Jižní Morava – S motoristickými akcemi se na jihu Moravy roztrhl pytel. V Hodoníně chystají poslední závod zimní sezony Winter Slalom Cupu, bývalá raketová základna Mokrá-Horákov na Brněnsku zase přivítá offroady a Masarykův okruh v Brně si zájemci mohou projít pěšky.

Pátý závod. Motokárová trať a autocvičiště v Hodoníně zažije v sobotu 12. března poslední díl zimní sezony. Jezdci budou ve svých vlastních vozech zdolávat trať dlouhou dvanáct se metrů. „Maximum je pětasedmdesát jezdců a všechna místa už jsou plná. Dokonce máme i náhradníky. Každý pojede jednou cvičně a pak šest závodních jízd. Sčítají se vždy čtyři nejrychlejší jízdy,“ popsal způsob závodu organizátor Dominik Šurýn. Startovné je tisíc korun. V devět dopoledne začíná pro závodníky prohlídka tratě a od půl desáté pak jedna tréninková jízda. Divácky atraktivní souboje začínají ve tři čtvrtě na jedenáct a první část potrvá až do půl jedné. Po obědě od jedné hodiny se závodníci vydají na další soutěžní jízdy. „Vyhlášení vítězů bude v půl páté, vstupné pro návštěvníky je zdarma. Nebude chybět zázemí s občerstvením a parkoviště,“ dodal Šurýn.

Střelecká věsta a čepice Jiří Lipták.
Pro dobrou věc. Známí sportovci darují věci, výtěžek aukce pomůže Ukrajině

Offroad. Bývalá raketová základna Mokrá-Horákov nedaleko Brna bude v sobotu svědkem soutěže o putovní pohár s názvem Offroad Bunkr. Organizátoři zvou do zábavního areálu Horákov všechny majitele terénních vozidel. Kdo zvládne nejlépe vytyčenou trasu, ten si odsud odveze putovní pohár. Závodníci s auty budou najíždět už od sedmi ráno, samotná soutěž začíná v deset dopoledne. Od tří hodin odpoledne program zpestří jízda napříč bývalou raketovou základnou. Startovné činí 350 korun. Vstupné pro dospělé je padesát korun.

Brněnský okruh. Na asfaltu Masarykova okruhu v Brně se každoročně prohánějí ti nejlepší motocykloví jezdci. Nyní se mohou přijít na okruh pěkně zblízka podívat všichni. „Přijďte si dráhu projít po svých, nadýchat se čerstvého vzduchu a pocítit adrenalin,“ zve za správce okruhu Petr Boháč. Procházky po více než pětikilometrové trati si mohou užít celé rodiny, maminky mohou přijet s kočárky a malé děti si s sebou mohou vzít odrážedla. Lidé mohou přijít mezi devátou a čtvrtou hodinou odpoledne. Vstupné je zdarma. (jko)

Do pomoci Ukrajině se zpojili i lidé z Veřejného zábavního areálu v Mokré Horákově. Uspořádali sbírku a poskytli ubytování matkám s dětmi z Ukrajiny.
Na Bunkru pomáháme Ukrajině. Přijali jsme matky s dětmi, vypravili pomoc

 Brno a Brněnsko

Mendel na hvězdárně
KDY: sobota od 14.00
KDE: Brno, planetárium
Program plný zábavy a poučení čeká na zvídavé povahy v sobotu v brněnské hvězdárně. Zjistí, že Gregor Johann Mendel byl nejen pěstitel hrášku a zakladatel genetiky, ale také vynikající přírodovědec, který se věnoval mimo jiné i astronomii. Zájemci se setkají s výjimečnými hosty v brněnském digitáriu při programu, který začíná ve dvě hodiny odpoledne.

