Moravský rybářský svaz pořádá již zhruba dvacet let rybářské závody, při kterých dětem umožňuje zalovit si v rybníku Sloupečník a přilehlých sádkách. „Dříve jsme akci pořádali na Mezinárodní den dětí, ale krylo se to s jinými akcemi,“, přibližuje historii závodů Martin Sklář, předseda Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Blansko.

Sobotní dopoledne ve znamení mokrých galoší přilákalo do městské části Zborovce k rybníku Sloupečník zhruba dvě stovky návštěvníků. Děti se rozdělily na ty, co si chtějí rybaření zkusit a na ty, co už se sportu věnují, vlastní rybářský průkaz a mají povolení k rybolovu. První skupinka zájemců si rybaření zkusila v sádkách naproti rybníku. „Malí zájemci, kterým bylo většinou pod osm let od nás dostali rybářský prut a návnadu,“ přibližuje Sklář. V sádce bylo osmdesát kilo pstruhů duhových. Každé dítě mělo možnost chytnout si dva pstruhy a svůj úlovek si triumfálně odnést domů. „Nadšení bylo velké, lidé nechtěli věřit, že je to všechno zadamo,“ směje se Sklář.

Osmnáctý ročník Husích slavností v Boskovicích nabídl trh s lidovými řemesly, výstavy, výtvarné dílny i chovatelskou výstavu.
Husí slavnosti 2022: Boskovicemi to vonělo husí pečínkou. Ochutnalo tisíce lidí

Samotného závodu se účastnily děti nad osm let, které již vlastní rybářský průkaz a povolení k rybolovu. Závodilo čtyřicet tři dětí, které v rybníku měly políčeno na kapry, pstruhy, tolstolobiky a štiky. Vítězem závodu se stal chlapec s uloveným kaprem, který měl čtyřicet šest centimentrů a asi dva a půl kilo. Všichni závodníci si mohli své úlovky odnést domů.

Během doprovodného programu návštěvníky zaujala i expozice s několika káděmi. V nich se proháněly ryby ulovené v rybníku Sloupečník – štiky, sumci, tolstolobici a kapři. Pro zájemce byl připraven i odborný výklad v podání Martina Skláře. 

Rybáři měli pro děti přichystané i další aktivity. Svou techniku přijeli ukázat Dobrovolní hasiči z Doubravice nad Svitavou a měststká policie.

Výstava o historii šicích strojů Minerva přilákala do Muzea regionu Boskovicka několik tisíc návštěvníků.
Působivá výstava šicích strojů Minerva lákala do muzea. Kochali se i pánové

Hlad návštěvníci zaháněli u ohně. Mohli si opékat špekáčky, které byly i s pečivem a limonádou na akci k dispozici. „Snědlo se jedenáct kilo párků a  čtyřicet bedýnek cukrové vaty,“ shrnuje Sklář. Pro nejmenší byl připraven i skákací hrad, který praskal ve švech.

Blanenští rybáři tím otevřeli sezónu výlovů rybníků a s přiměřeným náskokem chystají sádky na vánoční prodej.