O pasivních domech jste už jistě slyšeli, ostatně i na stránkách našeho magazínu představujeme inspirativní realizace. Možná trochu zavádějící název, kdo by spojoval slovo pasivní s něčím tak pozitivním, jako je levný a ekonomický provoz domu vycházející z principu využívání tepelných zisků v budově. Jde o vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní, což je teplo vyzařované lidmi a spotřebiči.

Titulní strana magazínu BydleníZdroj: deníkDíky silné vrstvě izolace, kompaktnímu tvaru domu, kvalitním oknům i dveřím a vzduchotěsnosti budovy tak „neutíkají ven“ a po většinu roku stačí k zajištění příjemné teploty v místnostech.

Teplo, které běžně dům spotřebuje při vytápění, se udává v kilowatthodinách na metr čtvereční vytápěné plochy. U toho pasivního se tato hodnota pohybuje pod 15 kWh/m2, zatímco u klasického je to zhruba 80 až 140 kWh/m2.

Kvádr obrácený k jihu

Pokud uvažujete o stavbě pasivního domu, věnujte maximální pozornost přípravě kvalitního projektu, respektive výběru architekta či projektanta, který ušije řešení přesně na míru pozemku a vašim požadavkům. Unifikovaná řešení nepřinesou očekávaný efekt. Všechno musí být promyšleno do posledního detailu. Počítejte s vyššími náklady, bez případné dotace by však neměly přesáhnout deset procent oproti běžné výstavbě.

Celý text čtěte ve čtvrtečním magazínu Bydlení, který je součástí regionálních Deníků.

Dále najdete v magazínu Bydlení:

- Inspirace: Barvy roku 2021
- Rozhovor: Architekt Josef Smola
- Poradna: oblíbená rubrika pro vás

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.