Tradičním ochráncem stínu při posezení na zahradě, dvorku nebo terase zůstává samozřejmě stále slunečník. Osvědčí se v malém prostoru, jeho výhodou je mobilita, půjde s vámi tam, kde si zrovna chcete posedět. Snadno ho také složíte a po sezoně uložíte. Jednotlivé typy se od sebe liší velikostí, materiálem konstrukce a stínicí části, tvarem i umístěním sluneční clony. Pokud jde o velikost, výrobci doporučují, abyste pro zastínění posezení u malého zahradního stolu se dvěma židle sáhli po modelu s průměrem dva metry.

Pro konstrukci se často využívá dural a jiné lehké slitiny, může však být také ze dřeva. Ideální je tropický eukalypt odolný vůči vlhkosti, oblíbený je také bambus. Klasikou je typ s nosnou tyčí uprostřed, model s tyčí na straně – říká se mu lampový – je elegantnější. Za takový závěsný slunečník ale vydáte víc peněz.

Výroba stojanu na slunečník
Na léto ideální. Vyrobte si dřevěný stojan na slunečník

Střecha neboli sluneční clona by měla být odolná proti povětrnostním vlivům, chránit před sluncem a letními přeháňkami. Vrchní část těchto stínidel proto často tvoří materiál ze syntetických vláken, jako je polyester nebo akryl, které zajišťují stálost barvy před deštěm a slunečním zářením.

Často používaným se poslední dobou stal olefin, tedy syntetický materiál odpuzující vodu. Sáhnout můžete po bavlněném plátně, které je prodyšné a přirozeně voděodolné. Materiál však chrání před deštěm absorpcí vlhkosti pouze omezeně, takže může být náchylný k držení vlhkosti a deformacím, případně lze ošetřit plátěnou střechu třeba akrylovým lakem.

Při pořizování vždycky zkontrolujte, jestli byly polyesterové části deštníku ošetřeny chemikáliemi, jako je třeba polyuretan, protože zajišťují vodotěsnost. Napoví také údaj zvaný vodní sloupec, jenž měří schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Číslo vodního sloupce je udáváno v milimetrech, a čím je vyšší, tím je materiál odolnější proti průsaku vody.

Důležitým detailem je v případě volně stojícího slunečníku volba stabilního stojanu. „Asi nejznámějším typem je plastový stojan, který se kvůli zatížení naplní vodou nebo pískem. Tyto nejlevnější modely jsou ale vhodné jen pro dočasně umístěné slunečníky, rozhodně nejsou trvalým řešením. Kvalitnější stojany bývají ocelové a vyplňují se těžkými betonovými dlaždicemi, mají integrovanou zapouštěcí trubku se šrouby, do které se upevní tyč slunečníku,“ upřesňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.Při nákupu zvažte, jaký zvolíte mechanismus otevírání. Nejběžnější způsob otevírání je tzv. push-up mechanismus, který se podobá otevírání malého deštníku. Alternativní a mnohem pohodlnější mechanismus je otevírání pouhým zatáhnutím za příslušnou šňůrku, takzvaným baldachýnovým efektem.

Hmotnost základny se vždy odvíjí od velikosti slunečníku. Například malý dvoumetrový slunečník potřebuje základnu o hmotnosti zhruba patnáct kilogramů.

Otvíračka
Nový hit na zahradu: sofa jako loď. Sestavte si ji krok za krokem

Stále větší oblibu si získávají sluneční plachty. Není divu, relativně velkou plochu zahrady, terasy nebo dětského pískoviště ochrání nejen před slunečními paprsky, ale také před nadbytkem škodlivého UV záření, a když se přiženou mráčky, tak i před deštěm. Navíc opravdu dobře vypadají, nejčastěji mívají tvar trojúhelníku, ale najdete i obdélníky nebo čtverce, jsou různě barevné a různě velké. Obvykle jsou větší než slunečníky a jsou i daleko elegantnější.

Důležité je správné napnutí, sluneční plachtu můžete upevnit například ke stromu nebo zapustit sloupy či tyče do míst, kam bude plachta umístěna. Je třeba brát v potaz i nápor větru, u slunečních plachet velkých rozměrů budete muset přidat kotvení k tyčím a kůlům.

Markýza s volánem

Na terase či balkoně se postarají o příjemný stín za horkých letních dnů výsuvné markýzy. Kotví se na stěnu nebo do stropu, jsou snadno roztažitelné, kdykoli je slunné počasí. Většinou bývají obdélníkového nebo čtvercového tvaru. Připevnění nevyžaduje náročné stavební úpravy, ale pokud už máte zateplený dům, musíte počítat se zásahem do zdiva. Pro ukotvení je potřeba zajistit dostatek prostoru nad oknem.

