AZ Tower v Brně se 111 metry jako první a City Tower v Praze se 109 metry jako druhá nejvyšší budova v Česku. Jen pár hodin cesty autem však stačí k tomu, aby jste dorazili do města, kde minimálně takto vysokých budov je na jednom místě zhruba 30. Jde o Varšavu, která bývá označována také jako New York či Manhattan střední Evropy.

Špičková proměna Varšavy

Varšava se stává stále známější svou moderní architekturou a širokými bulváry, které dodávají městu atmosféru skutečného velkoměsta. Je patrné, že za posledních 10 let se ve Varšavě vykonalo obrovské množství práce a vyrostla zde řada špičkových budov od světoznámých architektů.

Letecká prohlídka Varšavy:

| Video: Youtube

„Varšavská městská struktura je plná kontrastů, možná podobných Berlínu,“ konstatoval specializovaný web Parametric Architecture. Narazil tak na skutečnost, že nedaleko výškové zástavby stojí i historické centrum včetně prezidentského paláce.

A neopomenul ani důležitý fakt, že více než 80 procent varšavské městské zástavby bylo poškozeno nebo zničeno během II. světové války německým a sovětským bombardováním.

„Podobně Varšava ztratila v letech 1939 až 1945 dvě třetiny své populace,“ doplnil web.


Nahrává se anketa ...

Varso Tower je nejvyšší z nejvyšších

Vůbec nejvyšší budova v Evropské unii stojí právě ve Varšavě. Jde o Varso Tower. S anténou měří 310 metrů, první část byla otevřena v roce 2021. Tato kancelářská věž s výhledem na centrum má ideální polohu v blízkosti centra města a hlavního nádraží. Její součástí bude i areál s názvem Magnicity.

Moderní metropole Varšava:

„Ve 49. patře bude zahrnovat terasu lemovanou stromy. Vyhlídka v 53. patře nabídne návštěvníkům jedinečný panoramatický výhled na Varšavu i velký bar s výhledem na střešní zahradu a slavný Palác kultury a vědy,“ uvádí web budovy Varso Tower.

Výstavba turisticky atraktivní části se má naplno rozběhnout v těchto týdnech, hotovo má být v létě 2025.

Palác kultury a vědy jako pocta Sovětům

Varso Tower svou výškou pokořil Palác kultury a vědy, který svou majestátností ohromuje už od roku 1955. Jde o nejznámější a nejdochovanější památku socialistického realismu v zemi, palác nese také označení jako „Dar národů Sovětského svazu“. Jeho nejvyšší bod je ve výšce 237 metrů, střecha se pak nachází ve 188 metrech.

Turisticky atraktivní je prostorná terasa kolem palácové věže s vyhlídkovou plošinou ve výšce 114 metrů.

„Nachází se ve 30. patře. Jízda výtahem sem trvá pouhých 19 sekund. Interiér 30. patra tvoří gotický sál, vnitřní galerie a kavárna,“ uvedl web Paláce kultury a vědy. Ve spodní části se pak nachází technické muzeum.

Varšavskou spirálu stavěli Češi

V roce 2016 byl dokončen komplex tří budov pojmenovaný jako Varšavská spirála. Střecha nejvyššího objektu se nachází ve výšce 180 metrů. Na střeše hlavní věže pak byly umístěny dva dekorativní čtyřicetimetrové sloupy.

„Podlaží mají elipsovitý půdorys, jehož rozměry se v patrech mění. Urbanistické řešení vysoké, štíhlé hlavní věže v doprovodu dvou menších staveb umožnilo vytvořit prostor veřejného parku, který nabízí únik od shonu městského života a stává se místem pro odpočinek a relaxaci,“ uvedl k projektu specializovaný český web Stavba roku.

Zajímavostí je, že se na projektu stavebně výrazně podíleli Češi.

Podívejte se, které místo v Evropě připomíná Maledivy. Odkaz najdete níže mezi souvisejícími články.