetí byla Petra Šulcová se psem Natanem.

První tři místa vyhrály pohár, ale zkrátka nepřišel nikdo. Pro čtyřnohé vítěze i další soutěžící měli pořadatelé spoustu pamlsků a drobnosti, které ocenili i páníčci.

Mezi soutěžícími vodicími psy byli labradorští retrieveři, zlatí retrieveři, flat coated retrieveři, němečtí ovčáci, doldendoodles a královští pudlové.


Milan Dvořák

Škola pro výcvik vodicích psů