Zoologické zahrady na jihu Moravy zvou na počátku prosince ke sváteční procházce. V Brně mohou návštěvníci koupit dárek zvířatům, ve Vyškově v sobotu a v Hodoníně po celý prosinec čeká na děti zábavná a poučná stezkaV brněnské zoo bude v sobotu omezený program k zahájení adventu. „Připravili jsme malý jarmark řemesel, Mikuláš odpoledne vydá připravené dárky. Návštěvníci od soboty najdou hlavně rozsvícený vánoční strom, který je může inspirovat ke konkrétnímu dárku pro některé ze zvířat,“ uvedla mluvčí brněnské zahrady Monika Brindzáková. Jak vysvětlila, dárci mohou buď na pokladně zaplatit třeba pochoutku pro konkrétní zvíře, nebo si vybrat věcný dar. Ty bude Zoo přijímat v následujících adventních víkendech. „Při příjemné zimní procházce návštěvnici uvidí například soby, losy či žirafy. Když je slunečno, bývají venku i naši půlroční levharti “ dodala mluvčí.

Poslední listopadový víkend zasypal Brno sníh.
Víkend ve sváteční bílé. Brno a okolí pocukroval na počátku adventu první sníh

Vyškovská zoo na sobotní odpoledne nachystala Čertovskou stezku. „Děti si ji projdou mezi stanovišti samy a splní označené úkoly. Při procházce naším zooparkem mohou také zahlédnout za sklem například tři malé opičky malpy,“ pozvala Marcela Kopřivová z vyškovského zooparku. Jak dodala, od pondělí začne ve Vyškově tradiční sbírka pro opuštění psy, o které se stará už dvacet let záchytná stanice při zooparku. „Psí konzervy, pelíšky, deky, vodítka, misky, pamlsky a granule přijímá ve své otevírací době až do konce prosince infocentrum na Masarykově náměstí ve Vyškově,“ dodala Kopřivová.Vánoční výzdoba vítá také návštěvníky hodonínské zoologické zahrady. „Pro děti jsme připravili adventní stezku, která jim po zodpovězení otázek ukáže cestu do Betléma,“ pozvala Marie Blahová z hodonínské zoo. Návštěvníci mohou zahlédnout například mláďata antilop adaxe núbijského a oryxe arabského.

Alfred Löw-Beer tuto vilu zakoupil od dědiců původního majitele, zesnulého továrníka Morize Fuhrmanna za 290 tisíc korun v roce 1913.
Jak žila rodina Löw-Beer? Vydejte se s námi do další slavné brněnské vily

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Mikulášské putování
KDY: sobota a neděle
KDE: Boskovice

I letos si děti místo oblíbeného Pochodu za Mikulášem mohou užít alespoň Mikulášské putování. Boskovické Středisko volného času připravilo pro děti i jejich doprovod trasu se zajímavými a zábavnými úkoly v zámeckém parku. Vyzkoušet si ji mohou v sobotu a neděli, start je u skleníku a cíl v parku pod plátnem letního kina. 

Dobročinnost - Krabice od bot
KDY: do neděle
KDE: Blansko, Mateřské centrum Paleček

Do jedenáctého ročníku sbírky vánočních dárků pro děti s názvem Krabice od bot se zapojilo i blanenské Mateřské centrum Paleček. Kdo chce udělat pěkné Vánoce dětem z dětských domovů a chudších rodin, může si na webu www.krabiceodbot.cz zarezervovat dárek pro sběrné místo v mateřském centru. Dárky mají dárci zabalit do krabice od bot, označit věkem a pohlavím obdarovávaného dítěte a přinést do 5. prosince do centra Paleček v čase od pondělí do pátku mezi devátou a jedenáctou dopoledne a ve středu a čtvrtek od půl čtvrté do půl šesté večer.

