Slavnostní ceremoniál, při kterém návštěvníci každoročně zažili nástup kapitánů a symbolické odemčení hladiny Brněnské přehrady se vedení brněnského dopravního podniku rozhodlo zrušit, aby se v přístavišti neshromáždilo příliš velké množství lidí. Akce totiž tradičné láká stovky návštěvníků.

O plavby však zájemci nepřijdou, změny vyplývají z vládních nařízení. „Lodníci budou vybaveni ochrannými pomůckami, na lodích bude pro cestující k dispozici dezinfekce. Při pobytu na kryté dolní palubě musí mít cestující roušku, na horní palubě při dodržení dvoumetrového odstupu však tato povinnost neplatí,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Zahájení lodní dopravy  

Kdy: Brno - sobota 30. května, Hodonín - neděle 31. května, Vranovská přehrada - sobota i neděle
Kde: Brno – přístaviště Bystrc, Hodonín – areál Přístaviště U jezu, Vranovská přehrada
Za kolik: slavnostní zahájení zdarma, jízdy lodí za poplatek

Plavební sezona v Brně letos kvůli koronavirové pandemii začíná o šest týdnů později. „Chceme lidem tento skluz vynahradit a zachovat provoz i déle než jen do poloviny října,“ slíbila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Plavby chtivé lidi čekají u takzvaného brněnského Pryglu novinky. Letos si užijí novou zastávku Sokolské koupaliště, o které již Brněnský deník Rovnost informoval. „Nově také cestující na palubě za jízdenku zaplatí kartou. Další novinkou je i možnost nákupu jízdenky na eshopu brnoid.cz, a to i formou dárkového poukazu,“ dodal Havránek.

Chřestový salát s vejcem.
Je tu období chřestu: Jak na recepty s křehkým pokladem?

Zatočit si kormidlem nebo se opřít do vesel mohou o víkendu konečně i vodomilové v Hodoníně. V neděli se tam na řece Moravě uskuteční Oficiální zahájení plavební sezóny. V areálu Přístaviště U jezu začíná v jednu hodinu po obědě. „Tradiční Odemykání řeky pořádáme běžně prvního května, ale letos jsme to museli udělat jen komorně. Chceme to nyní lidem vynahradit,“ pozvala za pořadatele Andrea Řičicová.

Tipy z Blanenska

Královská hudba hraje do lepších časů
KDY: sobota 14.00 - 16.00
KDE: Křtiny, hospůdka Eden
ZA KOLIK: vstup volný

S Královskou hudbou do lepších časů se jmenuje sobotní posezení s dechovkou ve Křtinách. Dechová kapela zahraje na dvorku restaurace Eden oblíbené a nestárnoucí melodie. Pořad začne ve dvě odpoledne, vstup je volný. Za špatného počasí se akce nekoná.

1. blanenská LGB železnice
KDY: neděle 14.00 -17.00
KDE: LGB želenice Blansko, Divišova ulice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Svou kvůli celostátní karanténě odloženou sezonu zahájí v neděli také První blanenská LGB železnice. V Divišově ulici se milovníci vlaků a vláčků všech typů a velikostí mohou mimo jiné na vylepšené modely drážních domků. Vlaky budou jezdit od dvou do pěti odpoledne.

Dětský den v Boskovicích
KDY: neděle 14.00 - 18.00
KDE: Boskovice, zámecký skleník
ZA KOLIK: 70 korun

Pohádka v podání Komediantů na káře, vystoupení boskovické skupiny Pružiny, ale i minijarmark, dílničky a hry chystají na nedělní odpoledne pořadatelé dětského dne v boskovickém Zámeckém skleníku. Kvůli součansným omezením bude počet návštěvníků omezen na 300 lidí. 

Pirátský dětský den
KDY: neděle od 14.00
KDE: Šebetov, koupaliště
ZA KOLIK: 50 korun na pirátskou stezku

Pirátskou stezku i tanec chystají v sobotu pořadatelé dětského dne v Šebetově. Program na koupališti začne ve dvě odpoledne, pořadatelé připraví soutěže, odměny a bohaté občerstvení. Vstupné na pirátskou stezku je 50 korun. Od sedmi hraje country kapela Asi tak.

Další tipy

Mint Market v Brně
KDY: sobota od 10.00
KDE: krytá tržnice, Zelný trh, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

Proč přijít: Neotřelé šperky, kosmetiku z přírodních surovin i kabelky z nejrůznějších materiálů od českých designérů seženou lidé v poslední květnovou sobotu v brněnské kryté tržnici na Zelném trhu. Konat se tam totiž bude první letošní Mint Market. Prodejci výrobků i gastronomických pochoutek zaplní celá tři patra. Pořadatelé akce lidi prosí, aby se ve vnitřních prostorách pohybovali v rouškách, omezený bude také počet návštěvníků akce v jednu chvíli. Vstup je však zdarma.

Brno Autokino
KDY: sobota i neděle od 20.00
KDE: výstaviště, Brno
ZA KOLIK: vjezd pro auto 300 korun, vstupenka pro jednotlivce 115 korun

Proč přijít: Jako Danny a Sandy z kultovního muzikálu Pomáda se i o tomto víkendu mohou cítit Brňané. Přesně jako ve scéně ze slavného snímku si totiž mohou zajít do autokina. Speciální kino na brněnském výstavišti promítá i v poslední květnové dny. V sobotu je na programu divácky úspěšná komedie Ženy v běhu. V neděli se pak tón promítání změní, lidi čeká dokumentární film V síti.

Břeclavsko: Slavnosti vína a jídla ve Valticích
KDY: sobota 16.00 až 24.00
KDE: Vinařství Chateau Valtice
ZA KOLIK: 60 korun

Pořadatelé lákají na ochutnávku vín a sektů, program pro děti, tombolu, setkání s canisterapeutickými psy i moravské jídlo. Zahrají kapely Flash Band, Laura a její tygři a The Teachers Břeclav.

Vyškovsko: Autoslalom na letišti
KDY: sobota 30. května od 8.00
KDE: letiště Vyškov

Oblíbená akce příznivců motorových vozidel na čtyř kolech Autoslalom Vyškov se v sobotu vrátí na prostory vyškovského letiště. Přejímka aut začne v osm hodin ráno. Závodit začnou přihlášení účastníci od desáté hodiny a motory poběží až do dvou hodin odpoledne. Kapacita účastníků je v současnosti naplněná. Pro více informací o případných organizačních změnách mohou zájemci sledovat facebookovou událost.