Maškarní ples
KDY: neděle od 14.00
KDE: Brno, Divadlo Polárka
Závěr jarních prázdnin si děti užijí v neděli na maškarním plese v brněnském Divadle Polárka. Setkání začíná ve dvě hodiny odpoledne a spojujícím tématem pro masky návštěvníků i připravený program jsou „všechny rytmy světa.“ Tančit budou malí hosté maškarního plesu v doprovodu kapely Luxus z divadelní inscenace Tančírna. Na závěr se o zábavu postará DJ Lais.

Prohlídky káznice na Cejlu
KDY: sobota od 14.00 a 15.00
KDE: Brno, Cejl, Bratislavská 68
Bývalá krajská věznice v Brně na Cejlu je výjimečný objekt s historií sahající až do závěru osmnáctého století. Zájemci o prohlídku mají šanci v sobotu od dvou nebo od tří hodin. Vstupenky lze koupit na TIC Brno nebo on-line. Další termín prohlídky je v plánu 26. března.

Maxijedlík Jaroslav Němec spořádal 1,6 kilogramů prasečích mozečků v časovém limitu pět minut.
Maxijedlík Němec a prasečí mozečky. Za pět minut si jich dal rovných čtyřicet

Retro Games
KDY: sobota od 17.00
KDE: Brno, Vinný sklípek Vinarium
Zajímavé odpoledne u džbánku vína a počítačových her na  legendárních strojích ATARI, Commodore nebo Sinclair čeká v sobotu návštěvníky vinného sklípku Vinarium v centru Brna u Zelného trhu. Program začíná v pět hodin, vstupné je 130 korun.

Závan devadesátek
KDY: pátek
KDE: Židlochovice, Bystrá židle
Jídla a nápoje evokující atmosféru devadesátých let slibují v pátek pořadatelé v židlochovickém podniku Bystrá židle. „Na jeden den se u nás objeví pecky jako nivové koule, chlebíčky sypané horou strouhaného eidamu, vlašák a podobně. Odpoledne se zastaví barman Jakub Herynek a umíchá vám i nějaké hitovky těch let,“ lákali návštěvníky pořadatelé.

Město Brno vyhlašuje sbírku spacáků, dek a karimatek pro město Lvov na Ukrajině.
Pro Ukrajinu. Brno vyhlásilo sbírku spacáků. Pomáhá Expediční klubovna i divadla

Vegan fest
KDY: 12. – 20. března
KDE: Brno
VeganFest je devítidenní vzdělávací festival plný přednášek, seminářů a jídla. Letos se hlavní víkendový program bude konat v konferenčních sálech budovy Veřejného ochránce práv. Naopak týdenní program si lidé užijí v různých podnicích v centru Brna. Podrobnosti najdou zájemci na webu festivalu či na sociálních sítích.

Bleší trh v Alfa pasáži
KDY: sobota a neděle, 13.00 – 16.00
KDE: Brno, Alfa pasáž
Sběratelské předměty, řemeslné výrobky, použité zboží, knihy a vůbec vše, co najde zájemce právě na pořádném bleším trhu, uvidí zájemci o víkendu v brněnské pasáži Alfa. Otevřeno je v sobotu i v neděli od jedné do čtyř hodin odpoledne, vstup je zdarma, prodej na galerii také. Další jarní blešák v pasáží chystají pořadatelé za dva týdny.

Předjarní procházka  z Břeclavi k  Janohradu lednickým parkem a přes Nový dvůr do Břeclavi.
Srnky, luňák a dřímající park. Vyražte na předjarní procházku lednickým okruhem

Benefice v Kafaře
KDY: pátek od 19.00
KDE: Brno-Obřany, Kafara
Benefiční koncert pro Ukrajinu chystá na páteční večer obřanský ObrFest spolu s komunitním centrem Kafara. „Vystoupí Jan Fic, Žofie Kabelková, Martin Kyšperský, Prune a Martina Trchová, Archívny chlapec ze Slovenska a Zapomělsem,“ zvali pořadatelé. Místa si mají zájemci rezervovat na e-mailu tomas@kafara.cz. Výdělek ze vstupného pošlou pořadatelé na sbírku Člověka v tísni pro Ukrajinu.

