Jižní Morava– Gastronomická potěšení z mnoha koutů světa, ozvěnu věku páry a hornické dřiny i Shakespearovu komedii na Špilberku si v polovině července mohou užít diváci a návštěvníci na jižní Moravě. Mikulov nabídne v pátek a sobotu už po dvaadvacáté festival Národy Podyjí. „V pátek v půl šesté navečer v galerii Konvent festival začne beseda s architektem Karlem Havlišem o kultuře a architektuře na česko- rakouské hranici,“ uvedla předsedkyně pořádajícího sdružení Národy Podyjí Petra Korlaar. Po besedě naváže ochutnávka produkce drobných vinařů a pivovarníků. V sobotu festival nabídne tradiční přehlídku gastronomií z celého světa. „O své národní speciality se podělí lidé, kteří delší nebo kratší dobu žijí na jižní Moravě. I v době, která tolik nepřeje cestování, mohou lidé na mikulovském náměstí ochutnat osmnáct regionálních kuchyní, letos nově mezi nimi například libanonskou či brasilskou. Z odpoledního programu musím zmínit alespoň kapelu Finský barok v čele s Františkem Skálou,“ dodala Korlaar. V neděli festival uzavře tradiční společná snídaně.

Mládě hasiči vrátili do hnízda pomocí žebříku.
Hasiči v Kunštátě zachránili mládě poštolky. Vrátili ho do hnízda

Lidé, kteří před pestrými kuchyněmi dávají přednost technické historii a uhelnému mouru, zamíří o víkendu na Rosicko a vydají se S párou za horníky. „Mezi Zastávkou, Babicemi a Zbýšovem se návštěvníci mohou svézt důlním vláčkem a parní lokomotivou Muzea průmyslových železnic. Exkluzivně pro ně bude otevřená těžní věž Simson ve Zbýšově, návštěvníky provedou bývalí havíři. Novinkou letošního ročníku a výzva pro fajnšmekry je společná procházka na haldu v Babicích s výkladem o historii zdejšího dolování. Vycházky začínají v sobotu čtvrt hodiny před jedenáctou dopoledne a druhou odpoledne, “ uvedla Halka Horká z pořádajícího Mikroregionu Kahan. V Brně začínají o víkendu Letní shakespearovské slavnosti. „Sezonu zahajují o víkendu oblíbené Veselé paničky windsorské, v úterý je na pořadu Zimní pohádka. Příští pátek nabídneme jako premiéru této sezony slavnou Bouři,“ uvedli pořadatelé. Představení začínají v půl deváté večer na brněnském hradě Špilberk. (mm)

 

Tipy z Blanenska

Už zas můžem
KDY: neděle, 14.00
KDE: Blansko, Poduklí
Další setkání mladých, nadějných a někdy i jen začínajících kapel a muzikantů nabídne v neděli v Blansku na Poduklí neformální přehlídka Už zas můžem. Zahrát a zazpívat si přijde NpVŠ neboli Neznámý písničkář Vít Šujan, mladičká dívčí kapela VoHuBa, úspěšné účastnice řady folkových soutěží, nebo brněnská folková formace Frappé. Pořadatelé zvou i další mladé muzikanty. Vstup je volný, na místě bude kasička na příspěvky pro muzikanty.

Promenádní koncerty
KDY: neděle
KDE: Boskovice
Žánrově rozmanitý hudební doprovod zažijí v neděli odpoledne při vycházkách po městě lidé v Boskovicích. Od dvou odpoledne bude na náměstí vyhrávat Boskovická kapela, která má v reprertoáru skladby moravských autorů Jana Slabáka, Slávka Smíškovského nebo Aloise Barotka. Má nastudovány též skladby nestorů české lidovky, např. Jaromíra Vejvody, Josefa Poncara, či Karla Vacka. Od pěti odpoledne před Zámeckým skleníkem zahrají Jazz Teachers, kvintet učitelů ZUŠ z Boskovic, Letovic, Velkých Opatovic a okolí s pražským trumpetistou a členem Golden Big Bandu Richardem Horou jako hostem. Ve svém repertoáru mají skladby jazzové i swingové a ve větším složení se občas věnují i dixielandu.

