Napoleonské hry
KDY: sobota od 9.00
KDE: Slavkov u Brna, zámecký park
ZA KOLIK: odpolední program 100 korun

Stánky na jarmarku, zámecké komnaty i vojenské ležení i bojiště stihnou během soboty navštívit lidé, které zavítají do Slavkova na tamní Napoleonské hry. Na své si přijdou dospělí i děti.
Už od devíti hodin ráno bude v zámeckém parku otevřený empírový jarmark s více než stovkou stánků. „Chceme návštěvníky především provést rozmanitostí dobové atmosféry a nechat je nahlédnout do života vojáků, šlechty i buržoasie. I proto budou už ráno potkávat na jarmarku lidi v empírovém oblečení, kteří zasednou k pikniku pod stromy a na jednu hodinu po poledni chystají komentovanou módní přehlídku,“ uvedla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.
Jak dodala, pořadatelé pamatují i na dětské návštěvníky. „Mezi půl jedenáctou a půl čtvrtou odpoledne chystají místní ochotníci pět komentovaných prohlídek zámku. Jsou určené právě hlavně pro děti. Hravou a přitažlivou formou jim přiblíží, jak vypadaly oslavy narozenin císaře Napoleona, které připadají právě na sobotu,“ dodala mluvčí.

Ilustrační foto (dš)
Vojenská výzbroj i vypálení salvy. Napoleon slaví 250 let

Odpolední a večerní program pak bude od dvou hodin patřit vojenské historii. Už tradičně program zahájí jezdecká sabrage, otevírání lahví vína sečnou zbraní. „Po celý den s námi bude Václav Vydra, který se představí i v roli knížete Lichtenštejna, velitele rakouských vojsk v bitvě u Slavkova. Ještě než nastane večerní bitva ukážeme například, jak se vyvíjel příběh koně a jezdce na bojištích od starého Říma po první světovou válku,“ nahlédl do programu Ivan Vystrčil, šéf spolupořádajícího spolku Acaballado.
Od pěti hodin odpoledne změří síly desítka jezdců v dovednostní soutěži a v sedm večer začnou dunět salvy děl. „Ukážeme děla tří armád, včetně obrovské rakouské houfnice. K salvám na počest narozenin císaře Napoleona se ale připojí i modely děl v měřítku 1:6, tedy zhruba velikosti pistole," dodal Vystrčil.
Od devíti večer pak diváky čeká bitevní ukázka. „Nazvali jsme ji Příběh koně a bude to věřím výtečná podívaná se světly a pyrotechnickými efekty. Průvodní slovo namluvil právě Václav Vydra,“ lákal dál Vystrčil.
Při cestě na slavnost musí návštěvníci počítat se dvěma změnami v dopravě. „Ve směru od Bučovic je uzavřený sjezd do centra města, proto návštěvníkům doporučujeme sjíždět po silnici I/50 do Bučovické ulice nebo u Penny,“ upozornila mluvčí Slámová. A přidala změnu v parkování. „Letos nebude možné parkovat v aleji u zámku, jak byli návštěvníci zvyklí. Odstavné parkoviště ale najdou nedaleko, na škvárové ploše u stadionu, odkud je to k zámku pár set metrů příjemné procházky alejí,“ doporučila Slámová.

Napoleon Bonaparte
Před 250 lety se narodil Napoleon Bonaparte

Tradice slavkovských srpnových napoleonských slavností sahá až do období první republiky. „Hrály tehdy důležitou roli v rozvíjení významných vztahů mezi první republikou a Francií. Prvního ročníku se účastnil i president Masaryk,“ poukázal Vystrčil. V devadesátých letech začala snaha o obnovu tradice a v nynější podobě se Napoleonské hry ve Slavkově konají osmým rokem.
.

Tipy z Blanenska

Festiválek bez bojů a válek
KDY: sobota od 16.30
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
Šestnáctý Festiválek bez bojů a válek hostí v sobotu odpoledne Panský dvůr v Boskovicích na Blanensku. Od půl páté odpoledne zahrají na tradiční pohodové přehlídce například Zapaska, Čankišou, nebo 4Dogs a také maďarští kozáci Bohemian Betyars. Chybět nebude ani improvizační soutěž Lísky versus Valouny. Vstupné je dobrovolné.