Po roční odmlce uspořádalo  Myslivecké sdružení Chrudichromy tradiční hon.
FOTO: Takto vypadá zimní hon na jihu Moravy. Na Bačově lovili myslivci ve sněhu

Betlémy v Boskovicích
KDY: do 31. prosince
KDE: Boskovice

Betlémy uvidí lidé i v Boskovicích. V šesti vybraných výkladech tam najdou kolemjdoucí od pátku 4. prosince betlémy různých autorů z různých materiálů. Pořadatelé připravili také soutěž, do které se lidé mohou zapojit vyplněním soutěžních kuponů. Podrobnosti k soutěži najdou zájemci na webu města. Soutěž potrvá do 17. prosince, betlémy budou ve výkladech k vidění do konce roku. Den před Štědrým dnem se na Masarykově náměstí před radnicí ve tři hodiny také uskuteční slavnostní předání vánoční sbírky pro opuštěná zvířata.

Brno a Brněnsko

Výstava betlémů
KDY: sobota od 10.00
KDE: Brno, Letohrádek Mitrovských

Tradiční výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských v Brně nabízí historické i soudobé exponáty různých velikostí a druhů. Nebudou chybět ani různé kuriozity. Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů ze Železnobrodska. Součástí bude i dioráma Život Ježíše Krista s více než sto figurami. Otevřeno je pro jednotlivce od čtvrtka do neděle od deseti do čtyř.

Cestovatelé v klubovně
KDY: pátek až neděle
KDE: Expediční klubovna Brno nebo on-line

Sérii cestovatelských stand-upů a přednášek nabízí divákům Expediční klubovna v Brně. Vystoupení se konají od pátku do neděle a začíná Slávek Král. Projel více než osmdesát zemí světa a stopem zdolal na tři sta tisíc kilometrů. Pro zájemce bude vyprávění dostupné i on-line.

První sníh ve Vrbici.
První sníh lákal do vinic i na rozhlednu. Podívejte se na bílou krásu Břeclavska

Přenos z metropolitní opery
KDY: sobota od 16.45
KDE: Brno, Reduta
ZA KOLIK: 390 korun

Diváci si mohou vychutnat pěvecké výkony světových hvězd v brněnském divadle Reduta. Představení Eurydiké z metropolitní opery v New Yorku začíná v sobotu čtvrt hodiny před sedmou večer. Vstupenky za 390 korun jsou v prodeji on-line, v Národním divadle Brno nebo v Redutě hodinu před začátkem. Přenosy pokračují do června.

Stezka za Mikulášem
KDY: do 12. prosince
KDE: Brno, Lužánky

Poučné procházky připravili pro děti pořadatelé ze Střediska volného času v brněnských Lužánkách. Do dvanáctého prosince si mohou projít stezku za Mikulášem a několika svatými Wilsonovým lesem v Žabovřeskách, trasa začíná u haly Rosnička. Lužánecké středisko nabízí i řadu dalších tras, podrobnosti jsou na jeho webu.

Vánoční zlaté prasátko
KDY: sobota a neděle
KDE: Ivančice

Každý adventní víkend bude mezi čtvrtou a osmou večer v některém z domů v Ivančicích svítit Vánoční zlaté prasátko. Nápovědu, kde pátrat, najdou děti vždy od pátku na webu a Facebooku ivančického kulturního a informačního centra. Děti, které najdou všechny adresy, se mohou těšit na odměnu.

Kovářský advent v Lanžhotě
Adventtúr městem. Zájemci putovali z garáže do garáže Lanžhotem

Mikulášský dětský den
KDY: sobota od 10.00
KDE: Nedvědice

Tradiční Mikulášský dětský den se koná v sobotu v Nedvědici na Brněnsku. Děti se svezou na koních, zkusí si péči o ně a naučí se spoustu nových věcí. Pro přihlášení mají zájemci kontaktovat pořadatele prostřednictvím sociálních sítí nebo na stránce Jezdecký areál Pernštejn.

Jak jsem plul ke královně Severu
KDY: sobota od 14.30
KDE: Brno, Divadlo Polárka

Interaktivní divadelní zážitek, v němž děti společně s herci ovlivňujía rozvádějí příběh na motivy severské pohádky Kárlise Skalbeho, si diváci užijí v brněnské Polárce v sobotu o půl třetí odpoledne.

