Interaktivní přednášku o tom, jak složité bylo obléci si rytířskou zbroj a jak se v ní pohybovalo zažili návštěvníci přednášky Středověká zbroj ve víceúčelovém sále Muzea regionu Boskovicka o úterním odpoledni dne 8. listopadu 2022. Přednášku vedl Pavel Macků alias Jindřich z Hradce.

Čtvrtý ročník Sokolského běhu v Jedovnicích patřil běžcům a jejich excelentním výkonům.
Radost, výkon a totální vyčerpání. Sokolský běh republiky rozhýbal Jedovnice

Dobrovolného panoše mu při tom dělal jeden z návštěvníků, pan Ježek, shodou okolností rovněž člen jiné historické družiny. Návštěvníci přednášky se dozvěděli, kolik vážila průměrná rytířská zbroj, kdo si ji mohl dovolit, jak se vyvíjela výzbroj a výstroj, jak v době Karla IV. žili rytíři nebo jak to chodilo v bitvě či na turnaji.

Domek v západní části Blanska střeží gumová zvířátka.
Pro někoho odpad, pro pana Evžena poklad. Vdechuje život vyhozeným pneumatikám

Pan Jindřich rovněž vyvrátil některé mýty, jako například, že rytíři byli na zemi neobratní, při ukázce se mu podařilo v plné zbroji postavit na nohy za necelé 3 sekundy nebo že je na koně nenakládali za pomocí jeřábů a klatek.Již ve čtvrtek 10. listopadu se pak můžete v 17 hodin zúčastnit na stejném místě komentované výstavy fotografií nazvané Fo20grafie vedené fotografem Václavem Šálkem, jehož fotografie jsou zároveň vystavované v prostorách muzea do 18.11. 2022.

Monika Šindelková