Cyklostezky na Hodonínsku bývají v letních měsících cílem tisíců turistů nejen z celého Česka, ale i ze zahraničí. Někteří sportovci využívají trasy k tréninkovým účelům, potkáte zde cyklisty, běžce ale také in-line bruslaře. Nejčastěji však narazíte na skupinky „dovolenkářů“, kteří využívají cyklotrasy ke svým každodenním výletům. 

Mamutí stezka
Vydejte se na stezku dávných lovců mamutů i za řevem silných motorů na Olomoucko

Jednou z nejnavštěvovanějších tras na Hodonínsku je cyklostezka Mutěnka. Třináct kilometrů dlouhá bývalá železniční trať spojuje město Kyjov s obcemi Svatobořice-Mistřín, Dubňany a Mutěnice. 

Návštěvníky čeká na trase několik lákadel, proto se také stala jednou z nejoblíbenějších.

Mutěnické BúdyMutěnické BúdyZdroj: Jana Bartoňová

Milovníci dobrého vína jistě ocení návštěvu lokalit vinných sklepů Pod Dubňansků horů nebo Mutěnické Búdy. V Mutěnicích navíc najdete od roku 2018 volně přístupnou Rozhlednu Vyšicko, která nabízí výhled na vinohrady a vinné sklepy v okolí Mutěnic, ale také na Pálavu, Bílé Karpaty či hrad Buchlov.

Po cyklostezce z Mutěnic do Dubňan se jistě zastavíte u rozlehlého Jarohněvického rybníku.

Vyznavače meditace a tichého odpočinku určitě potěší areál Kamenná brána u Dubňan, kterou v roce 2016 úspěšně dokončil místní obyvatel Emil Kazík.

Jedna z posledních stepí na Moravě

Další obcí na trase jsou Svatobořice-Mistřín. I zde čeká návštěvníky neobyčejný zážitek v podobě Památníku a muzea internačního tábora Svatobořice. Ani o restaurace není na trase nouze. Ve Svatobořicích a Dubňanech dokonce nemusíte z cyklostezky nikam zajíždět, občerstvení tam najdete ve zrekonstruovaných nádražních budovách jen pár kroků od trasy.

Zámek MiloticeZámek MiloticeZdroj: Jana Bartoňová

Deník si pro čtenáře připravil i tip na výlet do zajímavé a méně navštěvované oblasti. Ze Svatobořic se dostane po jiné čtyřkilometrové cyklostezce do nedalekých Milotic. Ty jsou známé především svým barokním zámkem či oblastí vinařských sklepů Šidleny.

Dva kilometry od obce však najdeme ještě jedno místo, které není tolik populární, přesto stojí za návštěvu - přírodní památka Horky. Jedná se o jeden z posledních zbytků stepí na jižní Moravě. Vyskytuje se zde řada vzácných a chráněných druhů živočichů i rostlin, nejpočetnější zastoupení tady má Hlaváček jarní.

Stezka Valaška
Nejkrásnější výlet Beskyd: „Himalájský“ chodník, rozhledna i unikátní konstrukce

Tvůrci pohádky Za humny je drak, která se natáčela na zámku v Miloticích, proměnili na chvíli Horky v bitevní pole pro závěrečnou scénu populární pohádky z roku 1983. Přestože na cestě k této oblasti musíte počítat s horším terénem, i tak rozhodně stojí za návštěvu.

Výlet na HodonínskuVýlet na HodonínskuZdroj: se svolením mapy.cz