Od soboty do neděle si lidé připomínali nejvýznamnější událost v dějinách Brna. V centru města a na Kraví hoře se během akce Den Brna odehrál program, který kombinoval výjevy z české minulosti, jenž změnily běh dějin se zábavou pro malé i velké.  Já jsem se s rodinou zúčastnila sobotního programu. 

Blanenský farář Jiří Kaňa.
Farářem v Blansku byl dvacet dva let. Za otce Jiřího Kaně farnost jen vzkvétala

Během dopoledne prošlo průvodem na dvě stovky pěších vojáků a měšťanstva, kteří šli od Denisových sadů přes Náměstí Svobody ke kostelu sv. Jakuba, kde se odehrál pietní akt s představiteli města a církve na památku Raduita de Souches. Poté se vojsko přemístilo na Kraví horu, které bylo až do večera centrem vojensko-historického programu. Po celý den zde stál dobový vojenský tábor, v němž návštěvníci zažili autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci.

Úspěšná obrana v roce 1645, vedená velitelem Raduitem de Souches, je patrně nejvýznamnější událostí v dějinách Brna a důsledky pociťujeme prakticky dodnes. Během soboty byla na svahu na Kraví hoře k vidění rozhodující bitva o Brno. Během rekontrukce bitvy se v podobě herců objevilo vojsko české i švédské, jenž zahrálo výjevy z dějin při obléhání Brna Švédy. Lidé mohli vidět scénické ztvárnění osoby Raduita de Souches i pátera Martina Středy. Brno díky chrabrosti svých občanů a vojska dokázalo odolat přesile a zvítězit. Během programu se návštěvníci také dozvěděli, že pověst vysvětlující, proč v Brně dodnes zvoní poledne už v jedenáct hodin se nezakládá na pravdě. Stahující se švédská vojska pustošila Moravu ještě několik hodin a dnů po rozhodující bitvě. 

Jana Poslušná