Mezi hlavní dominanantu Dolní Loučky patří krásný raně gotický kostel svatého Martina.  Tento kostel střeží nejen brána, ale i sochy našich národních patronů; svaté Ludmily a svatého Václava. Freska znázorňuje příchod svatého Cyrila a Metoděje na Moravu.

Mezi další dominanty patří monumentální, monstrózní a gigantický Most Míru, který byl otevřený v roce 1953. Má jeden z největších železobetonových oblouků v Evropě. Velký viadukt je též impozantní stavbou. Na počátku 70.let minulého století zde došlo k železniční tragédii, kdy při havárii mezinárodního expresu došlo ke zřícení části vlaku z mostu a zahynulo 31 cestujících. Na jednom z pilířů najdete pamětní desku. Nad Dolními Loučkami najdete zříceninu hradu Loučka či Lúčka, který patřil pánům z Kunštátu a zanikl v 15. století. Dalšími velikými železničními stavbami jsou Velký viadukt a Malý viadukt u Řikonína, respektive místní osady Kutiny. Též z poloviny 20. století.

Při návštěvě Dolní Loučky nezapomeňte ani na Boračský vodopád pod obcí Pernštejnské Jestřabí.

Jiří Pernica

Děkujeme panu Pernicovi za dnešní příspěvek. Navštívili jste i vy zajímavá místa našeho regionu? Zašlete nám fotografie a text na blanensky@denik.cz. Rádi je zveřejníme.