Jižní Morava– Zřejmě jen pár týdnů budou mít návštěvníci příležitost obdivovat zámeckou zahradu v Lysicích na Blanensku. „Kvůli připravované rekonstrukci jsme původně zahradu ani neplánovali otevírat. Jelikož to byla ale první příležitost, jak letos návštěvníky přivítat, máme ji nyní otevřenou alespoň o víkendech od deseti hodin dopoledne do čtyř odpoledne,“ uvedla kastelánka Martina Rudolfová. Právě kvůli rozsáhlé obnově ale nebude zahrada zřejmě otevřená dlouho. „Jakmile skončí výběrové řízení a budeme znát dodavatele, musíme se pustit do práce. Čeká nás velká stavební a historická obnova zahrady a skleníků, která potrvá dva roky,“ upozornila kastelánka.

Lysičtí chtějí před tamní sokolovnou vybudovat osvětlený přechod pro chodce.
U lysické sokolovny chystají nový přechod: podle některých místních je zbytečný

První letošní návštěvníci se o víkendu projdou rozlehlým skanzenem ve Strážnici. „Bude otevřený celý venkovní areál k individuálním procházkám. U některých objektů mohou návštěvníci alespoň přes dveře nahlédnout dovnitř. U každého objektu je QR kód, který umožňuje přístup k informacím přes mobilní telefon, případně si zájemci mohou koupit katalog,“ informoval ředitel Národního ústavu lidové kultury, který skanzen spravuje, Martin Šimša. Kolik návštěvníků první příležitost k prohlídce využije, bude podle jeho odhadu záležet na počasí. „Jezdívají sem cyklisté i rodiny s dětmi, jsme zvědaví, jak bude začátek sezony letos vypadat,“ uvažoval ředitel.
Třebaže expozice musí zatím zůstat zavřené, oblíbeným místem vycházek je s postupujícím jarem venkovní areál slovanského hradiště u Mikulčic. „Místní a také lidé z blízkého Hodonína sem rádi chodí. I proto doufám, že o víkendu už bude na parkovišti připravenýfood truck s občerstvením. Doporučujeme jenom dávat pozor na klíšťata, už jsou aktivní,“ upozornila vedoucí mikulčického památníku Gabriela Dresslerová.

Další tipy z jižní Moravy

Trhy

Trhy v Bítově
Kdy: sobota od 10.00
Kde: Bítov
Za kolik: dle zakoupeného zboží
Vydat se na První farmářský trh do Bítova na Znojemsku mohou zájemci v sobotu 1. května. Na místě lidé nakoupí pečivo, ovoce, uzeniny, zmrzlinu, keramiku, šperky a spoustu dalších výrobků. Trhy začínají v deset dopoledne a prodejci se zdrží do tří hodin odpoledne. Akci pořádá Restaurace u Tesařů a Hasičský pivovar Bítov.


Farmářské trhy
Kdy: sobota od 7.30 do 11.00
Kde: Ivančice, Palackého náměstí
Zeleninu, sazenice a další výpěstky či výrobky farmářů mohou nakoupit v sobotu lidé v Ivančicích na Palackého náměstí. Prodejci se zdrží pouze dopoledne a další termín trhů je stanovený na 22. května a následně 5. června.

Sokol stěhovavý nad Býčí skálou v Moravském krasu.
VIDEO: Sokoli v krasu krmí čtyři hladové krky. Podívejte se na unikátní záběry

Pohyb venku


Prvomájový výstup
Kdy: sobota od 9.00
Kde: start Nová Lhota – Vápenky
Příznivci turistiky se mohou v sobotu zapojit do výstupu na vrchol Velké Javoriny v Bílých Karpatech s horňáckým horským vúdcem Dorkem Čermákem. Odpočinek je naplánovaný v jednu hodinu po poledni na Javorině. Sportovní akce sa koná za každého počasí.


