V brněnské zoo uvidí návštěvníci téměř vše, nač jsou zvyklí. „Zavřené zatím musí zůstat jen exotárium a tropické království,“ uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková. Jak dodala, za pěkného počasí a o víkendu bude jezdit i zoovláček. Ve výbězích uvidí návštěvníci například dvě malá velblouďata, z matčiných vaků už možná vyskočí i mladí klokani.

V hodonínské zoologické zahradě se návštěvníci také těšit na mláďata. „Největším lákadlem stále zůstávají již odrůstající čtyřčata lva jihoafrického a mládě vlka hřivnatého “ připomněla zooložka Lenka Štursová.
Dokonce i zvířata se podle zkušenosti správců zoologických zahrad na návštěvníky těší. „Týká se to zejména ovcí, koz a letošních mláďat na Babiččině dvorečku, která mají přímý kontakt s návštěvníky. Ale třeba takové opice a poloopice se předvádí, doráží na pletivo a vyžadují si pozornost příchozích,“ popisovala zooložka Dana Hyláková, která se donedávna starala o zvířata ve vyškovském zooparku.
Návštěvníky vyhlíží i v menších zoo, jako je ta papouščí v Bošovicích na Vyškovsku. „Nejhorší byla vleklá nejistota zda, kdy a na jak dlouho budeme moci otevřít. Proto se těšíme a máme radost, že lidé k nám chodí už od pondělí,“ řekla ředitelka papouščí zoo Hana Škrháková Pádková.

Barunka nedávno oslavila pět let.
Před 5 lety jela k porodu sanitka, teď přála Barunce posádka k narozeninám


Otevřeno má jihlavská zoologická zahrada. Ta se může pochlubit novým chovným samcem levharta perského. Dva a půl roku starý samec si zatím zvyká na nové prostředí. „Samec je ve svém kotci a může volně do výběhu. Je pravda, že jsem ho v prvních hodinách venku neviděl, ale on se rychle adaptuje a lidem se ukáže,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Maláč. Po zhruba patnácti letech se do Jihlavy vrátil i velký papoušek aratinga zlatý. Všichni správci zahrad žádají, aby lidé dodržovali opatření, nosili respirátory, udržovali rozestupy a tam, kde to je možné, kupovali vstupenky předem online .

DALŠÍ TIPY Z JIŽNÍ MORAVY

TRHY


Zelný trh
Kdy: sobota od 8.00 do 14.00, všední dny od 6.00 do 18.00
Kde: Zelný trh, Brno
Za kolik: dle zakoupeného zboží
Komu chyběly tradiční trhy s nabídkou sezonního ovoce, zeleniny nebo třeba sazenic, může opět po pauze zavítat do centra Brna. Tamní tradiční Zelný trh opět žije a patří trhovcům i nakupujícím. Ti se mohou těšit třeba na voňavé bylinky nebo květiny.


Vyškovské trhy
Kdy: každou středu od 8.00 do 17.00
Kde: Masarykovo náměstí, Vyškov
Pravidelné středeční trhy se vrátily do centra Vyškova. Zájemci nakoupí mléčné, pekařské, cukrářské či masné výrobky. Další trhy se konají 28. dubna a následně 12. května. Podrobný rozpis je na webových stránkách města, termíny jsou jasné až do listopadu.

VYCHÁZKY A ZÁBAVA PRO DĚTI


Hledání Velikonoc
Kdy: do 18. dubna, denně od 6.00 do 18.00
Kde: Zámek Slavkov Austerkitz
Za kolik: zdarma
Zpříjemnit si vycházku slavkovským parkem mohou i v dubnu rodiny s dětmi. Správci zámku totiž připravili další venkovní hru. Zájemci se do ní mohou zapojit ve spodní části parku. Společně s králíčkem Filípkem se vypraví hledat Velikonoce. Úspěšní luštitelé si vyzvednou odměnu v zámeckém food trucku, který je otevřený od jedenácti do šesti hodin.