Materiální sbírka
KDY: sobota a neděle
KDE: Kuřim, Četnická stanice
Materiální sbírku pro Ukrajinu obnovila Četnická stanice v Kuřimi. Dárci mohou přinést spacáky, karimatky, trvanlivé energetické a proteinové jídlo, dětské doplňky stravy, přesnídávky a dětské pleny. Zvlášť vítané jsou potřeby pro záchranáře a hasiče jakou jsou přilby, boty, zásahové oblečení, zdravotnické vybavení a drobné nářadí. Sbírka také přijímá vojenský a zdravotnický materiál pro obránce Ukrajiny. Otevřeno je v Četnické stanici v Tišnovské ulici v Kuřimi ve všední dny od jedné do šesti odpoledne, o víkendu od deseti do šesti odpoledne.

Osmany Laffita přivezl do Kyjova svou originální talkshow Kafe u Osmanyho.
Módní návrhář i bavič v jedné osobě. Kyjovští zažili Kafe u Osmanyho Laffity

Blanensko

Michal je kvítko
KDY: sobota od 15.00
KDE: Blansko, kino
Na sobotní odpoledne připravili pořadatelé v Blansku pro děti představení Kouzelné školky Michala Nesvatby. Začne ve tři hodiny v kině. „Michal vždy dokáže, že během představení rozkvete celé jeviště. Mění nejen scénu, ale i sám sebe. Roztančí sál v různých rytmech třeba letní plážové Samby, tančit tak budou nejen děti, ale i květiny, Kopretina zpívá, palma tančí a kaktus do všeho mluví. Konev má rýmu a umělá kytka z toho má legraci“ lákali pořadatelé. Po představení bude příležitost se s Michalem Nesvatbou vyfotit. Vstupné je 220 korun.

Swap Blansko
KDY: pátek a sobota
KDE: Blansko, Mateřské centrum Paleček
Příležitost vyřadit stále ještě užitečné věci, které potřebují druzí a něco zajímavého si odnést, nabídne další Swap v blanenském Palečku. Pořadatelé v pátek přijímají zejména nádobí, malé domácí spotřebiče, funkční elektroniku, nepoškozené boty a podzimní či zimní oblečení a také pěkná trika či mikiny. V sobotu si pak lidé mohou něco pěkného vybrat a odnést. Vstupné je padesát korun.

Odhalení pamětní desky
KDY: neděle od  14.00
KDE: Boskovice, vlakové nádraží
Pietní vzpomínce na oběti nacistického vyhlazování Židů bude patřit nedělní odpoledne v Boskovicích na Blanensku. Shromáždění na vlakovém nádraží pořádá tamní orelská jednota. „Právě z nádraží se na cestu bez návratu nedobrovolně vydali v roce 1942 občané židovské národnosti z Boskovic a okolí, “ připomněli pořadatelé. Setkání s odhalením pamětní desky začne ve dvě odpoledne.

 Břeclavsko

Dětský karneval
KDY: neděle od 14.30
KDE: Bořetice, kulturní dům
Veselé odpoledne v nápaditých maskách čeká v neděli od půl třetí děti v Bořeticích na Břeclavsku. Dětský maškarní karneval chystají pořadatelé z místní tělovýchovné jednoty Sokol a slibují občerstvení a bohatou tombolu. Pestrý a veselý program zajistí animátoři z divadla Sandry Reindlové.

Místo pro zachování vzpomínek na československé letce, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského královského letectva- Royal Air Force (RAF) najdou lidé v Ivančicích.
RAF House. Vzpomínky na letce i narozeniny válečného veterána Emila Bočka

Otevření Společenského domu
KDY: sobota od 16.00
KDE: Lanžhot
Opravený Společenský dům v Lanžhotu si v sobotu mohou poprvé přijít prohlédnout lidé při malé slavnosti po dokončení oprav. K poslechu hraje cimbálová muzika Guráš. Společenský dům bude k prohlídce otevřený do sedmi hodin večer, vstup je volný.

