Podle historických záznamů přijel do Adamova 15. března 1939 obrněný vlak s okupačními vojsky, následujícího dne 16. března 1939 projeli naší obcí 2 vojáci na koních, následování autem se dvěma německými důstojníky. Tím dali najevo, že ani u nás to nebude lehké. Všechny slavnosti byly zakázány, zábavy, průvody a projevy.

Přesto místní hasičské sbory uspořádaly dožínkovou slavnost s průvodem, kde byly zpívány vlastenecké písně. V této době, kdy byl likvidován Sokol a strana národně socialistická, byly využity peníze z likvidace v částce 900 korun, za které byly zakoupeny ovocné stromky. Tyto stromky byly vysázeny kolem obecního hřiště na Obůrce a na obecní louce u Žižlavic (součást Těchova). Podle zápisu v kronice stromy zasadil občan Adolf Konštanský z č. 116 s několika občany zdarma. Podle jeho vyprávění na louce u Žižlavic byly jabloně a švestky, na Obůrce kolem hřiště třešně odrůdy Napoleonova a Tropiterka.

Je obdivuhodné, že v době, kdy A. Konštanský stavěl rodinný domek (1939-1940) si našel čas k této veřejně prospěšné akci. Při této příležitosti nelze nevzpomenout ani dřívější výstavbu třešňové aleje kolem silnice na Obůrce v roce 1934 pod vedením tehdejšího starosty Jaroslava Málka. Věříme, že třešňová alej na hřišti na Obůrce se ujme a poroste lépe, než 2 krát sázené jabloně na Žižlavicích, kolem státní silnice z Blanska na Těchov, kterým nebyla věnována patřičná, dá se říct žádná pozornost. Zůstalo jich velmi málo, bohužel.

JOSEF VYLÁŠEK