Běhej lesy
Kdy: do 22. května
Kde: různá místa na jihu Moravy
Lidé, kteří milují aktivní pohyb a není jim lhostejné životní prostředí, se mohou zapojit do akce běhej lesy. Do 22. května uběhnou libovolnou trasu ve svém okolí. Každých uběhnutých patnáct kilometrů umožní zasadit jeden strom. Nutná je registrace na nelenzelen.behejlesy.cz.

Pro děti

Stezka na Vrabčáku
Kdy: pátek a sobota, bez časového určení
Kde: Moravský Krumlov, Vrabčí hájek
Za kolik: zdarma
Patnáct čarodějnických úkolů mohou zdolat děti, které společně s rodiči dorazí na krumlovský „Vrabčák“. První zprávu objeví příchozí umístěnou na stromě hned u vchodu do areálu. Akci Stezka čarodějnice Filomény pořádá místní Domeček pro všechny soutěžící, kteří nepřestali být dětmi.

Ilustrační foto
Začali zkoumat artéské vody. V Brně chtějí být na sucho připraveníHudba a zábava

Filharmonie Brno
Kdy: sobota od 19.00
Kde: Český rozhlas Vltava
V sobotu 1. května mohou lidé slyšet Filharmonii Brno při živém přenosu z Besedního domu. V sedm hodin večer začne na Českém rozhlase Vltava „superbrněnský“ koncert s názvem Novák 100, na kterém zazní skladby Jana Nováka, Leoše Janáčka a Ericha Wolfganga Korngolda.

Studenti Střední školy technické a gastronomické Blansko opět nastoupili do odborného výcviku.
Jedni k soustruhu, druzí ke sporáku. Studenti se v Blansku vrátili na praxi


Na živú notečku
Kdy: sobota od 19.00
Kde: Facebook Dům kultury Hodonín nebo Český rozhlas Brno
Hravý koncert čtyř cimbálových muzik slibuje spoustu zábavy a večer plný písniček. Písně na přání zahrají cimbálové muziky Friška z Kyjova, Harafica z Uherského Hradiště, Lašár z Velkých Pavlovic a Cimbálová muzika z Horňácka Romana Sokola. Večerem provedou Jiří Kokmotos a Jaroslav Kneisl.


Talk show MdB CLUB
Kdy: sobota od 19.00
Kde: online na www.mdb.cz
Proč sledovat: Zpříjemnit si večer díky dalšímu dílu talk show MdB CLUB mohou diváci 1. května od sedmi hodin večer. Svým příznivcům se představí Jonáš Florián s hosty Lukášem Vlčkem a Hanou Kratochvilovou. Nový díl mohou diváci sledovat na webu www.mdb.cz.


Bozako sobě
Kdy: sobota, od 20.00
Kde: online na YouTube
Za kolik: zdarma
Boskovičtí improvizátoři, muzikanti a další kumštýři chystají na první květnový den další online přenos z boskovického Zámeckého skleníku. „Představíme zajímavé místní interprety. Nabídneme hudbu, divadlo, rozhovory a ledacos dalšího,“ lákali pořadatelé. Podrobnosti postupně doplní ve facebookové události Bozako sobě.

Sčítání netopýrů na zimovištích v jeskyních v Moravském krasu na Blanensku. Na snímcích je sčítání v jeskyni Lidomorna u obce Holštejn.
Sčítání netopýrů: ohroženým vrápencům se v Moravském krasu daří, podívejte se

Přednášky


Hády a Růženin lom
Kdy: kdykoliv
Kde: on-line
Za kolik: zdarma
K nedávném Dni Země připravili přírodovědci Moravského zemského muzea videoprocházku po brněnské lokalitě Hády, ve které představují živou i neživou přírodu této brněnské lokality. Zájemci video najdou na YouTube kanálu muzea nebo v sekci Virtuální muzeum na webu Moravského zemského muzea.


