Jižní Morava– Tradičnímu veselí na Silvestra a Nový rok letos trvající epidemická omezení zrovna nepřejí. Svoje tradiční i nové akce ale chystají například běžci nebo otužilci.

Na tradice setkání otužilců navazuje mladší generace v Hodoníně. „Jsme zatím neformální skupina, scházíme se pravidelně od podzimu, bývá nás kolem dvaceti. Na Silvestra si půjdeme do Moravy zaplavat poprvé. Pro účastníky, kteří s otužováním při této příležitosti začnou, budeme mít připravený otužilecký křest i s křestním listem,“ lákal za organizátory Michal Dlask. Setkání začne na Silvestra v deset dopoledne v Hodoníně v Legionářské ulici, u místa, kde do Moravy vtéká Štěpnice.

Zima a Vánoce na Četnické stanici Kuřim na Brněnsku.
Večeře, uniformy i vzácná návštěva. Víme, jak četníci z Kuřimi slaví Vánoce

Jen neoficiálně se sejdou někteří milovníci otužování v Lužicích na Hodonínsku v areálu cihelny. „Někteří otužilci se tam nejspíš podobně jako loni sejdou sami. Mrzí nás to, ale kvůli přetrvávajícím omezením a situaci po tornádu si na plnohodnotné pokračování této pěkné tradice musíme počkat, doufáme, do příštího roku,“ informoval starosta Lužic Tomáš Klásek.

Vypotit poslední sváteční kalorie a setřepat zbytky kocoviny mohou například účastníci akcí, které chystá iniciativa Rozběháme Česko. Patří k nim běžci v Břeclavi. „Letos jde o zápis do české knihy rekordů, snažíme se zvednout z gauče nejvíce lidí v republice v jednu chvíli. Registrovat se lze zdarma na webu www.rozbehamecesko.cz, ale přijít samozřejmě můžete i bez registrace,“ uvedl za břeclavské organizátory ambasador iniciativy Martin Daneš. Břeclavští běžci letos startují už po sedmé. „Sejdeme se na Nový rok dvě hodiny po poledni na konci ulice ulice Habrová Seč v Poštorné. Poběžíme lesem ke kapli svatého Huberta a zpět, pro zájemce je připravena i trasa prodloužená ke Třem Gráciím,“ dodal Daneš.

„Procházka po betlémech“ bude mít celkem deset zastavení a potrvá do 6. ledna.
Sváteční procházka v Tišnově vede po betlémech. Lidé ji projdou až do Tří králů

Hodinu před polednem se vydají na tříkilometrový okruh běžci v Brně na Lesné. V Lužici na Hodonínsku si místní běžci půjdou zaběhat tradičně až v neděli, sejdou se hodinu před polednem u sokolovny.

Brno a Brněnsko

Novoroční koncert
KDY: sobota 1. ledna od 20.00
KDE: Brno, Janáčkovo divadlo
Vstup do nového roku si lidé v Brně užijí s filharmoniky. Tradiční večer s Filharmonií Brno zároveň oslaví na Nový rok i narozeniny orchestru. Letos se návštěvníci mohou těšit na jazzově laděný večer. Zazní Duke Ellington, Klavírní koncert Jaroslava Ježka a symfonie číslo 2 Leonarda Bernsteina. Koncert v Janáčkově divadle začne v osm večer.


Dětský silvestr
KDY: pátek 31. prosince od 16.30
KDE: Brno, Rosnička
Dětský silvestr chystá pro děti restaurace Rosnička u stadionu v brněnském Wilsonově lese. V půl páté začne pro děti stezka odvahy. V šest hodin naváže koncert kapely Monty. V sedm pak následuje dětský přípitek a rozsvícení prskavek.

Procházka zasněženým Brnem.
Sněhuláci, stromy a svíčky: projděte se zasněženým Brnem

Airsoft v Mokré
KDY: neděle 2. ledna od 19.00
KDE: Mokrá
Neděli 2. ledna si mohou zájemci užít s přáteli a při akční zábavě lidé v Mokré na Brněnsku, a to na bývalé raketové základně. Na místě lze půjčit vybavení v ceně od 450 do 1200 korun. Začátek je od osmé hodiny ranní, pořadatelem je VZA Bunkr Horákov, AirsoftPark a Jednotka rychlého úniku. Více informací včetně bezpečnostních pravidel najdou zájemci na sociálních sítích pořadatelů.


