Kašperk má i svá další NEJ. Je nejvýše položeným královským hradem (886 m.n.m.). Patří k nejnavštěvovanějším hradům na Šumavě, za což získal i Křišťálový špendlík.

„Kašperk také nabízí nejkrásnější výhledy na Šumavu a okolí,“ přidává do výčtu na webu Šumava bývalý kastelán hradu Zdeněk Svoboda.

Na hradě působil poprávce

Na hradě působil tzv. poprávce, soudce a vymahatel spravedlnosti, aby věci byly po právu. Co všechno se dělo v minulosti za zdmi hradu se už nedozvíme. Pověstí, které ho provázejí, je ale opravdu hodně. „Nejeden zvědavý turista se při nocování v okolí hradu Kašperk setkal s poletujícími světly, kroky, hlasy, temnými postavami či ledovým větrem,“ popisuje Deník v článku Odhalte nejstrašidelnější místa České republiky.

V Západní věži prý bývají slyšet kroky na schodech, i když tu nikdo není. Ženský zpěv a nářek má být slýchán odkudsi z dálky. Nesmíme zapomenout ani na ducha zakletého hradního pána, bloudícího nocí a černého koně s ohnivou ohlávkou. A pak nevěřte na duchy.

„S Kašperkem jsou spjaty temné pověsti z dob, kdy byl hrad po staletí opuštěn. Jako jediný trvalý a celoroční obyvatel hradu ale mohu tajemné zvuky vyvrátit. Na Kašperku nestraší!," uklidňuje návštěvníky hradu Kašperk jeho kastelán Václav Kůs.

Hrad Kašperk pod drobnohledem:

| Video: Youtube

Opilí kostlivci řádí ve věži

Jednou z pověstí, které se k hradu Kašperk váží, je ta o opilých kostlivcích. „Schází se prý ve věži. Tato komnata byla v 17. století opravdu vyhrazena pro tyto účely. Z věže se vždy rozléhaly zvuky a cinkání skleniček. Tyto bujné radovánky utichly po půlnoci,“ uvádí web cKlub.


Nahrává se anketa ...

Pohanská bohyně Swiza hlídá les

V lesích kolem hradu můžete potkat další přízrak. Děsivou vrásčitou stařenu jménem Swiza. Jde o pohanskou bohyni, která hlídá les.

Pohybuje se ve vlčí kůži, na hlavě má jelení parohy a každý, kdo ji potká, by jí měl prokázat úctu. Jinak mu podle pověsti hrozí, že záhy zkamení a navždy zmizí v šumavských lesích. Pověst má reálný základ alespoň v tom, že se v okolí dnešního hradu skutečně nalézalo pohanské keltské osídlení.

Šplhavec poutníka připravil o paměť

Strašidlo, které leze po stěně hradního nádvoří a může vás roztrhat na kousky, dostalo jméno Šplhavec.

Podle pověsti na webu hradu Kašperk poutníka, který se rozhodl přenocovat v hradní věži, vzbudil o půlnoci rámus. „Podíval se z okna a uviděl, jak nad ním nahoře šplhá po zdi věže bílé strašidlo. Zavolal: „Hej, ty, pojď dolů!“ Strašidlo se na zdi okamžitě otočilo a lezlo hlavou dolů směrem k oknu. Chlapík viděl bílou lebku, prázdné oční důlky. Na nic nečekal, nechal ranec s holí ležet a pádil ven,“ vypráví pověst.

Nedoběhl ale daleko. Dostal ránu do zad a zůstal ležet. Z leknutí se už nikdy nevzpamatoval. Dokonce zapomněl, jak se jmenuje i odkud přišel.

Skřítkové pomohli nešťastnému dřevorubci

Pod Kašperkem žijí skřítkové, kteří mají dobré srdce. Další z pověstí vypráví o dřevorubci, kterému padající strom zabil ženu. Naříkal často na svou samotu i bídu a pro slzy ani neviděl na práci. Skřítkům se ho zželelo a začali mu v noci pomáhat. Každé ráno, když přišel do lesa, našel na cestě už poražený a odvětvený strom, takže mohl kmen rozřezat a rozsekat.