Než si markýzu pořídíte do bytu, nezapomeňte se také poradit s majitelem domu. Fasáda i balkon jsou totiž zpravidla v jeho vlastnictví, případně majetkem společenství vlastníků.

Na trhu jsou různé konstrukční typy markýz. Klasické uložení látky spočívá v tom, že je navinuta na hřídeli a není nijak chráněna před rozmary počasí. Proto se zakrývá hliníkovou stříškou. V současné době si ale lidé nejčastěji pořizují kazetové markýzy. Jejich látka je ukryta v hliníkovém boxu, a proto je dobře chráněna nejen před standardními nečistotami, ale i před mechem a plísněni.

Akrylové látky, z nichž se markýzy vyrábějí, jsou už naimpregnované, snadno se udržují a jejich barvy ani na slunci nevyblednou. Některé markýzy můžete doplnit o výsuvný volán. Zajistí stín i během nízkého večerního slunce. Pro zastínění terasy můžete využít také boční typ, který se kotví do fasády domu. Účinně vás ochrání před bočním větrem a zajistí potřebné soukromí.

Markýzu vybírejte také podle rozměrů plochy, kterou potřebujete zastínit. Vytažený přední profil by měl být ideálně ve výšce dvou metrů, aby vám nepřekážel. Pokud si vyberete model s předním volánem, jehož standardní výška bývá dvacet nebo třicet centimetrů, je vhodné ho umístit ještě o něco výš.

Lokomotivy v železničním muzeu na bývalém nádraží v Lužné u Rakovníka už čekají na kolejích na první návštěvníky
Andělé železniční nostalgie: Svůj život zasvětili technickým kráskám

„Důležité je připevnit markýzu tak, aby její sklon byl alespoň čtrnáct stupňů. Při dešti pak voda lépe odtéká, ale mějte na paměti, že slouží především ke stínění, nikoli jako náhrada deštníku,“ zdůrazňuje Filip Šimara, obchodní ředitel společnosti CLIMAX. Impregnované látky sice odolají slabé přeháňce, ale před silným deštěm je potřeba markýzu vždy stáhnout.

Při nákupu si také pečlivě rozmyslete, jak ji chcete ovládat. Markýzy lze stahovat ručně pomocí kliky. Výrazně pohodlnější je ale ovládání prostřednictvím nástěnného vypínače, dálkového ovládání nebo chytré aplikace.

Rozhodnete-li se pro elektrické ovládání, je potřeba na balkon nebo terasu zajistit s předstihem přívod elektřiny. Motorické ovládání je oproti manuálnímu plynulejší a šetrnější ke konstrukci. Navíc markýzu ochrání před nepříznivými vlivy počasí. Pokud fouká vítr, větrné či otřesové čidlo markýzu zatáhne a zabrání tak jejímu poškození. Sluneční čidlo zase zajistí, že se při intenzivním slunečním svitu markýza automaticky vysune.

Venkovní rolety, nebo žaluzie?

Před ničivým vedrem chcete jistě chránit také interiér. Není divu, že venkovní stínicí technika je v posledních letech v kurzu. Jednu z možností, jak zabránit průniku tepla, představují předokenní žaluzie. Odborníci uvádějí, že oproti tradičním vnitřním žaluziím dokážou v létě snížit teplotu v místnosti až o 10 °C.

Díky naklápění lamel lze současně regulovat množství světla v místnosti i větrat. V noci vás venkovní žaluzie ochrání před světelným smogem.

Lamely se dělají nejčastěji z hliníku, který je pevný, přitom pružný a má dlouhou životnost. Navíc dobře odrážejí světlo, takže jsou ideální pro regulaci teploty v místnosti. Dají se však pořídit i lamely z plastu, pozinkované oceli s ochrannou lakovanou vrstvou či dokonce ze dřeva. Tohle netradiční řešení využívá jeho termoregulační vlastnosti. Nejčastěji se vyrábí z borovice, protože její dřevo obsahuje minimum suků.

Díky naklápění lamel lze současně regulovat množství světla v místnosti i větrat. V noci vás venkovní žaluzie ochrání před světelným smogem.

Při výběru žaluzií pravděpodobně narazíte na jejich označení pomocí písmen. Tato písmena od sebe odlišují různé typy lamel. Na zastínění menších a užších oken se hodí lamely o šířce padesát, šedesát nebo sedmdesát milimetrů. Pro zastínění velkoformátových oken nebo vchodů na balkon či terasu vybírejte lamely o šířce osmdesát a devadesát milimetrů. Maximální rozměry žaluzií záleží vždy na konkrétním typu a s výběrem vám poradí profesionální firma.