Blanensko

V září roku 2000 navštívil tehdejší president republiky Václav Havel hospodářství Agroservisu ve Višňové.
Vzpomínka na pana prezidenta: Václava Havla ve Višňové zajímala selátka a burčák

Silvestrovské makrely
KDY: pátek 31. prosince od 15.00
KDE: Velké Opatovice

Se starým rokem se na Silvestra odpoledne rozloučí dobrovolní hasiči ve Velkých Opatovicích. K hasičské zbrojnici bude od tří odpoledne kolemjdoucí lákat vůně silvestrovských makrel. Pro zahřátí bude k ochutnání například jablíčkový turbomošt.


Novoroční koncert
KDY: neděle 2. ledna od 19.00
KDE: Kunštát, Kulturní dům
Kulturní kalendář v Kunštátu se v novém roce otevírá už s první nedělí počínajícího roku. V kulturním domě chystají pořadatelé novoroční koncert s přípitkem. Se svými písněmi vystoupí Yvetta Blanarovičová. Sváteční koncert začíná v pět hodin odpoledne, vstupné je sto padesát korun, osoby s nárokem na snížené vstupné zaplatí sto korun.

Adventní vycházka po městech na jihu Moravy.
Svatý Kopeček v záplavě červené. Adventní města na jihu Moravy zvou k zastavení

Silvestr v letním kině
KDY: pátek 31. prosince, od 17.00
KDE: Boskovice, letní kino
Boskovické letní kino má v pátek má připravený podvečerní program zejména pro děti. „Od pěti odpoledne hrajeme pásmo krátkých pohádek. V šest následuje ohnivá podívaná skupiny Novus Origo,, Samozřejmostí je čaj pro malé a něco ostřejšího pro velké diváky. “ pozvali pořadatelé. Vstupné je dvacet korun.


Dětský silvestr v kině
KDY: pátek 31. prosince od 15.00
KDE: Blansko, kino
Živé vystoupení i promítání chystá na odpoledne posledního dne v roce pro děti blanenské kino. Ve tři hodiny odpoledne program zahájí svým magickým vystoupením kouzelník Reno. Po vzrušení z čar a kouzel si děti od čtvrt na pět užijí animovaný film Myši patří do nebe.

Atmosféru venkovských Vánoc v tradiční chalupě připomínaly výstavy a setkání v obecní doškovici v Petrovicích na Krumlovsku.
Lití olova, jablko, betlém i stromek. Vánoce se blíží a s nimi i tradiční zvyky

Novoroční bruslení
KDY: neděle 2. ledna od 16.00
KDE: Blansko, zimní stadion

Sváteční bruslení na zimním stadionu v Blansku připravilo na nedělní odpoledne rájecké centrum Motýlek. Kluziště bude návštěvníkům patřit 2. ledna mezi čtvrtou a pátou odpoledne. Vstupné je pro dospělé padesát korun, pro děti třicet korun.


Putování za betlémy
KDY: do 6. ledna
KDE: Blansko
Už podruhé připravila blanenská farnost svatého Martina pro lidi ve městě putování po betlémech. „Zveme na procházku městem spojenou s výstavou a soutěží. V mnoha výlohách a exteriérech města se objeví betlémy připomínající vánoční událost narození Pána Ježíše. Prohlédnout si je můžete do šestého ledna, kdy do ulic vychází tříkráloví koledníci,“ lákali pořadatelé. Vycházku opět zpestří šifrovací hra s QR kódy u jednotlivých betlémů.

Břeclavsko

Novoroční ohňostroj
KDY: sobota 1. ledna od 17.30
KDE: Břeclav, Kuffnerovo nábřeží
K večerní procházce bude na Nový rok v Břeclavi lákat slavnostní ohňostroj. Třaskavou a zářivou podívanou nad řekou Dyjí připravilo břeclavské městské muzeum a galerie. Ohňostroj začne v sobotu v půl šesté večer u Rákosníčkova hřiště na Kuffnerově nábřeží.

