Formaci PONK založil jej bývalý člen Hradišťanu (strávil tam plných šest let), znamenitý zpěvák a houslista Michal Krystýnek. Dalšími členy byli cimbalista Eduard Tomaštík a kontrabasista Jakub Nožička. Ponk definoval nový hudební žánr: postfolklór. Tak se jmenuje také jeho debutové album z roku 2015. Hudba vychází z moravského folklóru. Hudebníci se snaží původní písňový materiál, sám o sobě působivý a syrový, opracovat pomocí minimálního instrumentálního arzenálu až na samu dřeň, a zároveň mu dodat nové vůně a pachy (blues, rock, r´n´b´a pod.). A daří se mu to. Deskou Postfolklor kapela pronikla i do zahraničí; dva měsíce po sobě bodovala v TOP20 na World Music Charts Europe, skladby zněly na kulturních rozhlasových stanicích v Německu, Maďarsku i Spojených státech. Album získalo cenu Anděl za Album roku 2015 v kategorii World music.

V roce 2016 reprezentoval Ponk Českou republiku na nejprestižnější přehlídce world music WOMEX jako teprve třetí zástupce! Před nimi to byli za 22 let trvání přehlídky pouze Tara Fuki (2007) a Clarinet Factory (2015). A vůbec poprvé na pódiu Womexu, tentokrát ve španělském Santiagu de Compostela, zazněly česky, respektive moravsky zpívané písně!

Na konci roku 2018 vyšlo druhé (a zatím poslední) album pod názvem Diedina. Přineslo překvapení v podobě (až na jedinou výjimku) zcela autorského repertoáru! V kolekci 13 písní je lidová hudba ještě více rozpuštěna a postfolklór se tak stal vskutku jedinečným hudebním vyjádřením. Tématem je současná vesnice, a vezměte jed na to, že se rozhodně nejedná o skanzen. Vesnice je tady dokonce odrazem města, nejen jeho protipólem. Protože hrdiny nových písní jsou současní vesničané, fatálně zasažení městem, zachovávající jen ty tradice, které jim vyhovují. Takže vlastně už přestaly tradicemi v tom pravém slova smyslu být. To vše je pregnantně vyjádřeno hutnou kombinací kvazi-folklóru, současných hudebních trendů od jazzu po rockové výboje, a to skrze akustické nástroje!

| Video: Youtube

Těsně po natočení alba odešel Jakub Nožička a nyní tvrdí muziku Pavel Rajmic, někdejší člen brněnské folkové kapely Cymbelín. Čili současná sestava tria PONK je: Michal Krystýnek – housle, zpěv, Eduard Tomaštík – cimbál, Pavel Rajmic – kontrabas.

Hoši se na boskovické publikum budou těšit na svém koncertu dne 3. června 2022, od 19.00 – 21.00 hodin v Synagoze maior.

Alice Hrbková