A v čem byl letošní ročník tak WAU? Zatím rekordní počet 16 přednášejících dětí, 15 skvělých prezentací (jedna sourozenecká dvojice) a na to navazující program pro všechny. Letošním hostem WAU byl totiž paleontolog Štěpán Rak, který pro účastníky připravil výlet do druhohor. Ano, bylo to o dinosaurech, Jurském parku a jak to vlastně bylo doopravdy. Účastníci WAU si tak mohli vzít do ruky nejen modely dinosaurů, ale i odlitky jejich lebek, mamutí kel nebo pravé zuby megalodona.

Arboretum Dva Dvory uspořádalo akci  s adventní tématikou.
Vánoce s vůní jehličí. V boskovickém arboretu lidé vyráběli vánoční ozdoby

Štěpán přijal i roli v odborné porotě, která letos pracovala ve složení Štěpán Rak, Radovan Kabeš (VŠ pedagog, potápěč a fotograf) a Andrea Havelková (spoluzakladatelka klubu Sportík, plavkyně a trenérka plavání pracující s dětmi od narození po dospělost).

WAU! není soutěží. WAU! je přehlídkou. Zde totiž není vítězů ani poražených. Na WAU je pro nás každý účastník borec a zaslouží si ocenění. Není určitě snadné prezentaci vymyslet, nachystat a ještě k tomu včas poslat. Předstoupit před sál plný lidí a vyprávět. Leckterý dospělý by couvl, že na to nemá, že to jeho dobrodružství nebylo dost velké, že na to nemá čas, že…. A právě proto obdivujeme všechny naše účastníky, že ten čas měli, že vyrazili ven, že do toho s námi šli. Ceny pro každého účastníka letos darovalo Město Blansko, stavební firma Komfort, nakladatelství Jota, časopis Ahoj divočino a Česká společnost ornitologická.

Myslivecké sdružení Rájec-Ráječko a Myslivecké sdružení Lenčov uspořádali v půlce listopadu hon na drobnou zvěr.
Zimní hon na jihu Moravy. Myslivci z Rájce a Lenčova vyrazili na drobnou

A o čem letos účastníci přednášeli? Třeba o dovolené u polského Baltu, víkendu na Vysočině nebo v Jeseníkách, o vánoční lyžovačce, o lásce ke skalnímu lezení, o přírodě v okolí Rudického propadání, o toulání Gran Canarii nebo Pobaltím. Na WAU žadné dobrodružství není malé. Žádné dobrodružství není příliš obyčejné.

Přesto, že nevyhlašujeme žádná umístění, odbornou porotu potřebujeme. WAU je totiž součástí festivalu Rajbas a každoročně tři účastníci WAU dostávají nabídku přednést svou prezentaci ještě jednou přímo na Velkém sále v Dělnickém domě. Výběr těchto tří účastníků je právě úkolem poroty. Letos byli vybráni Felix Pánek (Francii v pohodě na kole i na vodě), Adam Krušina (Hoši od Drozdí řeky) a Běla Šamonilová (Jahodová etapa).

WAU! – přehlídka dobrodružných prezentací je tu pro všechny děti a mládež od 6 do 20 let. Přihlášení je jednoduché, stačí zaslat již hotovou prezentaci přes webový formulář na stránkách festivalu Rajbas. Na festivalovém webu lze také najít všechny informace i pravidla účasti. http://2022.festival-rajbas.cz/wau/.

Těšíme se na viděnou na WAU! 2023.

Eva Šamonilová