Šachový podcast
Kdy: kdykoliv
Kde: on-line
K zatím virtuálně otevřené výstavě Šachové příběhy připravilo blanenské muzeum sérii audiopořadů, oblíbených podcastů. Dostupné jsou zatím první dva díly s rozhovory s šachovými velmistry. Odkazy najdou zájemci na facebooku muzea nebo například v aplikaci Spotify.

Návštěvníky koupaliště v Lysicích na Blanensku čeká letos lepší zázemí. Dělníci se tam nedávno pustili do rekonstrukce toalet a převlékáren.
Na lysickém koupališti opravují toalety a převlékárny, za tři miliony korun

.
Nezapomínejme na Alzheimera
Kdy: kdykoliv
Kde: online, Facebook
Další ze série přednášek z cyklu Používej mozek nabízí na své facebookové stránce Moravská zemská knihovna. Tomáš Petrásek v ní přibližuje výsledky svého bádání o nemoci, která je nejčastější příčinu demence.


Varga o Norsku
Kdy: kdykoliv
Kde: on-line
Například přednášku Davida Vargy o výpravě na sever Norska najdou zájemci ve videotéce brněnské tréninkové kavárny Café Práh. Zakoupením vstupenky ke shlédnutí této i dalších přednášek ve videotéce podpoří kavárnu zaměstnávající lidi s duševním postižením.


Pět týdnů v Nepálu v době covidu
Kdy: sobota, od 20.00
Kde: on-line kolemsveta.cz
Za kolik: od 99 korun
Seriál online přednášek virtuálního cestovatelského festivalu Kolem světa pokračuje i v květnu. Už v sobotu večer bude Eva Hronková se Štěpánem Vránou vyprávět o jarní výpravě do Nepálu. „Za pět týdnů v březnu 2021 procestovali Eva se Štěpánem poloprázdný Nepál. Prošli si trek do základního tábora pod Everestem s přechodem sedla Kongma La. Pak nasedli na Royal Enfieldy a obkroužili nejznámější nepálská místa. Uslyšíte o národním parku Chitwan, nosorožcích i slonech. O rodišti Buddhy v Lumbini, městě jezer Pokhaře i offroad dobrodružství v Mustangu,“ lákali pořadatelé. Program festivalu pak pokračuje hned v neděli, kdy rovněž od osmi večer bude při online přednášce Markéta Mandíková vyprávět o svých cestách do Kostariky.

Maxijedlík Jaroslav Němec slupl půlmetrovou pizzu. Za devět minut.
VIDEO: Maxijedlík Němec slupl v Boskovicích půlmetrovou pizzu za devět minut

Výstavy


Body Worlds
Kdy: od pondělí 3. května od 10.00 do 20.00
Kde: Výstaviště, Brno
Za kolik: 300 korun
Na Výstavišti v Brně bude od pondělí 3. května po dlouhém očekávání zahájená výstava Body Worlds – Cyklus života. Výstava na celotělových exponátech z evropské dílny německého vynálezce plastinace Gunthera von Hagense představí koloběh lidského života. Provoz se dle rozhodnutí vlády řídí stejnými pravidly, jako provoz nákupních center. Otevřeno bude od deseti ráno do osmi večer.


Brno v kresbě
Kdy: od soboty do 30. května
Kde: Galerie Žlutý kopec, Masarykův onkologický ústav
Kresby Martina Hodka vytvořené akvarelem nebo suchým pastelem mohou lidé obdivovat po celý květen v Galerii Žlutý kopec. Výstavu nezahájí vernisáž, ale autor bude v sobotu přítomný po celý den.


Co kvete na záhonech
Kdy: kdykoliv
Kde: www.mzm.cz
Za kolik: zdarma
Prezentaci o rostlinách, které v současné době kvetou na brněnských záhonech a zahradách, připravili botanici Moravského zemského muzea. Zájemci ji najdou v sekci Virtuální muzeum a v mohou si tam osvěžit, jak vypadají rozkvetlé ladoňky, bergenie, vřesovce i další méně známé i oblíbené jarní květy.