Slovy některých studentů Gymnázia v Rájci-Jestřebí: „Byla to jízda!“ Dvacetihodinová jízda autobusem za litevským dobrodružstvím, jízda za poznáním nových zahraničních kamarádů, jízda na kolečkových i zimních bruslích, jízda na běžkách, snowboardu i sjezdovkách, jízda za poznáním nových sportů, měst a zajímavých míst. I tak by se dal charakterizovat mezinárodní projekt Zimní sporty a aktivní životní styl, který absolvovali studenti v Litvě od 10. do 14. ledna 2022.

Mezinárodního projektu, který je financovaný z programu Erasmus+, se účastnili nejenom naši studenti, ale i žáci z hostující Litvy a slovenští učitelé. 

Seminář Naslouchejte koňské duši se v nejbližších dnech dočká opakování.
Vzhůru do sedla! Ve Westernovém městečku se lidé učili porozumět koním

Po uvítacím ceremoniálu si naši studenti i učitelé společně s litevskými kolegy vyzkoušeli tradiční litevské tance a v tělocvičně základní školy trénovali rovnováhu na kolečkových bruslích. Tím ale pondělní program nekončil. Studenti ochutnali typický školní oběd a nabrali sílu na túru po Biržai, městě hostitelské školy. V pěti mezinárodních česko-litevsko-slovenských skupinách spolupracovali při práci s mapou a měli za úkol dojít k nejvýznamnějším místům a památkám města a tam se vyfotografovat. Fotografie poté použili v koláži a dvě další v soutěži o nejzajímavější zimní scenérii a sportovní okamžik. Již první den tedy měli všichni účastníci příležitost procvičit si svou znalost angličtiny při dvanáctikilometrové cestě.


Úterní program nabídl našim studentům opravdu netradiční podívanou. Na jezeru Kilučiu ředitel litevské školy předvedl ukázku ice fishing. Rybu se nakonec nikomu v zamrzlém jezeře ulovit nepodařilo, takže se většina studentů vydala prozkoumat jezero na bruslích. Po sportovním výkonu se studenti seznámili s dalším pro nás netradičním sportem nazývaným ice kiting. Jízdu na snowboardu, při které se využívá velký ovladatelný drak k pohonu po zamrzlém jezeře, si však nikdo ze studentů kvůli bezvětří bohužel nemohl vyzkoušet prakticky. V odpoledních hodinách studenti nejdříve vystoupali do výšin jedné z nejznámějších litevských rozhleden a v Kirkilai se také prošli mezi zamrzlými jezery. Následovala návštěva muzea techniky a vzdělávací program, při kterém si všichni účastníci po prohlídce historických budov a jejich vybavení upekli svůj bochník chleba.


Ve středu se naši studenti navzdory extrémně mrazivému ránu společně s litevskými žáky v dobré náladě vydali do litevského zimního centra sportu v Ignalině, kde na ně čekaly běžkařské trasy. Dvě a půl hodiny na běžkách naše studenty vůbec nevyčerpaly, a tak sportovní výkon zakončili výstupem na nedalekou rozhlednu.

Milonické vodopády jsou snadno přístupné po modré turistické značce z Milonic, která vede přes hřeben Hořické vrchoviny až do Blanska.
Tip na výlet v mrazivých dnech: Milonické vodopády oplývají křišťálovou krásou

Čtvrtek byl ve znamení poznávání historie a kulturních památek hostitelské země. Po tříhodinové cestě autobusem do hlavního litevského města Vilnius jsme měli možnost vidět to nejhezčí z hlavního města. Mezi největší zajímavosti patřily městské hradby, sídlo prezidenta či univerzita. Celá trasa byla nicméně trošku riskantní, protože namrzající déšť rychle měnil chodníky ve velké kluziště.


Z Vilniusu se všichni přesunuli do lázeňského městečka Druskininkai, kde v pátek absolvovali sportovní program na velmi neobvyklém místě. I když venku už po sněhu nebylo ani památky, studenti a učitelé se vydali lyžovat do uzavřené haly, kde se lyžuje i v létě.

Druhé místo obsadil Milan Křivánek se snímkem zasněžené kapličky na Olešné.
Soutěž Blansko vánoční už má své vítěze. Podívejte se na jejich fotografie

Na závěr celého projektového setkání proběhlo jeho vyhodnocení, byli vyhlášeni výherci fotografické soutěže, předány certifikáty účastníkům projektu a všechny čekala dlouhá jízda autobusem zpět do České republiky. Co jistě všem zůstalo v paměti, to jsou nově získaná mezinárodní přátelství, nové zážitky i zkušenosti, které využijí i při dalších obdobných projektech, na které se všichni už nyní velmi těší.

Ve fotografické soutěži byly 2 kategorie: 1. Zima v Biržai 2. Nejpůsobivější moment zimních sportů. Bylo zasláno 45 fotografií, které soutěžily v první kategorii (Zima v Biržai). Výherci se stali: 1. Adam Nečas CZ 2. Kateřina Pernicová CZ 3. Daniel Mikletič CZ.  V kategorii Nejpůsobivější zimní sportovní moment bylo 10 fotografií. Výherci se stali: 1. Vaiva Varžinskaitė LT 2. Kateřina Pernicová CZ 3. Veronika Kaldová CZ. 

Pavla Štěrbová

Gymnázium Rájec-Jestřebí