Bohatou tradici, široko základnu a pilnou práci korunovou sérií úspěchů zejména v požárním sportu se mohou pochlubit dobrovolní hasiči v Senetářově. Historie sboru sahá až do roku 1894. „V současné době máme na sto třicet členů, téměř čtyřicet z nich jsou přitom žáci a dorostenci. Patříme k největším sborům v okrese a je příjemné, že máme tolik mladých,“ řekl starosta senetářovského sboru Josef Šenk.

Mladí senetářovští hasiči se úspěšně věnují požárnímu sportu. „V okresní lize mládeže byli naši starší žáci v posledních dvou ročnících dvakrát první, předtím podobně uspěli mladší žáci. Loni jsme soutěžili v prostějovské lize, mladší žáci byli druzí, starší a dorost své kategorie vyhráli,“ vypočítal starosta.  Za největší úspěch v posledních pěti letech označil účast dorostenek a dorostenců na mistrovství republiky. „Dorostenky byly před pěti a čtyřmi lety osmé, dorostenci před čtyřmi lety skončili třetí a současně se stali mistry republiky v požárním útoku,“ shrnul Šenk.  

Účastníci Opatovského šmajdu u památníků letců.
Od dvou kilometrů do padesáti. Na Šmajd vyrazilo na šest stovek turistů

Senetářovští hasiči také v posledních letech vylepšili své zázemí. „Máme teď velmi šťastné roky, což by nebylo možné bez velké podpory ze strany obce. Za posledních pět let jsme získali dvě dopravní auta a cisternu, před sedmi lety jsme opravili naši zbrojnici a od loňska máme novou dráhu s překážkami,“ přiblížil starosta zázemní sboru.

Sentářovští hasiči se také významně podílí na kulturním životě obce. „Do akcí, které pořádáme s obcí nebo organizujeme sami bohužel už loni promluvila epidemie. Pořádáme například největší dětské noční hasičské závody v okrese. Jezdívalo na ně počátkem prázdnin až šedesát družstev, loni jsme závod pořádali až koncem prázdnin a s menším účastí. Doufám, že letos se snad povede v původním termínu, ale uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ přemýšlel starosta.