„Pokud jde o barvy či vzory, je to různé napříč celým trhem, ale u nás, co se venkovních žaluzií týká, jsou nejčastěji žádané odstíny šedé,“ popisuje barevné preference zákazníků Radim Křeska ze společnosti ISOTRA.

Výroba odkládacího stolku
Zábava na víkend: vyrobte si odkládací stolek ke gauči

Nikoho nepřekvapí, že venkovní žaluzie lze ovládat dvěma základními způsoby – ručně pomocí kliky a dálkově na motorický pohon. Při pořizování berte v úvahu technické možnosti. Pokud si žaluzie pořizujete do novostavby, je vhodné naplánovat montáž stínění už ve fázi projektu. Pro motorické ovládání je totiž potřeba předem myslet na přívod elektrické energie.

Motor a nosnou lištu žaluzie můžete nechat umístit do podomítkové schránky nebo do stavebního překladu. Dodatečně montované žaluzie jsou zakryty viditelným hliníkovým plechem, který částečně snižuje světelnost oken. Dálkově lze žaluzie ovládat pomocí nástěnného vypínače, přenosného ovladače nebo v mobilní aplikaci.

Pokud hledáte možnost exteriérového zastínění třeba střešních oken, bude správnou volbou venkovní roleta, nikoli žaluzie. Množství světla, které pustíte do pokoje, lze však regulovat jen výškou vytažení rolety.

Na výběr máte od lehkých látkových až po pevné verze z hliníku s izolační vložkou. Pevné rolety s vloženou izolací omezí pronikání tepla do interiéru v létě i únik tepla z interiéru ven v zimě, omezí také radikálně příliv světla. V případě ložnice nebo dětského pokoje může být úplné odstřižení od vnějšího světelného smogu užitečné.

Co písmeno, to jiný tvar

Při nákupu venkovních žaluzií existují zásadní rozdíly v konstrukci lamel.

Základním typem je lamela tvaru písmene C. Je to nejjednodušší a nejlevnější varianta, která má nízké nároky na nábal při vytažení. Lamely mají zaoblené hrany a při stažení se vzájemně nedotýkají. Díky tomu jsou docela tiché, jejich největší předností ale je, že se dají naklápět na obě strany.

V Receptáři postavili luxusní psí boudu
Bouda de Luxe. Psí mazlíček vám za ni bude vděčný

Složitější a poněkud účelnější je lamela ve tvaru písmene Z. Zobáčky na konci do sebe dokážou dokonale zapadnout, takže je zastínění odolné i proti větru. Při vytažení zaberou díky svému tvaru minimum místa na horním rámu okna. Mohou mít i gumové hrany, takže o sebe necinkají. Lamely tvaru Z také poskytují větší ochranu proti vniknutí, i když v případě hliníku či plastu je stále spíš symbolická.

Můžete se také setkat s lamelami tvaru S, což je vlastně zakulacený typ Z.

Další je typ T, který je technicky podobný tvaru C, ovšem je hranatý, navíc s velmi nízkým nábalem při vytažení. Velký úhel při naklopení zaručuje dokonalejší dovírání.

Zastínění oken, terasy i pergoly

Svislé fasádní clony, označované také jako screenové rolety, představují zajímavou a moderní variantu k venkovním žaluziím a roletám. Dokážou snížit tepelnou zátěž – clony v létě chrání okenní tabule před rozpálením od slunce, v zimě zase před namrzáním oken. Se staženými clonami navíc můžete stínit a zároveň větrat při otevřeném okně, u venkovních rolet to možné není, protože vytvářejí celistvý pancíř. Je také přes ně částečně vidět ven.

Čím řidší materiál, tím menší odrazivost, ale i lepší výhled, a naopak. Potřebujete-li místnost úplně zatemnit, vybírejte z tzv. blackoutových látek, které jsou opatřeny speciální vrstvou, jež nepropustí žádné světlo. Optimální míru zastínění přinášejí takzvané perforované látky. Díky malým otvorům v látce umožňují průhled ven, ale zároveň zajišťují dostatečné soukromí před pohledy zvenku. Screenové látky se skládají ze skelného vlákna, které je potaženo vrstvou PVC.

V závislosti na typu látky a barvě dokážou fasádní clony zadržet až devadesát procent slunečního záření. Zastíní nejen tradiční okna, ale poradí si také s velkými prosklenými plochami, hodí se i jako boční zástěna terasy nebo pergoly.

Svislé fasádní clony lze ukotvit na stěnu, rám okna nebo do ostění. Textilie bývají vedeny pomocí vodicích lanek nebo vodicích lišt. Jejich montáž je však díky jednoduché konstrukci a snadné montáži boxu relativně snadná. Svislé fasádní clony lze podobně jako žaluzie ovládat manuálně nebo motoricky.