Dlouho chystaná výstava modelů vláčků a kolejišť zabrala celou výstavní síň, multimediální sál je věnován papírovým a dalším divadélkům a v Modrém salonu na prohlídkové trase zámku se zabydlel Malý princ se svými planetami. Všechny výstavy budou v muzeu k vidění až do poloviny února příštího roku.

Návštěvníci zámku budou mít prohlídkovou trasu zpestřenou instalací krásných skleněných výtvorů z dílny Alice Dostálové. Putovní výstava Planetami Malého prince oživí Modrý salon a doplní ho video blanenské televize. „Výstava byla původně vyrobená pro spřátelenou hvězdárnu v Prostějově a putuje po různých místech už od roku 2016“, představila Alice Dostálová. Už 30. listopadu budou mít návštěvníci příležitost potkat se s Malým princem i na adventní dílně, kterou povede právě autorka výstavy.

Ekonom Pavel Kysilka na besedě Muzea regionu Boskovicka
Besedy nabídly pohled zajímavých osobností na dobu po 17. listopadu 1989

Multimediální síň, kde proběhlo i zahájení všech výstav, obsadily loutky ze sbírky manželů Pecháčkových a jejich Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Kromě papírových divadélek a loutek se do výstavní síně vešla i divadélka dřevěná, větší loutky, javajky i historičtí maňáskové. Ve výstavě bude po celou dobu adventu probíhat cyklus divadelních představení, každé sobotní odpoledne ve dvě hodiny.

Nejrozsáhlejší z trojice výstav Vlaky, vláčky, koleje s podtitulem Historie železnice na Blanensku od modelů po skutečnost ve výstavní síni se věnuje tématu, které zaujme všechny věkové kategorie. Výstava, která měla být původně zaměřena pouze na modely vláčků a kolejišť se rozšířila i o historické informace o železniční trati vedoucí z Brna do Blanska. „Díky spolupráci s Městským muzeem a galerií ve Svitavách se nám povedlo výstavu udělat komplexnější, protože jsme mohli využít panely zpracované pro výstavu Železnicí údolím Svitavy, která v tamějším muzeu skončila v září, kde výstavou oslavili 170 let dráhy Brno-Česká Třebová,“ upřesnila ředitelka muzea Pavlína Komínková.

Nadšenci se pustili do oživení Novodvorské aleje.
Nadšenci se pustili do oživení Novodvorské aleje

Autor výstavních panelů Pavel Stejskal z České Třebové v blanenském muzeu pomohl i s instalací kolejišť a modelů, která zapůjčil ze své soukromé sbírky. Na výstavě se podíleli také blanenští příznivci železnice Jiří Šimkůj a Milan Sýkora.

Na výstavě bude mimo jiné k vidění i kousek zahradní železnice pana Šimkůje, který k výstavě řekl: „Jsem rád, že se výstavu v muzeu povedlo uskutečnit, v Blansku máme technickou památku Ježkův most a trasa z Brna do Blanska s množstvím tunelů je zajímavostí sama o sobě.“ Díky spolupráci s Poličskou lokálkou bylo možné využít i dobovou pokladní přepážku, kde si mohou malí návštěvníci zkusit prodej jízdenek a díky vzdělávacímu programu, který připravily muzejní pedagožky, se budou děti učit cestovat. „Výstava jistě uspokojí malé i velké návštěvníky, jednotlivce i školy,“ míní Jakub Pernes, historik muzea, který se přípravou výstavy zabýval.

Hubertova jízda na Těchově.
Na Těchově se konala Hubertova jízda

K výstavě Vlaky, vláčky, koleje je připraven také pestrý doprovodný program. V rámci vernisáže bylo možné pohovořit si s autory výstavy a znalci železnice a na 14. prosince je připravena akce s názvem Párou Blanenskými tunely. Ve spolupráci se spolky Poličská lokálka a Chornický železniční klub bude vypraven parní vlak na trase Brno–Rájec-Jestřebí. „Zorganizovat jízdy zvláštních vlaků není jednoduchá záležitost, musí se dodržet spousta pravidel, která železniční provoz má. Jízdy plánujeme postupně, ale už teď můžeme prozradit, že 14. prosince pojedou dva páry zvláštních vlaků s parní lokomotivou „433.001 „Skaličák“ z Brna do Rájce-Jestřebí a zpět, jeden pojede dopoledne, druhý odpoledne. Jízdenky budou k zakoupení u dobového personálu,“ popsal pan Vendolský, předseda poličského spolku.

V den, kdy pojede parní vlak, bude výstava mimořádně otevřena po celý den až do 18 hodin, návštěvníci se budou moci potkat s Pavlem Stejskalem nebo Jiřím Šimkůjem v rámci komentovaných prohlídek a od 17 hodin si vyslechnout přednášku Milana Sýkory o historii prvních lokomotiv. Jízdenky na vlak budou k dispozici v den konání akce u vlakového personálu v dobových uniformách.

Divadelní představení Čarodějky v kuchyni.
OBRAZEM: Letovický kulturní dům hostil divadelní představení

Všechny výstavy budou v muzeu k vidění v otevírací době až do 14. února 2020. K výstavám jsou připraveny vzdělávací a animační programy pro všechny věkové skupiny.

Pavlína Komínková