Rock Festiválek
KDY: sobota od 18.00
KDE: Svitávka, park
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
Rockovým Festiválkem ožije v sobotu od šesti večer park ve Svitávce. Příznivcům dobře šlapající muziky zahraje kapela Madmen, která se zaměřuje na hity legend jako jsou Uriah Heep, Led Zeppelin, Deep Purple a skupiny Aldabra a Pulse Metal. Pořadatelé slibují i chutné občerstvení, vstupné bude dobrovolné.

Pavel Lohonka Žalman, benefiční koncert
KDY: neděle od 17.00
KDE: jeskyně Výpustek
ZA KOLIK: vstupné 250 korun

Legenda českého folku Pavel Žalman Lohonka zahraje v neděli odpoledne v jeskyni Výpustek na benefičním koncertu. Výtěžek pomůže na obnovu varhan ve známém poutním kostele Jména Panny Marie ve Křtinách. Koncert začne v pět odpoledne, vstupné je 250 korun.

Už zas můžem
KDY: neděle od 11.00
KDE: Blansko, Poduklí
ZA KOLIK: vstup volný

Blanenské Poduklí bude v neděli odpoledne patřit muzice mladých kapel z regionu. Sejdou se na novém festivalu Už zas můžem, aby oslavili návrat k živému hraní pro diváky. Od dvou do devíti večer zahrají Lubyn Cz, My A Ne Ty, Šnek a spol., Ellas, Fever, Duffy, a Kamarádi. Vstup je volný, na místě bude kasička na podporu pro vystupující muzikanty.

Další tipy z regionu

Hodonínsko

Vojenský den na Pánově
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: 150 korun

Příznivce vojenské techniky čeká adrenalin v Hodoníně. V sobotu od devíti hodin ráno je na Vojenském dni na Pánově čekají ukázky současné a historické techniky, výzbroj, kanony, práce záchranářů i možnost se svézt na vybraných strojích nebo se proletět vrtulníkem. Spanilou jízdu vojenské historické techniky si užijí i v okolních obcích. Na cestu se stroje vydají v pět hodin odpoledne. Vstupné je 150 korun.

Břeclavsko

Slavnosti rajčat
KDY: sobota od 10.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: vstup volný

Chuťové variace rajčat v kulinářských úpravách ochutnají v sobotu účastníci akce Slavnosti rajčat v Břeclavi. Uskuteční se od deseti hodin dopoledne u synagogy. Lidé ochutnají pokrmy z třicítky stánků, zahraje Břeclavan, Samba Carnival Band, Mario Bihari a Bachtale Apsa a Ritmo Factory Brno předvede bubenickou šou. Připravený je i program pro děti. Vstupné na akci je zdarma.

Znojemsko

Putování po sklepech
KDY: sobota od 10.00
KDE: Tasovice, Hodonice
ZA KOLIK: 100 korun

Do Tasovic a Hodonic na Znojemsku zamíří v sobotu přátelé dobrých vín. Spolek vinařů sv. Klementa totiž v odloženém termínu připravil už omsé Putování za vínem se sv. Klementem. Tři desítky hodonických a tasovických sklepů budou otevřené od deseti ráno do šesti večer, vstupné je 100 korun. Mezi sklepy budou vyhrávat cimbálové kapely.

Brněnsko

Retro setkání na statku
KDY: sobota od 11.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 40 korun

Na mládí zavzpomínají v sobotu lidé v Brně. V tamním Retro muzeu Na statku totiž pořádají tradiční Setkání na statku. Lidé si užijí otevření nové expozice historických kočárků, uvidí retro módní přehlídku a kolonu veteránů, třeba trabantů. Čeká je i pěnová show a jízda retro karosou. Začátek je v jedenáct hodin, vstupné je 40 korun.

Vyškovsko

Vyškovská pouť
KDY: neděle od 13.00
KDE: Vyškov
ZA KOLIK: neuvedeno

Program letošní Vyškovské pouti na Masarykově náměstí startuje v neděli hodinu po poledni orientálními tanci, ode dvou tam začne představení Hádky a pohádky a od půl čtvrté si lidé připomenou padesátiny vyškovské folklorní legendy, souboru Klebetníček. Věřící se sejdou v sobotu i v neděli při poutních bohoslužbách v Kostele Nanebevzetí Panny Marie.