Ostrovské hody
KDY: pátek - neděle
KDE: Ostrov u Machochy
 Makrelovým večerem u hasičské zbrojnice začnou v pátek ve čtyři odpoledne hody v Ostrově u Macochy, k dobré chuti zahraje Styl Petrovice. V sobotu je na pořad odpolední posezení u zbrojnice a od osmi večer venkovní zábava s kapelou Exploze u kulturního domu. „V neděli v devět začne hodová mše, od tří hraje u zbrojnice Bivojanka, zatančí Tetiny z Jedovnic, a v pět začne v Hostinci Staré časy hodový večer,“ uvedli pořadatelé.

Defibrilátor. Ilustrační foto.
Může zachránit život: blanenští strážníci vozí v autě defibrilátor

DALŠÍ TIPY

Brno  a Brněnsko

Kapely na Pryglu
KDY: neděle od 19.30
KDE: Brněnská přehrada
Projekt se po Brněnské přehradě parníkem a zároveň zažít koncert mohou lidé v neděli večer s projektem Na jedné lodi. Užijí si plavbu s Pauline Garand a Kenny Rough. Příští neděli zahraje Vojta Drahokoupil a 1. srpna pak Poetika.

Vinefest Brno
KDY: pátek od 19.00
KDE: Brno, Výstaviště, Kongresové centrum
Prodejní a degustační akci mohou navštívit zájemci v Brně. Mezi známé i ve světe oceňované výrobce zařazují pořadatelé i menší vinařství. K ochutnání bude na sto šedesát vzorků vín od dvaceti vinařství. K poslechu i tanci zahraje Horňácká cimbálová muzika Kubíci z Velké nad Veličkou.

Naučně - zábavný program si užili návštěvníci ve Westernovém městečku v Boskovicích.
Příběhy a rituály z Divokého západu. Indiáni v Boskovicích přiblížili tradice

Marsmeloun v Brně
KDY: do neděle
KDE: Brno, Kraví hora
Ještě do nedělní půlnoci mohou lidí na brněnské Kraví hoře obdivovat Marsmeloun, který doplní kosmonautická výstava, letní kino, projekce v digitáriu a další doprovodné akce. Marsmeloun je unikátní model Marsu z dílny multimediálních architektů Michala Oklešťka a Jan Macháta.

 Komentovaná prohlídka
KDY: pátek od 15.00 a sobota od 10.00
KDE: Brno, zahrada vily Stiassni
Prohlédnout si zahrady jedné z ikonických brněnských vil mohou zájemci v doprovodu zahradníka tento víkend. Vilu Stiassni nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni. Návrh pochází z dílny brněnského architekta Ernsta Wiesnera. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. 

 

Boskovické běhy potěšily milovníky pohybu již 11. ročníkem.
FOTO: Boskovice zaplnili běžci. Najdete se? Závodění i zábava při koncertech

Břeclavsko

Otevřené sklepy pod hvězdami
KDY: sobota od 17.00
Kde: Vrbice
Noční putování po otevřených sklepech pod hvězdami nabídnou v sobotu vinaři ve Vrbici. Přes třicet sklepů bude otevřených od pěti odpoledne do půlnoci. Vstupné je 1450 korun, zahrnuje mimo jiné kupony na nákup vína za 800 korun. Vína lze nakoupit i v neděli mezi desátou hodinou a polednem.

Promenáda červených vín
KDY: pátek od 17.00
KDE: Velké Pavlovice
Promenádu červených vín, ojedinělou soutěž s červenými víny v hlavní roli, chystají na pátek vinaři ve Velkých Pavlovicích. Začne v pět hodin odpoledne v sále velkopavlovické Sokolovny. K dobré chuti zahraje cimbálka Dúbrava. Výdělek ze vstupného pořadatelé letos věnují obcím postiženým tornádem.