Materiální sbírka
KDY: do 19. března
KDE: Hlohovec
Materiální sbírku pomoci lidem z Ukrajiny spustil i obecní úřad v Hlohovci na Břeclavsku. Sbírka ve skladovací hale ve sběrném dvoře potrvá do 19. března. Otevřeno bude v sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne, v úterý a čtvrtek od dvanácti do pěti odpoledne. Lidé mohou přispět zejména hygienickými potřebami a trvanlivými potravinami.

Na jarní úklid svého okolí letos inciativa Ukliďme Česko zve na 2. dubna.
Pytle, rukavice a dobrá vůle. Za měsíc začíná jarní Ukliďme Česko.

Benefiční koncert
KDY: 20. března od 15.00
KDE: Velké Pavlovice, hotel Lotrinský
Benefiční koncert pro Ukrajinu chystá na příští neděli Základní umělecká škola ve Velkých Pavlovicích. S žáky ZUŠ vystoupí také  mladá talentovaná klavíristka z Ukrajiny, která se svou maminkou a babičkou nyní žije ve Velkých Pavlovicích.

Hodonínsko

Diskoples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Rohatec
Dva roky si museli počkat ti, kteří chtěli vyrazit na Diskoples do Rohatce. Nyní je ale jasné, že se tato akce uskuteční, a to v sobotu v kulturním domě Rohatec. O hudbu a dobrou náladu se se postará DJ Luděk Ptáček.

Vinařka hraje v Kyjově
KDY: úterý 15. března od 19.00
KDE: Kyjov, Dům kultury
V kyjovském Domě kultury pokračuje seriál koncertů dechovek. Tentokrát zahraje Vinařka. Součástí koncertu bude i křest nového CD U Žůrků ve sklepě. Začátek koncertu je v sedm večer.

Nebe
KDY: sobota od 19.00
KDE: Veselí nad Moravou, kulturní dům
První autorské představení trojice Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská a Daniela Zbytovská Nebe? přijíždí v sobotu do Veselí nad Moravou. Přiveze ho divadlo Maléhry. Nebe vypráví o životě učitelky, herečky a kadeřnice a o jejich životech, ve kterých kvůli odlišnému vidění světa a postojům k mužům dochází ke konfliktům. Začátek je v sedm hodin večer.

Zetor Gallery se nachází v brněnské Líšni a lidé zde najdou expozici historických traktorů.
Jede traktor, je to Zetor! Hit ožívá v Zetor Gallery. Sahat na exponáty dovoleno

Ukliďme si Lužice
KDY: sobota od 9.00
KDE: Lužice
Už potřetí se v Lužicích uskuteční brigáda na úklid následků po loňském ničivém tornádu, nazvaná Ukliďme si Lužice. Komunitní akce se uskuteční v sobotu od devíti hodin. Sraz je v Dolní ulici. Tentokrát se bude uklízet oblast v okolí železniční tratě. Obec, která akci pořádá, zajistí rukavice i občerstvení.

Za hranicí
KDY: sobota od 17.00
KDE: Kyjov, Pražírna
Pražírna Kyjov pořádá v sobotu vernisáž výstavy Za hranicí. Ta představí fotografa, zpěváka a kytaristu Petra Foltýna, který pochází z Milotic, ale nyní žije ve Vídni. Soubor Za hranicí ukáže portrétování osob, který emigrovali v letech 1946 – 1989 z tehdejšího Československa do Rakouska. Výstava v Pražírně začíná v pět odpoledne.