Novoroční koncert
KDY: neděle 2. ledna od 18.00
KDE: Velké Pavlovice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Soubor Musica Animae nabídne posluchačům první koncert nového roku v neděli navečer v velkopavlovickém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Velkých Pavlovicích. Vystoupení začne v šest večer.

Jedna ze čtveřice známých brněnských vil - Jurkovičova vila stojí v Žabovřeskách na úpatí Wilsonova lesa.
Láska k folkloru i moderně. Jurkovič překvapuje vilou v brněnských Žabovřeskách


Hodonínsko


Novoroční ohňostroj
KDY: sobota 1. ledna od 17.00
KDE: Hodonín
Masarykovo náměstí v Hodoníně čeká na Nový rok tradiční akce v podobě novoročního ohňostroje. Světelná show začne v pět hodin odpoledne. Kvůli epidemiologické situaci ale letos pořadatelé vynechají tradiční podávání česnečky. Ani to ale nebrání vydat se na osvětlené náměstí a užít si podívanou.


Novoroční odpoledne
KDY: neděle 2. ledna od 15.30
KDE: Veselí nad Moravou
První nedělní odpoledne nového roku bude ve Veselí nad Moravou patřit kultuře. Druhého ledna od půl čtvrté odpoledne je připravený program akce nazvané Novoroční odpoledne v centru města. Hned v půl čtvrté odstartuje zábavné odpoledne na kluzišti, kde jsou připraveny dovednostní aktivity a doprovodný program pro děti i dospělé. O půl hodiny později začne program i na zrekonstruovaném veselském náměstí Míru. Připravené bude občerstvení, kulturní program a nalévat se bude novoroční čočková polévka. Od pěti odpoledne se pak mohou návštěvníci těšit na příchod Tří králů a o hodinu později následuje promítání animovaného filmu inspirovaného Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby.

Z prosincových procházek zasněženou Pálavou.
Bílá tma v kraji vína a meruněk. Při vycházce pod nohama křupe čerstvý sníh

Novoroční koncert
KDY: úterý 4. ledna od 19.00
KDE: Kyjov, kulturní dům
ZA KOLIK:

Komorní orchestr města Kyjova vznikl v roce 2004 jako doprovodné těleso kyjovského pěveckého sboru Carmina Vocum. Časem se ale vypracoval na samostatný ansámbl s vlastním repertoárem. Carmina Vocum má ve svém repertoáru skladby všech hudebních období od renesance po současnou českou i světovou sborovou tvorbu. Na oba interprety, ale také na žáky Základní umělecké školy Kyjov se mohou těšit návštěvníci letošního Novoročního koncertu s přípitkem. Ten letošní se v Kyjově uskuteční v úterý 4. ledna od sedmi večer.


Silvestr u kaple
KDY: pátek 31. prosince od 16.00
KDE: Bzenec
Mší v kapli svatých Floriána a Šebestiána na kopci Starý hrad nad Bzencem začne v pátek oslava konce roku. Po bohoslužbě následuje od pěti hodin odpoledne slavnostní ohňostroj.


Vyškovsko


Silvestrovská jízda
KDY: pátek 31. prosince od 13.30
KDE: Bučovice, náměstí Svobody
Milovníci motorek i čtyřkolek se mohou setkat poslední den letošního roku v jednu hodinu na Náměstí Svobody v Bučovicích. Pokud to dovolí vládní opatření, bude se podávat čaj, káva a možná i něco ostřejšího. Pořadatelé v pátek přivítají všechny jednostopé a dvoustopé stroje. Společně pak všichni vyrazí na vyjížďku do okolí Bučovic.


Discgolf v parku
KDY: bez omezení
KDE: Veselí nad Moravou, zámecký park
Discgolf je oblíbenou zábavnou hrou odvozenou z golfu. Místo golfového míčku se však do jamky snaží hráči umístit létající disk, který má najít místo v ocelovém koši. Disky jsou k zapůjčení v kavárně V Parku ve Veselí za dvě stě korun vratné zálohy.

