Na výzvu reagovalo třináct žen a čtyři muži. Na transfúzní stanici se 19. a 20. října nakonec dostavilo třináct zájemců a k odběru bylo, po zdravotní prohlídce připuštěno osm žen a dva muži, kteří se tak stali prvodárci. Za tento dobrý skutek obdrželi od města Boskovice malý dárek.

Patronem akce byla místostarostka Michaela Žejšková, která nebyla prvodárcem, ale darovala krev po delší době a v Boskovicích poprvé.

Všem, kteří se dostavili a dokázali tak, že mají srdce na správném místě, touto cestou ještě jednou děkujeme. Ze všech prvodárců  byla vylosována a dárkový poukaz v hodnotě tisíc korun získala paní Kateřina J. z Černovic.

Krásy izraelské moderní hudby odkryl hudební publicista Jan Hocek.
Řekni synagoga: Krásy izraelské hudby odkryla přednáška. Nechyběla ukázka rapu

Velké poděkování za spolupráci při této akci patří i celému transfuznímu oddělení Nemocnice Boskovice pod vedením primářky Olgy Klímové.

Ta také uvedla, že v Nemocnici Boskovice bylo v roce 2020 spotřebováno 3 151 transfuzních jednotek (cca 270 – 300 ml) červených krvinek a 270 jednotek plazmy. Za stejný rok bylo provedeno 3 388 odběrů krve od dárců (jeden odběr je cca 470 ml krve) a 1 437 odběrů plazmy.

Nemocnice Boskovice smluvně provádí odběry krve i pro Nemocnici Blansko. Transfuzní oddělení Nemocnice Boskovice je schopné provést až 40 odběrů za den.

Největší nedostatek krve bývá zpravidla v létě, kdy je větší počet úrazů.

Aneta Sedláčková

koordinátorka projektu Zdravé město Boskovice