Konec listopadu přinesl první sněhovou nadílku. Fotografie byly pořízeny v Ochozi u Brna.
Vládkyně zimy Morana přišla do Moravského krasu. Ledovými prsty cukruje stromy

Mikulášské promítání
KDY: sobota od 16.00
KDE: Tišnov, muzeum

Zájemci mohou zavítat v sobotu odpoledne do Muzea města Tišnova, kde zažijí pekelnou atmosféru s Luciferem a jeho čerty. Následovat bude dobrodružná cesta do kina Svratka, kde bude na děti čekat Mikuláš s anděly a také s balíčkem dobrot. 

Zastávecký Mikuláš
KDY: neděle od 17.00
KDE: Zastávka u Brna

Moderované předávání mikulášských balíčků si mohou užít lidé v zahradě Dělnického domu v zastávce u Brna. Nutná je předchozí rezervace. Rodiče či prarodiče mohou děti přihlašovat na Regionálním infocentru Zastávka. Poplatek za jeden balíček je 100 korun.

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930 navrhl architekt Ludwig Miese van der Rohe. Je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Tajemství Skleněného pokoje. Slavná brněnská vila Tugendhatových bere dech

Adventní prohlídka
KDY: pátek až pondělí od 9.00 do 17.00
KDE: Brno, vila Stiassni

Elegantní interiéry s duchem první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou. To čeká návštěvníky během adventních a vánočních prohlídek. Nebude chybět vánoční stromeček ozdobený replikami dobových vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí, které jsou na prestižním seznamu UNESCO. Příchozí se mohou těšit i na výstavu dobových dětských hraček. Prohlídky pokračují do 19. prosince.

Minerály Brno
KDY: sobota a neděle
KDE: Brno, Výstaviště
ZA KOLIK:

Prodejní výstava Minerály Brno je jednou z největších mineralogických akcí v České republice. Zaplní pavilon B a čtvrtina vystavovatelů přijede ze zahraničí. Pořadatelé chystají i naučný program pro děti i dospělé.

Koncert Ivy Bittové
KDY: pátek od 20.00
KDE: Brno, bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí

Adventní koncert Ivy Bittové pro Hospic svaté Alžběty se uskuteční v pátek od osmi hodin večer v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně. Program bude složený z děl renesančních, barokních i soudobých skladatelů. Vstupenky v hodnotě 250 Kč nebo 150 korun je možné zakoupit v předprodeji Turistického informačního centra nebo přímo na místě. Pořadatelé upozorňují na nutnost dodržování aktuálních opatření.

Prohlídka Kapucínské hrobky
KDY: sobota od 14.00
KDE: Brno, Kapucínské náměstí

Kapucínská hrobka se návštěvníkům otvírá prostřednictvím nevšední komentované prohlídky, kterou povede jeden z bratří kapucínů. Návštěvníci se mohou těšit na úplně jiný – ryze „kapucínský“ pohled na minulost, současnost i budoucnost nejen samotné hrobky. Vážně i nevážně pojatý příběh tohoto místa, řádu a autentické zážitky dodají hrobce pro tentokrát zcela netradiční rozměr. Na prohlídku je možné si rezervovat místo na webu hrobka.kapucini.cz nebo telefonicky na 511 140 053.

Adventní kalendář filharmonie
KDY: denně od 7.00 až do Štědrého dne
KDE: on-line

Adventní kalendář Filharmonie Brno začíná číslem 23, tedy ukazuje, kolik dní zbývá do Štědrého dne. Vrcholem kalendáře bude zlatá neděle, kdy lidé poprvé uslyší filharmonickou koledu. Stejně jako loni ji zkomponoval člen orchestru, tubista Petr Jirák. „Zatímco loni jsme měli vlastní text i hudbu, letos jsem se nechal inspirovat moravskou lidovou koledou. Je vystavěná tak, že začínají jen violoncello a flétna, postupně se k nim přidávají další nástroje a úplně v závěru Kantiléna. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli, že ji pojmeme jako hádanku pro naše fanoušky. Prvního prosince jsme zveřejnili a pak na bronzovou a stříbrnou neděli zveřejníme části koledy bez zpěvu a lidé mohou hádat, co hrajeme,“ uvedl Jirák. Zájemci mohou posílat svoje tipy až do zlaté neděle na adresu info@filharmonie-brno.cz.