Magické datum 22. února 2022 a vrch Kumán s 222 metry nad mořem nedaleko Dolníc Kounic. navštívený ve 22 hodin a 22 minut.
Magické dvojky a cesta do Kounic. Datum plné dvojek lákalo k výpravě s přáteli

 Vyškovsko

Pověsti Vyškovska
KDY: pátek od 16.30
KDE: Vyškov, Knihovna Karla Dvořáčka
Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově zve zájemce na dlouho očekávaný křest nové knihy regionálního autora Josefa Špidly. Kniha nese název Pověsti a příběhy Vyškovska. Začátek akce je v pátek o půl páté v prostorách knihovny.

 Znojemsko

Kreativní Znojmo
KDY: sobota a neděle
KDE: Znojmo, Loucký klášter
Tradiční jarní prodejní výstava pro všechny tvořivé nátury bude tentokrát ve Znojmě na netradičním místě. Místo do sálu bývalého hotelu Dukla zvou tentokrát pořadatelé do štukových sálů Louckého kláštera. Tradiční veletrh tvořivosti nabídne různé materiály pro kreativitu dětí i dospělých a představí návštěvníkům rozmanité výtvarné techniky. Otevřeno bude v sobotu od devíti do šesti, v neděli od devíti do čtyř.

Fotbalový ples
KDY: pátek od 20.00
KDE: Miroslav, kulturní dům
Odložená plesová sezona pokračuje v sobotu v kulturním domě v Miroslavi. Na svém plese se tam od osmi hodin večer sejdou tamní fotbalisté. K dobré náladě, poslechu a tanci zahraje Jerry Band. Vedle obvyklého chutného občerstvení a bohaté tomboly slibují pořadatelé také zajímavé míchané nápoje a ochutnávku rumů. Vstupné je 150 korun s místenkou, 100 korun bez místenky.

Četnická stanice v Kuřimi.
Pomoc lidem na Ukrajině. Četníci z Kuřimi shromáždí boty, spacáky i lékárničky

Hasičský ples
KDY: sobota od 20.00
KDE: Prokopov, kulturní dům
Odložená plesová sezona pokračuje na Znojemsku také tradičním plesem dobrovolných hasičů z osmého okrsku. Na své plese sejdou v sobotu v kulturním domě v Prokopově. K tanci, poslechu a dobré náladě hraje kapela Klaxon. Vystoupí také taneční skupina Znojemské grácie. Pořadatelé slibují bohatou tombolu. Z jednotlivých obcí okrsku pojede na ples po sedmé večer autobus. Vstupné je 120 korun.

Jazz v klubech a tančírna
KDY: pátek a sobota
KDE: Znojmo
Znojemský Jazzfest pokračuje v pátek odloženým klubovým večerem. GaPu zahrají od sedmi večer znojemští Jazzy Talking, ve sklepení U Císaře Zikmunda naváže v sedm Taras Volos a Na Věčnosti pak v devět večer vystoupí St. Johnny. V sobotu v sedm večer pak v obecním sále v Novém Šaldorfu začíná swingová tančírna s Jazz Archiv a RugCutters.cz

I přes hraniční přechody Vyšné Německé a Velké Slemence přichází na Slovensko z Ukrajiny lidé vyhnaní válkou.
Na útěku před válkou. Takhle teď vypadají hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou

Bantický košt
KDY: sobota od 15.00 do 23.00
KDE: Bantice
Po dvou letech vynuceného čekání si přijdou na své milovníci dobrých vín v Banticích na Znojemsku při tradičním Bantickém koštu. „Po dvouleté pauze máte opět možnost ochutnat na jednom místě téměř všechny dostupné vzorky vín nejen z Bantic, ale i Práčí, Těšetic, Vítonic a dalších nejbližších vinařů,“ lákali pořadatelé.

Den žen
KDY: pátek od 19.00
KDE: Dobšice, sokolovna
Setkání u příležitosti dne žen pořádá v pátek v dobšické sokolovně obec a sportovci ze Sokola. Zahraje a zazpívá harmonikář Jiří Kratochvíl. Vstupné dobrovolné.