První dřevěný vyhlídkový pavilon na tomto místě stál už v druhé polovině 19. století, postupně ale zchátral. Na žádost turistického klubu věnoval v roce 1887 kníže Lichtenštejn pozemek a dříví na stavbu nové rozhledny. Kamenná věž s dřevěným vyhlídkovým ochozem dostala jméno po předsedovi brněnské sekce Rakouského turistického klubu Alexandru Suchánkovi, který se velmi zasadil o její vznik. Turistům sloužila tato věž až do druhé světové války, kdy byla pobořena a zbylo z ní pouhé torzo.

V 70. letech ale vyvstala potřeba televizního vysílače pro Adamov, což vedlo k záchraně rozhledny. Byla totiž vyhodnocena jako ideální místo pro jeho umístění. V roce 1967 byla tedy opravena a uvnitř vzniklo zázemí pro vysílací techniku. Na nový železný vyhlídkový ochoz se však dalo dostat jen po železném žebříku. I tato verze rozhledny ale postupně chátrala, až musela být v roce 2007 z důvodu havarijního stavu ochozu uzavřena. Hned v dalším roce se ale začalo s rozsáhlou rekonstrukcí. Základem zůstala původní kamenná věž, byla však zvýšena o osm metrů. Změnil se také přístup na vyhlídkový ochoz, kam teď vede schodiště od úrovně prvního patra vnitřkem stavby. V této nové podobě byla slavnostně otevřena 16. května 2009 a od té doby je pyšnou dominantou města Adamov a oblíbeným výletním cílem.

Kudy na rozhlednu

Výška volně přístupné Alexandrovy věže je 18 metrů a vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 14 metrů nad zemí. Rozhled je odtud především jižním směrem, celý Adamov leží dole v údolí jako na dlani. Pokud počasí přeje, dobře je vidět i velká část Brna či Pálavské vrchy. A několikrát do roka se prý otevře výhled až na rakouské vrcholky Alp. Moc pěkný pohled je však podle mě i do ostatních směrů, na husté lesy v okolí. Příjemné je také posezení přímo u rozhledy, kde si můžete odpočinout a posvačit s příjemným výhledem.

Nejpohodlnější cesta k rozhledně vede z Babic nad Svitavou. Vydáte-li se autobusem, dojeďte až na konečnou zastávku na horním konci obce a pak se vydejte po zelené značce. Trasa je dlouhá zhruba 3 kilometry a vede po příjemné štěrkové cestě téměř bez převýšení, vhodná je i pro kočárky.

Od rozhledny můžete pokračovat dále po zelené směrem k rozcestí U sedmi dubů. Tady se doporučuji zastavit a vyjít kousek na vrchol kopce Horka, kde jsou moc pěkné skály. Dále už pokračuje zelená a červená značka současně, obě vás dovedou dolů do Adamova na vlak nebo autobus. Oblíbená je cesta k rozhledně i tímto opačným směrem, pokud raději šlapete do kopce. I tato trasa měří necelé 3 kilometry, ale vzhledem k převýšení je trochu náročnější.

Martina Limbergová

PrimaVylety.cz