Břeclavsko

Brno Gospel Choir
KDY: neděle od 18.00
KDE: Hustopeče

Smíšený pěvecký sbor Brno Gospel Choir pod vedením dirigentky Zuzany Petlanové vystoupí v neděli navečer v hustopečském kostele svatého Václava. Zazpívá současné i tradiční gospely. Vstupné je 150 korun.

Zima v Hodoníně očima Radka Mlčka.
Ledové království. Hodonín na začátku adventu oblékl bílý kabát s rampouchy

Mikuláš v Hustopečích
KDY: neděle od 16.30
KDE: Hustopeče

Alespoň zahlédnout Mikuláše s družinou na cestě městem mohou v neděli v podvečer lidé v Hustopečích. Mikuláš s anděly a čerty vyjde v půl páté od hustopečské Pavučiny a do půl osmé bude procházet městem. Lidé se na průvod mohou podívat, s dětmi se letos Mikuláš zastavovat nebude.

Výstava patchworku
KDY: do neděle
KDE: Břeclav, synagoga

Prodejní výstavu prací břeclavského Patchworkového klubu mohou zájemci navštívit ještě do neděle v břeclavské synagoze. Otevřená je denně od desti dopoledne do pěti odpoledne. Výtěžek z prodeje drobných předmětů poputuje dětem do mateřské školy v Hruškách.

Hodonínsko

Pletky s anděly
KDY: úterý, čtvrtek, sobota a neděle od 13.00
KDE: Veselí nad Moravou

Andělům je věnovaná nová výstava v Městské galerii Panský dvůr ve Veselí nad Moravou. Výstavu nazvanou Pletky s anděly vytvořila Eva Blahová a zapojili se do ní nejen žáci výtvarného oboru veselské Základní umělecké školy, ale i místní pletařky a háčkařky. Výstava je otevřená každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli vždy od jedné do pěti, a to až do 9. ledna.

Vánoce se blíží
KDY: pátek od 14.00
KDE: Kyjov

Vánoce se blíží je tradiční akce Vlastivědného muzea v Kyjově. Menší skupiny na ni mohou vyrazit v pátek, kdy na ně čekají předváděcí akce spojené s nákupem drobných dárků. Během tří dnů se představí například Anna Pantlíková se zdobeným perníkem, Alexandra Kaňovská s keramikou, Dagmar Spurná s kukuřičným šustím a předením na kolovrátku nebo Pavla Mazouchová, která ukáže krásu vitráží. Chybět nebude výroba svíček ze včelího vosku. Muzeum bude na tuto akci otevřeno od dvou do pěti.

Degustace vín
KDY: sobota od 17.00
KDE: degustaceonline.cz

Degustace vín v teple domova, ale zároveň pod vedením odborníků? Přesně to nabídne On-line degustace Třech Vinařú ze Strážnice. Radek Botur, Ladislav Mrkva a Jiří Uřičář seznámí účastníky s mladými víny odrůd Irsay Oliver, Solaris, Muškát moravský, Veltlínské červené ranné, Müller Thurgau a Svatovavřinecké rosé. On-line degustace je naplánovaná na sobotu od pěti hodin, a to prostřednictvím živého vysílání. 

Z rodinných alb Strážničanů.
Když fotografie vypráví: Svatby i branná povinnost lidí ze Strážnicka

Výstava betlémů
KDY: denně od 9.00
KDE: Hodonín

Regionální centrum v Hodoníně přináší do 19. prosince Výstavu Betlémů. Na návštěvníky čekají čtyři desítky betlémů vyrobených z nejrůznějších materiálů, jako je perník, šustí nebo dřevo. Největší betlém pochází od paní Svobodové, a to až z dalekého Podkrkonoší. Výstavu doplní obrazy Aloise Sikory, které jsou věnované tématu Vánoc a také Petra Přikryla. Regionální centrum je návštěvníkům otevřeno každý den od devíti ráno do čtyř hodin odpoledne.