Loňská nehoda v křižovatce brněnských ulic Koliště a Milady Horákové.
Silnice v Brně: nejnebezpečnější v republice. Umírá na nich nejvíc lidí


Aprílová putovačka
Kdy: do 28. dubna
Kde: Zbýšov
Za kolik: zdarma
Zábavnou vycházku po Zbýšově nachystalo tamní městské kulturní středisko. Uhodnout je třeba alespoň pět z celkového počtu osmi otázek. Vyluštěnou tajenku společně s fotkou z libovolného stanoviště přivítají organizátoři, výherce vyhlásí 28. dubna.


Den Země s Lipkou
Kdy: od 22. dubna
Kde: Brno
Za kolik: zdarma
Online hru a hned několik stezek v přírodě připravila pro oslavy letošního Dne Země brněnská Lipka. Online hra Hmyzení se uskuteční na brněnské Kraví hoře příští čtvrtek. Od stejného dne si děti i odrostlejší zájemci mohou vyzkoušet hned několik stezek, které je zavedou do říše hmyzu, jež je tématem letošních oslav Dne Země.

Parkinsonova choroba způsobuje odumírání mozkových buněk, které produkují dopamin. Člověk tak postupně ztrácí kontrolu nad svými pohyby.
Převratná léčba Parkinsona? Muž z Brna nedošel ani na záchod, teď hraje bowling


Úžasná zvířata
Kdy: od neděle do 16. května
Kde: Boskovice, Pislké udolí
Za kolik: zdarma
Dobrodružnou vycházku připravil boskovický Prostor spolu s Družinkou v boskovickém Pilském údolí. Na modré turistické trase mezi zámkem a Černým mostem najdou zájemci několik stanovišť, kde si mohou ověřit své znalosti o zvířatech a dozvědět se i něco nového.

PŘEDNÁŠKY A BESEDY


Setkání s Janem Čápem
Kdy: úterý 20. dubna od 18.00
Kde: on-line na Facebooku, Knihovna Karla Dvořáčka, Vyškov
Za kolik: zdarma
Zájemci se mohou těšit na on-line besedu s bývalým knihovníkem, novinářem a spisovatelem Janem Čápem. Po rozhlasovém angažmá v londýnské BBC působil v různých českých tištěných médiích. Loni vydal svou první knihu o nejistotě dospívání s názvem Klapy Klap.


Hodonínské panství
Kdy: čtvrtek 22. dubna od 17.00
Kde: on-line, web Městské knihovny, Hodonín
Za kolik: zdarma
Zejména pro milovníky historie je určená on-line přednáška doktora Marka Vařeky. Mluvit bude o historií hodonínského panství. Vzhledem k rozsáhlosti časového období je toto téma přednášky rozděleno do tří částí. Ve čtvrtek si lidé vyslechnou úvodní část.

Od pondělí 12. dubna mohou lidé znovu nakupovat na brněnském Zelném trhu.
Co nového v Brně? Zelný trh opět žije. Po vynucené pauze se hemží zákazníky


Pavel Svoboda o Peru
Kdy: úterý 20. dubna od 20.00
Kde: online, Facebook nebo web Café Práh
Za kolik: 150 nebo 200 korun
Do daleké Peru se mohou lidé vydat díky přednášce pořádané brněnským Café Práh. Tentokrát přiblíží daleké Peru fotograf a cestovatel Pavel Svoboda. Posluchači zjistí, jaké bylo cestování ve dvou po zemích jižní Ameriky. Za sedm měsíců poznala dvojice pět zemí a nevynechala ani prameny Amazonky. Vstupenky zájemci koupí prostřednictvím portálu Streamio. Více informací najdou na facebookové události nebo na webu Café Práh.

Kolem světa a Sahara
Kdy: pátek od 20.00
Kde on-line
Za kolik: 99 korun
Nejzajímavější místa severozápadní Afriky představí zájemcům arabistka Lenka Hrabalová. Přednáška je součástí online festivalu Kolem světa a příznivci cestování do dalekých zemí zaplatí za účast od devětadevadesáti korun. Setkání plné písku a žhavého slunce nabídne historky ze života pašeráků, bojovníků i panovníků. Koná se v pátek 16. dubna od osmi hodin večer. Více informací najdou zájemci na webu festivalu.

