A dražší jsou i další druhy zeleniny, které v bramborovém salátu obvykle nechybí – mrkev o 20 procent a cibule o 14 procent. O trochu hlouběji než loni musí sáhnout do peněženky i ti, kteří si nedovedou Vánoce představit bez vůně smaženého kapra.

close info Zdroj: Deník zoom_in Kliknutím na obrázek grafiku zvětšíte

Zemědělci tvrdí, že se na zdražování potravin nepodílejí. „Například letos v říjnu prodávali tříděná vejce za 2,6 koruny za kus, zatímco na pultech stálo jedno vejce čtyři koruny a více,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal. Za kilo brambor si počítali necelých devět korun, v obchodech se ale prodával za dvacetikorunu. Do konečných cen se totiž promítají například i náklady na skladování, na obaly a také obchodní přirážka řetězců.

Podle kuchaře Romana Vaňka ani při stoupající ceně surovin o Vánocích lidé na úsporná opatření obvykle příliš nemyslí. A to i ti, kteří se jindy třeba spokojí i s potravinami horší kvality. „Nepředpokládám, že by si někdo v takhle významné dny doma šetřil ‚na pupíku‘,“ řekl Vaněk, který má s vařením obdobných jídel bohaté zkušenosti. 

Právě podobným pokrmům zasvětil svou knihu nazvanou Sváteční, v níž nechybí ani recepty na bramborový salát a smaženého kapra. Vaněk potvrzuje, že právě recept na bramborový salát bývá mnohdy jablkem sváru při kulinářských debatách.

Slevy před Vánoci vedou zákazníky ke změně běžných nákupních návyků:

Proč právě ten? „Protože každá rodina má ve věci bramborového salátu svou vlastní tradici, ze které nedokáže slevit a přes to nejede vlak,“ vysvětlil kuchař.

Na otázku, co do bramborového salátu patří a co ne, přitom odpovídá smířlivě. „Ať si ho dělá každý tak, jak chce,“ připouští.

Salát? Klíčovou roli hrají brambory 

Zbytečné jsou podle něj věčné boje například o to, zda se do něj smí přidat salám, anebo ne. Protože, jak už název pokrmu napovídá, tím klíčovým jsou v něm brambory. Pevné, lojovité a zejména nesmí být naklíčené. „Skvělé jsou keřkovské rohlíčky,“ napovídá Vaněk.

Druhým stupněm na cestě k ideálnímu bramborovému salátu případně mohou být správně připravená vejce. Nestačí je jenom hodit do hrnce, vyplatí se postup bezmála alchymistický: vařit je 12 minut v páře. Nejenže se při tom lépe měří přesný čas vaření, ale vajíčka jdou potom navíc snáze loupat. „Funguje to ale jen, když se přesně dodrží recept a vajíčka budou stará alespoň čtyři dny po snášce,“ podotkl Vaněk.

Jak se mění před Vánocemi ceny potravin? Podívejte se:

A jaký fígl je potřeba pro správnou přípravu smaženého kapra? Možná by to tipoval málokdo, ale je jím takový detail, jako vhodně připravená strouhanka. Neměla by být nastrouhána z různě starého pečiva, hlavně ne z rohlíků uleželých třeba dva měsíce. Použité pečivo by mělo být stejně staré, opomenout to se může projevit na horší výsledné barvě i chuti pokrmu. „Strouhanka je velká věc, o které by se daly popsat spousty odborných statí,“ uzavřel Vaněk.