Ilustrační foto.
Sbírka pro děti z Kuřimi: pěstounské rodině v Hruškách sebralo tornádo střechu

Bobří Neckyáda na Dyji
KDY: sobota, 13.00
KDE: Břeclav, Lipky
Nápaditost, obratnost i ochotu se před diváky vykoupat v Dyji vyžaduje od účastníků šestá Bobří neckyáda v Břeclavi, letos poprvé pořádaná jako memoriál Ludvíka Šmídy. „Na plavidlech vlastní výroby, jakéhokoliv typu, velikosti a vzhledu se budou soutěžící snažit dostat od Lipek na Veslák,“ zvali pořadatelé. Registrace začne v jednu odpoledne, plavba ve tři hodiny odpoledne.

Hradišťan a Javory Beat v Mikulově
KDY: sobota, 19.30
KDE: Mikulov, amfiteátr
Různé tváře a odstíny lidové hudby a folkorem inspirované tvorby nabídne v sobotu večer mikulovský amfiteátr. Od půl osmé večer tam společně vystoupí Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Hana a Petr Ulrychovi s Javory Beat. „Svými písněmi přinášejí radost posluchačům už více než padesát let a za tu dobu s nimi spolupracovala řada hudebníků a zpěváků. Jiří Pavlica, který dnes stojí v čele Hradišťanu, byl dokonce po nějakou dobu členem skupiny Javory,“ uvedli pořadatelé. Pozoruhodný hudební zážitek bude mít tentokrát i dobročinný rozměr. Výtěžek koncertu totiž půjde na pomoc lidem a obcím v Podluží po tornádu.

Poslední dvě odpoledne školního roku pořádala Základní umělecká škola v Jedovnicích happeningy v rámci ZUŠ Open 2021.
Tvořit, tančit, zpívat, hrát. Žáci jedovnické "ZUŠky" se předvedli na happeningu

Hodonínsko

Podlužácké hody Josefov
KDY: sobota -úterý
KDE: Josefov
Podlužácká beseda u cimbálu zahájí v sobotuv osm večer josefovské hody. Vystoupí Jana Osičková ze  Starého Poddvorova, Nikol Stávková z Hodonína, Lea Stávková z Hodonína, Kamila Tomšejová z Rohatce, Tadeáš Janošek z Josefova, Jiří Salajka z Dolních Bojanovic, Marek Salay z Charvátské Nové Vsi, René Zhříval z Josefova, Ženský sbor z Josefova, Mužský sbor z Lužic, Mužácký sbor z Josefova se svými sólisty. Vstupné je 150 korun. V neděli je v půl deváté ráno hodová mše svatá a v půl čtvrté si půjde chasa průvodem ke starostovi pro svolení k hodům. V sedm večer začne přespolní sólo, vstupné je 150 korun. V pondělí budou šohajové s Lanžhotčankou od půl jedenácté chodit po dědině. V pět odpoledne začne zábava pod zeleným, vstupné je sto korun. Závěrečná zábava pod zeleným začne v úterý  v sedm večer. Část výtěžku letošních hodů obec a chasa věnují podlužáckým obcím zasaženým tornádem. Pořadatelé také pozvali chasu z postižených obcí do svého hodového průvodu.

Jednou z disciplín je již tradičně tažení kamionu.
VIDEO: Siláci v Boskovicích táhli kamion a zvedali auto, podívejte se

Kryštof pro Moravu
KDY: sobota od 19.00
KDE: Stážnice
ZA KOLIK: 790 korun
Při svých letních benefičních koncertech pro Moravu zavítá kapela Kryštof i do Strážnice. Vystoupí v amfiteátru v parku a jako speciální host se představí Kateřina Marie Tichá & Bandjeez. Areál se otevře v pět hodin a začátek koncertu bude v sedm hodin. Kapela věnuje padesát tisíc korun a polovinou ceny každé vstupenky, která činí 790 korun, na pomoc obcím postiženým tornádem.