Žáci prvního stupně Základní školy Kotlářská v Brně v pondělí absolvovali první antigenní testy na Covid-19.
Antigenní testy na Covid-19 odhalily na jihu Moravy dvanáct pozitivních školáků


Osadníci a novověk
Kdy: pondělí 19. dubna od 9.00
Kde: on-line, knihovna Žďár nad Sázavou
On-line přednášku Miloslava Lopaura s názvem Dějiny lidské přítomnosti ve Žďárských vrších I. si mohou lidé poslechnout v pondělí 19. dubna od devíti hodin dopoledne na stránkách žďárské knihovny Matěje Josefa Sychry. První část se bude věnovat nejstaršímu období a tomu, přišli kolonisté. Jak vypadala oblast ve středověku, jak se žilo ve vesnici a jak ve městě. Odkaz k přednášce bude s předstihem zveřejněný na webu a Facebooku knihovny.

Botanické zahrady a arboreta


Botanická zahrada Brno
Kdy: pondělí až pátek od 9.00 do 17.00
Kde: Brno, ulice Veveří
Z provozních důvodů zatím jen ve všedních dnech je otevřená Botanická zahrada u Přírodovědecké fakulty v Brně. I v zahradě platí povinnost nosit respirátor a dodržovat rozestupy. Návštěvníci již mohou obdivovat první jarní květy, do dalšího uvolnění zůstávají zavřené skleníky.


Arboretum Šmelcovna
Kdy: denně od 9.00 do 16.30
Kde: Boskovice
Za kolik: vstup volný
Tisíce okrasných rostlin mohou poznávat návštěvníci pro procházce devítihektarovým areálem arboreta Šmelcovna na východním okraji Boskovic. Najdou v něm například okrasné dřeviny, květnaté louky, lesní porost i historický sad s jabloněni, třešněmi a dalšími ovocnými dřevinami.

Archeologové z organizace Archaia Brno při záchranném výzkumu na Vídeňské ulici objevili lebku nosorožce z doby kamenné.
Objev jako Brno: na Vídeňské našli tisíce let starou lebku vyhynulého nosorožce

Zábava a koncerty


Talk show MdB CLUB
Kdy: sobota od 19.00
Kde: online
Další díl oblíbené talk show MdB CLUB nabídne v sobotu 17. dubna setkání tří hereckých kolegů. Jana Musilová si tentokrát pozve Johanu Gazdíkovou a Dušana Vitázka. Budou mluvit o lásce k divadlu, dospívání, dětech i lásce k přírodě. Show začne v sedm hodin večer a lidé ji mohou sledovat na webu Městského divadla Brno, již odvysílané díly jsou k dispozici na platformě YouTube.


Koncert Čechomoru
Kdy: neděle od 20.00
Kde: online na www.ticketstream.cz/cechomor
Za kolik: od 280 korun
Oblíbená kapela Čechomor a její hosté slaví šedesáté narozeniny svého houslisty Karla Holase. Vzhledem k epidemické situaci musí volit online koncert, ale doufají, že v neděli večer svými nestárnoucími melodiemi roztancují lidi i doma v obývácích. 

VÝSTAVY


Šachové příběhy
Kdy: kdykoliv
Kde: online, Muzeum Blanenska
Za kolik: online zdarma, v muzeu běžné vstupné
Zatím online pozvánku na svou novou výstavu Šachové příběhy v podobě záznamu vernisáže a komentované prohlídky nabízí Muzeum Blanenska na svém YouTube kanálu. Výstava představí historii šachu, šach na Blanensku, unikátní sbírku šachových mincí, knihy, medaile a historické předměty ze sbírek blízkých muzeí. K vidění přímo v muzeu bude po dalším uvolnění epidemických omezení.


Rok s Bystrouškou
Kdy: kdykoliv
Kde: online www.mzm.cz
Za kolik: zdarma
Moravské zemské muzeum na svém webu připravuje seriál nahlédnutí do svých sbírek, ve kterém představí souvislosti a historii slavného příběhu Lišky Bystroušky. V úvodním dílu seriálu literární historička Hana Kraflová popisuje, kdo s nápadem na příběh svérázné lišky přišel a s jakými pocity se spisovatel Rudolf Těsnohlídek uloženého úkolu ujímal. „Záměrem seriálu je seznámit čtenáře s autentickými dokumenty ze sbírek našeho muzea a s širokými a často překvapivými souvislostmi spojenými s legendární postavou Lišky Bystroušky,“ lákali muzejníci ke čtení.