Léto na Mikulčickch valech
KDY: sobota -pondělí vždy od  10.00
KDE: Mikulčice
ZA KOLIK: vstupné 60 korun

Vmísit se do dobového tábora mezi staré Slovany, tajit dech při soubojích šermířů nebo si vychutnat duchovní atmosféru Cyrilometodějské pouti. To mohou o víkendu návštěvníci Slovanského hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku.
Třídenní Léto na Mikulčických valech začíná v sobotu v deset hodin dopoledne. „Příchozí se seznámí s životem našich předků v dobovém táboře starých Slovanů, od dvou hodin odpoledne bude hrát oblíbená skupina Countrio a šermíře ze skupiny Styrke budou moci lidé sledovat až do pondělního poledne. Předvedou také řemesla a ukázky ze života v raném středověku, “ pozval k návštěvě vedoucí hradiště František Synek.

Duchovní atmosféru místa si prožijí účastníci Cyrilometodějské pouti na Podluží. Ta se uskuteční v neděli od půl čtvrté odpoledne. Poutníky a duchovní představitele doplní i pestrobarevné kroje, v nichž přijdou lidé z okolí.
Pondělí bude patřit především dětem. „Čeká je zábavný prázdninový den s názvem Velkomoravské vítání prázdnin. Ve velkomoravském táboře si budou například povídat s vladykou, zažijí archeologické hrátky na pískovišti, budou vyrábět lodičky nebo si užijí letecký trenažér. Přijít mohou od půl jedenácté,“ přiblížil Synek. Dospělí zájemci mohou shlédnout výstavu fotografií na téma Člověk a víra, která přibližuje význam věrozvěstů Cyrila a Metoděje a zachycuje duchovní krásy okamžiku.

Za základní vstupné do areálu hradiště zaplatí příchozí šedesát korun , školáci, studenti a důchodci čtyřicet korun a děti do šesti let mohou přijít zdarma. Slevu mají i rodiny. Hradiště v Mikulčicích je otevřeno každý den, letos nově i v pondělí..

TIPY Z BLANENSKA

Dětský den v Lažánkách
KDY: sobota od 14.00
KDE: Blansko, Lažánky
ZA KOLIK: vstup volný

Veselo bude v sobotu od dvou odpoledne na hřišti v blanenských Lažánkách. Oslavu věrozvěstů spojili pořadatelé s dětským dnem na zahájení prázdnin. Děti si užijí soutěže i skákací hrad a na trenažéru si vyzkoušejí dojení krav. Dospělí si tradičně zasoutěží v hodu bečkou.

Pod širým nebem
KDY: sobota od 15.00 
KDE: Adamov
ZA KOLIK: vstup volný

Desátý letní rockový večer nazvaný Pod širým nebem chystají na sobotu pořadatelé v Adamově. Program na hřišti na Ptačině začne ve tři hodiny odpoledne. Na podiu se vystřídají místní kapely a muzikanti Genciána, Sára Nová, Magic in Space Band, Alband a Vlivem z Brna, pražská kapela ZOO v původní sestavě, Aleš Petržela z Prahy a Happy Period ze Sloupu. Vstup bude zdarma.

Vysočanská pouť
KDY: pátek - neděle
KDE: Vysočany
ZA KOLIK: neuvedono

Traadiční pouť chystá na první červencový víkend vysočanská Tělovýchovná jednota. V pátek od devíti večer zahraje k tanci a poslechu kapela Akcent, v sobotu ve stejném čase skupina Arcus a v neděli od pěti odpoledne bude Pod plechem vyhrávat Tom Sawyer Band.

Turnaj v malé kopané
KDY: sobota
KDE: Vílémovice u Macochy
ZA KOLIK: neuvedeno

Třiadvacátý ročník tradičního Hyunday Cupu přípravili na sobotu pořadatelé z TJ Vilémovice. I přes to, že měli letos pořadatelé na připravu mnohem méně času, v turnaji se nakonec představí dvacet týmů. Prvni utkání začnou v deset hodin dopoledne.

DALŠÍ TIPY

Brno

Blešák v aleji
KDY: sobota od 10.00
KDE: Brno, třída kpt. Jaroše
ZA KOLIK: vstup volný

Pro jednoho nepotřebné harampádí, pro jiného učiněný poklad. V brněnské ulici třída Kapitána Jaroše se v sobotu zájemci o koupi netradičních drobnosti vyřádí na bleším trhu v tamní aleji. Prodejci nabídnou nejen nepotřebné věci ze svých domovů. Na trhu lidé nakoupí i produkty od lokálních tvůrců nebo domácí potraviny. Vše za blešákové ceny.

Břeclavsko

Krojované hody Podivín
KDY: pátek - neděle
KDE: Podivín
ZA KOLIK: sobotní večerní zábava 120 korun

Třídenní krojované hody si užijí příznivci tradic a pestrobarevných krojů v Podivíně. Předhodovou zábavu pořádá tamní chasa už v pátek. Představí se Národopisný soubor Břeclavan, verbíři a zazpívají starobřeclavští mužáci. V sobotu a neděli doprovodí krojované i hosty dechová hudba Vacenovjáci. Odpolední vstupné je dobrovolné, za večerní zábavu zaplatí příchozí 120 korun.

Hodonínsko

Čechomor
KDY: pátek od 19.30
KDE: Kyjov, letní kino
ZA KOLIK: 590 korun

Svéráznou hudbu Čechomoru, po dlouhé době v akustické sestavě, si užijí příznivci kapely už dnes v letním kině v Kyjově. S kytarami, houslemi i harmonikou navážou na lidovou hudbu frontman kapely František Černý, Karel Holas, Matěj Leinert i Radek Pobořil. Hrát začnou o půl osmé večer. Vstupné je 590 korun.

Vyškovsko

Moped Rallye
KDY: neděle od 12.00
KDE: Rychtářov
ZA KOLIK: neuvedeno

Radost z pečlivě udržované techniky, vzrušení ze závodůi rozhovory s mechaniky a jezdci si v neděli užijí návštěvníci tradiční Moped rallye v Rychtářově, který je místní částí Vyškova. Samotné závody začínají slavnostním zahájením v pravé poledne, výsledky vyhlásí pořadatelé v šest večer.

Znojemsko

Hlaví pouť v Hlubokých Mašůvkách
KDY: sobota, od 16.30
KDE: Hluboké Mašůvky
ZA KOLIK: vstup volný

Na tradiční hlavní pouť zamíří v sobotu věřící do Hlubokých Mašůvek na Znojemsku. Duchovní program zahájí procesí od rybníkav půl páté odpoledne. Slavnostní mši bude v půl sedmé večer na náměstí před kostelem sloužit novoříšský premonstrátský opat Marian Rudolf Kosík. Po bohoslužbě následuje světelné procesí na Kalvárii.