„Podřízni strom úplně, bude to tvé štěstí,“ zavolal jeden ze skřítků na dřevorubce, když se vydal jednou v noci do lesa a viděl malé mužíčky s lucerničkami na prsou u stromu, už do poloviny naříznutého. Dřevař počkal do úsvitu, udělal, co skřítek řekl, ale nic nenašel. Posbíral alespoň pár suchých větví, že si uvaří k obědu polívku. Když je doma rozlámal a chtěl vložit do kamen, držel v ruce samé zlato.

Lesní matka vyvedla děti z lesa

Ještě jednu hodnou strážkyni mají lesy kolem Kašperku. Děvčátko a chlapce, které poslala jejich matka, selka ze Žlíbku do Kašperských Hor odnést nějaké věci její sestře, prý zachránila Lesní matka. Děti se ve městě zdržely, stmívalo se a když na lesní cestě pod Kašperkem šláply na bludný kořen, byly ztracené.

Děti volaly o pomoc a ze tmy lesa vystoupila podivná bytost. Prastará žena vysoké postavy, místo vlasů šedivý lišejník, na sobě oděv z mechu a březové kůry. „Jsem lesní matka a dávám pozor, zda lidé neškodí stromům a zvěři. Koho přistihnu, zle ho potrestám,“ popsal, jak setkání s dětmi podle pověsti proběhlo, hradní web. Strážkyně lesa odvedla děti domů a pak zmizela v lese tak tiše, jak se z něj vynořila.

Hrad je majetkem města Kašperské Hory

„Obdélný palác a na něj napojené obytné věže představují samostatné hradní jádro, které je obehnáno souvislým opevněním. Na hradní jádro se napojuje i hradní nádvoří, sloužící jako hospodářské zázemí. Tato podoba hradu z druhé poloviny 14. století byla upravována různými přestavbami, především v průběhu století následujícího,“ popisuje web hradu Kašperk s tím, že ač hrad královský, byl Kašperk spravován šlechtou, která si ho i s přilehlým panstvím pronajímala.

Roku 1616 byl již opuštěný a zchátralý hrad královskou komorou odprodán městu Kašperské Hory, v jejichž majetku hrad zůstává dodnes.

Strach točit tu neměl Jiří Strach

Strach se do historie hradu zapsal nejen na základě pověstí, ale i díky známému režisérovi tohoto jména. Jiří Strach na Kašperku natočil jednu z nejoblíbenějších pohádek Anděl Páně. Velký ohlas pak měla i výstava fotografií z natáčení na hradě.

close Anděl Páně info Zdroj: Deník/Daniela Loudová zoom_in Anděl Páně na hradě Kašperk.

„Šumava je můj zamilovaný kraj. Vždyť jsem si tam našel mou Magdalenku. Jakmile to nějaký scénář a peníze producentů jen trochu dovolí, jsem tam s kamerou rychleji než blesk, to můžu svatosvatě slíbit. Nejenom kvůli přenádherné přírodě, ale i kvůli kamarádům, které tam mám,“ zavzpomínal na natáčení Anděla Páně na Šumavě v Deníku v článku Byly to nejkrásnější chvíle mého života režisér Jiří Strach.

Užitečné informace o hradu Kašperk

  • Návštěvní doba hradu Kašperk v srpnu: v pondělí je zavřeno, od úterý do neděle 9.30 až 18.00 hodin
  • Návštěvní doba hradu Kašperk v září: v pondělí je zavřeno, od úterý do neděle 10.00 až 17.00 hodin
  • Vstup na nádvoří je zdarma.
  • Hrad Kašperk nabízí komentovaný prohlídkový okruh s průvodcem, nekomentovanou vyhlídka z východní věže a interaktivní prohlídku pro děti od 6 do 11 let.
  • Délka komentované prohlídky je 60 minut.
  • Vstupné je 160 Kč.
  • Zlevněné vstupné je 130 Kč, platí pro děti 6 – 15 let, studenty (do 26 let po předložení průkazu), držitele ZTP, seniory 60+.
  • Rodinné vstupné je 470 Kč, platí pro 2 dospělé + 2 a více dětí.
  • Děti do 6 let  mají vstupné 40 Kč.
  • Mimo otevírací dobu a návštěvní sezónu jsou přijímány objednávky na prohlídku hradu pouze od deseti osob výše.