Příběh hvězdičky
KDY: do 3. ledna
KDE: Slavkov, zámecký park
Pořadatelé opět připravili novou hru v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. Děti se tentokrát snaží vysadit zpět na oblohu hvězdu, která spadla na zem. Hra se nachází ve spodní části parku a bude připravená pro zájemce do 3. ledna. Park je otevřený denně od šesti ráno do šesti hodin večer. Odměnu si úspěšní řešitelé vyzvednou ve food trucku nebo v zámeckém informačním centru.

Brněnské Vánoce 2021.
VIDEO: Tichý advent v Brně. K večerní procházce láká strom nebo pár stánků


Znojemsko


Osm eur na hodinu
KDY: pátek 31. prosince od 20.00
KDE: Znojmo, Městské divadlo
Komedii Sébastiena Thiéryho o štědrosti a sobectví nabídne na samotném konci roku divákům Městské divadlo ve Znojmě. Příběh dvou boháčů a smolařky, ktetou zaměstnávají na úklid rozehrají Martin Zounar, Martin Kraus či Daniela Šinkorová od osmi hodin večer. Vstupné je od 380 korun.

Novoroční ohňostroj
KDY: sobota 1. ledna od 19.00
KDE: Znojmo
Tradiční ohňostroj připravují letos pořadatelé v centru Znojma na Nový rok večer. „Pyrotechnici ho odpálí v centru Znojma v sedm hodin večer za doprovodu scénické hudby. Přesné místo nebudeme předem oznamovat,“ uvedl Karel Semotam z pořádající Znojemské Besedy. Pořadatelé tak chtějí kvůli trvajícím omezením předejít většímu shromažďování lidí čekajících na ohnivé představení.


Spanilá jízda traktorů
KDY: pátek 31. prosince od 11.00
KDE: Jiřice u Miroslavi
Spanilá jízda traktorů vyjede na Silvestra v poledne od kulturního domu v Jiřicích u Miroslavi. Sraz je o hodinu dříve. Pořadatelé vítají všechny traktory od domadělů po speciály i stylové oblečení účastníků recesistické jízdy, jako jsou vaťáky, zmijovky a podobně.

Co se chystá

Tříkrálový koncert
KDY: 8. a 9. ledna
KDE: Slavkov a Mikulov
Významné jubileum Antonína Dvořáka oslaví už příští týden ve Slavkově a Mikulově. Sto osmdesáté výročí od skladatelova narození si připomenou posluchači ve Slavkově a Mikulově. Zazní dvě z nejslavnějších Dvořákových děl. Novosvětskou symfonii a Te Deum mohou lidé zažít v podání Komorního orchestru Collegium Magistrorum a Smíšeného sboru Ars Brunensis pod vedením švýcarského dirigenta Sebastiena Thomasa Bagnouda. Na varhany bude doprovázet přední česká varhanice Kateřina Málková. Vystoupí také sopranistka Pavla Radostová a barytonista Jiří Miroslav Procházka. V sobotu 8. ledna hudebníci vystoupí v kostele svatého Václava v šest večer, druhý den vystoupí v půl páté odpoledne ve Slavkově v kostele Vzkříšení Páně. Vstupné je dobrovolné.

Poslat nebo obdržet vánoční pohlednici byl pro odesílatele i adresáta malý svátek.
Dávné kouzlo vánočních pohlednic. Takové již nikdo z nás ve schránce nenajde

Novoroční koncert
KDY: 12. ledna od 19.00
KDE: Hodonín, Sál Evropa
Slavnostní novoroční koncert chystají na 12. ledna příštího roku pořadatelé v Hodoníně. V Sále Evropa zazní program Johann Strauss a současníci. Zahraje Štátny komorný orchester ze Žiliny pod taktovkou Christiana Pollacka. Zazpívá sopranistka Alexandra Reinprecht. Na pořadu budou skladby Johanna, Josefa a Eduarda Strausse, Franze Lehára a Roberta Stolze. Vstupné je 290 korun.