Jazzový víkend v Kyjově
Kdy: do soboty
Kde: Kyjov
Příznivci improvizované muziky si budou moci ještě do soboty podupávat na 22. ročníku festivalu CZ & SK Hello Jazz Weekend v Kyjově. V pátek se od čtyř hodiny představí 2 Towers hulu jazz a Svingová tančírna. V hlavní festivalový den, v sobotu, čeká návštěvníky F DUR Jazzband, Peter Lipa band a další muzikanti, kteří vystoupí v Klubu Nětčice. V pátek lidé zaplatí 200 nebo 250 korun a v sobotu o padesátikorunu víc.

 

Kostel svatého Josefa dostavěli Senetářovští v roce 1971.
Unikátní kostel slaví padesátku: Senetářovští ho postavili za komunismu

Vyškovsko

Tunning party
KDY: pátek a sobota
KDE: Vyškov, letiště
Dva dny plné rychlých aut si užijí lidé ve Vyškově. Tamní letiště bude v pátek a sobotu hostit Tunning motor party. Pořadatelé slibují tradiční letní setkání příznivců rychlých aut, vůně benzínu a spálených gum. Začátek je v pátek ve tři hodiny odpoledne a akce pokračuje do tří hodin ráno. Po večerních a nočních jízdách následuje hudební produkce. V sobotu začne program v osm ráno a končí v šest večer. Vstupné je 350 korun, děti mají vstup zdarma.

Tři mušketýři
Kdy: sobota od 17.00
Kde: zámek, Slavkov u Brna
Zažít dobovou atmosféru a vrátit se do časů Dumasových románů mohou lidé ve Slavkově u Brna. V zámeckém parku totiž ožije v sobotu v podvečer příběh Tři mušketýři. Rolí hrdinů se zhostí členové spolku Petr Vorbis. Vstupné je 50 korun.

Benjamín Jánský, 6. 7. 2021, Mikulov, Nemocnice Břeclav, 4170 g, 55 cm
Právě jsme se narodila. Podívejte se na vaše miminka z jihu Moravy 27. týdne

Znojemsko

Letní otevřené sklepy
KDY: sobota, 13.00
KDE: Vrbovec
Sedmadvacet sklepů otevřou v sobotu odpoledne vinaři ve Vrbovci při již sedmém ročníku oblíbeného setkání přátel dobrých vín. K dobré chuti a náladě bude mezi skepy vyhrávat několik cimbálovek a harmonikářů, zazpívá i mužácký sbor. Vstupné je 200 korun.

Rybářský karneval
KDY: sobota, 15.00
KDE: Moravský Krumlov, Vrabčí hájek
Tradiční rybářský karneval nabídnou v sobotu odpoledne a večer pořadatelé v Moravském Krumlově. Slibují zábavu, rybí speciality a od šesti hudební program. Zahrají například Arcus nebo Rock Strings.

Filip Vítek z obce Kunice na Blanensku vyrazil s expedicí do Pákistánu. Výprava brněnského Expedičního klubu se chce dostat na velehorský štít Gašerbrum II. Na snímku pod horou K2.
Dobrodruh z Kunic: Expedici na K4 brzdí počasí. Sněží a padají na nás laviny

Pivní slavnosti
KDY: sobota, 14.00
KDE: Hrušovany nad Jevišovkou, na hřišti
Piva dvanácti pivovarů na čepu, zábavné soutěže a další program nabídnou v sobotu odpoledne pivní slavnosti v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Program začne v jednu odpoledne, ve dvě své umění a své stroje předvedou letečtí modeláři z Drnholce, po dalším hudebním a fotbalovém programu přijdou v podvečer na řadu pivní soutěže. Pořadatelé chystají pivní štafetu, pití piva na čas, držení prázdného pivního sudu a pití malého piva velkým brčkem a kutálení pivního sudu. Od sedmi následuje večerní zábava.