Začněme nahlédnutím do zápisu v obecní kronice:  "V roce 1970 přišly i dny neradostné. Po celém území státu se rozšířila chřipková epidemie, která zasáhla i naši obec. Mimo to napadlo velké množství sněhu. Sníh ležel až do dubna 1970 a v květnu padal nový sníh. V lese způsobil mnoho polomů. Celý rok byl zamračený a deštivý. Polní práce byly značně opožděny a vyrostlé kultury byly z velké části zničeny v letních bouřích a krupobitím.    Dne 28. srpna 1970 se nad krajem strhla bouře, která neměla v obci pamětníka. Trvala od 11.30 do 15.00 hodin. Po celou dobu bez ustání velmi hustě pršelo, takže voda v několika minutách stála na polích, jako by pole byla jedinou hladinou rybníka. Pak se voda dala do pohybu a brala vše, co jí přišlo do cesty. Vzala sebou i hráz rybníka mezi Těchovem a Obůrkou, zatopila budovu určenou dříve za družstevní prádelnu a utopila dobytek nájemníků žijících v prádelně. (kozy, slepice, králíci). Voda brala s sebou i půdu a stromy na svazích, zničila některé úseky silnic a zatarasila v několika místech silnici spojující Blansko-Skalní mlýn – Sloup. Provoz na této silnici byl zastaven na 14 dnů. Komise Okresního národního výboru Blansko odhadla škody jen v katastru naší obce na více než jeden milion korun."

   Velké škody vznikly i na majetku občanů, v chatové oblasti na Žižlavicích, naproti Zvěřinově hájence, kdy velká voda přetekla přes silnici v zatáčce a přes pole „pod hájíčkem“ si našla cestu do chatové osady, nánosem potrhala ploty, vnikla i do chat. Opakování padesátileté vody a případným škodám v této oblasti snad zabrání budovaný „rybník“ a jeho hráz.     Tento rok byl i složitý pro řízení obce, neboť v lednu zemřel tajemník Místního národního výboru (MNV) Těchov Otto Musil a v červnu se vzdal funkce předsedy MNV pan Stanislav Přibyl. Za zemřelého tajemníka nastoupil Josef Vylášek (nejmladší tajemník na okrese) a předsedu MNV se uvolil vykonávat Karel Nesrsta.

Máte stejně pěknou a hezčí zahrádku? Podělte se o své zahrádkářské úspěchy.
Zahrádkáři Blanenska, pochlubte se. Ukažte, jak vám kvetou záhony a truhlíky

   Práce, která před Místím národním výborem stála byla veliká. Bylo nutno dokončit výstavbu kulturního domu na Těchově, zahájit stavbu vodovodu, opravit škody na silnicích a znovu vybudovat hráz rybníka. Plánovaná hodnota akcí byla následující:

Kulturní dům 750 tisíc korun
Vodovod – 2,5 milionu korun
Rybník – 170 tisíc korun
Silnice 750 tisíc korun

      Díky ochotě a obětavosti občanů se práce v obci nezastavily, naopak právě tehdy započalo bez nadsázky nejplodnější období v budování obce, které pokračovalo i po volbách v listopadu 1971. Byly například ustanoveny pracovní skupiny po osmi až dvacnácti lidech, kteří po své pracovní době pracovali průměrně 3,5 hodiny.

Z výletu hasičů do jeskyní a na Bouzov.
Hasiči na výletě prošli jeskyně, hrad a lákaly je i olomoucké syrečky

   V následujícím roce 1971 po opravě hráze byl rybník v lokalitě Na Lopatě upraven jako koupaliště, za 28 tis. Kčs  tam byly usazeny betonové panely, dno rybniíka bylo vysypáno štěrkem a pískem.    V roce 1972 koupaliště sloužilo lidem z Těchova a Obůrky, zejména si je oblíbili maminky s dětmi. (Po integraci Těchova do Blanska skončil rybník v majetku soukromé osoby.

    Podobné přírodní kalamity jako byla povodeň  v Těchově se vyskytují i jinde, napříkad v blízké obci Sloup psaly Brněnské noviny v dubnu 1909, celkem podle odborníků Sloup zasáhly od roku 1830 povodně patnáctkrát.

JOSEF VYLÁŠEK