Vyškovsko

Koncert v kostele
KDY: neděle od 17.00
KDE: Bohdalice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Sopranistka Jana Bařinková, flétnistka Markéta Kavková a varhanice Daniela Hřebíčková, které společně tvoří Trio Campanula chystají sérii adventních a vánočních koncertů. Poprvé vystoupí v neděli v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bohdalicích, poté 19. prosince v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově a na závěr druhého ledna na novoročním koncertě v rousínovském kostele svaté Maří Magdalény. Vstupné je dobrovolné.

Dárek z knihovny
KDY: do 23. prosince
KDE: Knihovna Karla Dvořáčka, Vyškov

Vánoce se nezadržitelně blíží a vy ještě nemáte dárky pro své blízké? Darovat jim můžete celou knihovnu. Až do 23. prosince mohou zájemci na pokladně vyškovské knihovny zakoupit Vánoční dárkový poukaz na roční registraci do Knihovny Karla Dvořáčka. Cena poukazu je dle věku obdarovaného.

Poslední listopadový pátek a sobotu pokryl region sníh. Snímky pocházejí z Olšanska a Hostěnicka na Vyškovsku.
Všude bílo. Sněhová královna zakryla nadýchanou peřinou Olšany i okolí Hostěnic

Heršpický betlém
KDY: denně
KDE: Heršpice
Vyrazit na procházku Heršpicemi mohou místní i přespolní, aby se pokochali betlémem na návsi. Také letos jej připravili zahrádkáři se svými příznivci. Kolemjdoucí se mohou těšit na dvě nová zvířátka.

Ježíškova pošta
KDY: neděle od 13.00 do 17.00
KDE: zámek Slavkov u Brna

Děti, které letos ještě nepsaly Ježíškovi, mohou přijít v neděli odpoledne na slavkovský zámek. Donést mohou dopis a vhodit ho do poštovní schránky. Nutné je s epodepsat, aby Ježíšek věděl, komu dárek doručit.

Mikuláš v Hošticích-Herolticích
KDY: neděle od 16.30
KDE: Hoštice-Heroltice
Mikuláš s čerty i anděly projedou Hošticemi-Herolticemi v neděli o půl páté odpoledne. Začátek trasy je u místního kostela. Děti si mohou přijít za Mikulášem a jeho pomocníky pro nadílku a potěšit je básničkou či písničkou. Trasu najdou zájemci zde.

Znojemsko

Mikuláš v Krumlově
KDY: neděle od 16.00
KDE: Moravský Krumlov

Alespoň zamávat družině svatého Mikuláše mohou v neděli odpoledne v Moravském Krumlově. Tradiční nadílku na zámku pořadatelé museli zrušit, ale Mikuláš s anděly a čerty projede městem na koňském povozu. Průvod vyjede ze zámeckého parku ve čtyři odpoledne.

Vyhlídkové kolo
KDY: do 3. ledna
KDE: Znojmo, Komenského náměstí

Až do třetího ledna si lidé ve Znojmě mohou zpestřit adventní a vánoční procházku v centru Znojma. Na Komenského města se mohou svézt na vyhlídkovém kole a užit si nezvyklý rozhled po centru města.

Znojmo v pověstech
KDY: sobota a neděle od 17.00
KDE: Znojmo

Vánoční prohlídky centra Znojma zaměřené na pověsti z jeho historie nabídnou o adventních víkendech pořadatelé ve Znojmě. Sraz je vždy v sobotu a neděli v pět odpoledne u infocentra na Obrokové ulici. Prohlídky pokračují o víkendech až do 18. prosince.

Vánoční strom už svítí v Lesné.
Už svítí. Advent na Znojemsku přívítaly zářící stromy. Obce staví i betlémy

Poezie Vánoc
KDY: do 6. února
KDE: Znojmo, Minoritský klášter

Návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě mají možnost zhlédnout ve výstavním sále v prvním patře minoritského kláštera vánoční výstavu „Poezie Vánoc“ zapůjčenou z jihlavského muzea. Výstava představuje ukázky původních soukenických jihlavských betlémů i betlémové přírůstky ze současné tvorby zdejších řezbářů. Přístupná je každý den od pondělí do pátku od devíti do pěti hodin a o víkendech od desíti do pěti hodin.